הכל אודות טווינא לילדים – שיטה סינית לריפוי במגע לגיל הרך – בני מרמור – מרכז תחום רפואה סינית ברשת מרפאות "כללית רפואה משלימה"

טווינא לילדים" היא טכניקת עיסוי ומגע המותאמת לטפל בתינוקות וילדים שלא תמיד מצליחים להסביר מה מציק להם בהסתמך על מפת נקודות בגופם של הקטנים וללא צורך באמצעים פולשניים או תרופות, מסייעת השיטה – המומלצת עוד מתקופת הקיסרויות בסין – בפתרון בעיות, עיכול ,נשימה, אף ,אורתופדיות במקרי לחץ רגשי ונפשי

המגע הוא הדרך הקדומה והראשונית ביותר באמצעותה שרדו בני האדם וטיפלו האחד בשני לאורך מאות בשנים. מתוך המגע והעיסוי הפשוט התפתחו שיטות טיפול שונות, כמו גם ה"טווינא", המוזכרת בכתבי הקיסרויות בסין מלפני מאות שנים, כדרך הטובה ביותר לשמור על בריאותם של מבוגרים, ילדים ואף תינוקות בני יומם.

פירוש השם "טווינא" הוא "דחיפה ומשיכה" אולם בטווינא לא עושים שימוש רק בשתי טכניקות אלה, אלא בלא פחות מאשר 24 טכניקות טיפול המותאמות למטופל על פי מבנהו והבעיה ממנה הוא סובל. מתוך הבנה כי הטיפול והעיסוי מיטיבים עם כל בני האדם בכל גיל, ומתוך חוסר היכולת לתקשר עם תינוקות וילדים קטנים ולהבין מה מציק להם – צמחה שיטת טיפול ייחודית בטווינא גם לילדים, המצריכה הכשרה משל עצמה והשונה באופייה מזו של המבוגרים.

למה טווינא לילדים?

מהרגע שבו הם נולדים, תינוקות זקוקים למזון ולמגע על מנת לתקשר עם הסביבה ולחוש מוגנים ונאהבים. בגופם הרגיש והשונה פיזיולוגית מגופם של מבוגרים, אזורים נוספים המשפיעים על תחושתם מעבר למרידיאנים (ערוצי האנרגיה) הקיימים אצל מבוגרים. אזורים אלה מאבדים מרגישותם ככל שהתינוקות הופכים לאנשים מבוגרים אולם כשהם קטנים אפשר בהחלט לפתור, לרפא ולהקל על בעיות רפואיות ביתר קלות ללא התערבות פולשנית, דיקור, תרופות וכדומה.

הסינים מצאו כי רוב הנקודות המתאימות לטיפול בילדים, ממוקמות אצלם בגפיים העליונות, בגב התחתון ובאזור הראש. כיוון שכך, אפשרות הדיוק רבה יותר. נקודות אלה מצויות על מפה שהציור המופיע בה הוא של ילד ולא של מבוגר. המטפל מתייחס באבחנה הראשונית ומתוך שיחה עם ההורים, למבנה התינוק או הילד, לחיוניות הכללית שלו, לתנועתו והתפתחותו, ואף לגורמים כמו גוון פניו, הריח והקול שהוא משמיע, ועוד. הטיפול מתבצע על פי חלוקה לגילאים: עד גיל 3, עד גיל 6, עד גיל 12 ומגיל 12 ואילך.

בהמשך לאבחנה, מגע ועיסוי בנקודות מסוימות שעליהן מחליט המטפל (לעיתים, בצורה של משחק, על השטיח, על כסא או על ברכי ההורים), מסייע בפתרון בעיות שלד ומפרקים, בהורדת חום, בהקלה על כאבי בטן, עצירויות, "קוליק" וגזים, בדלקות אוזניים ובעיות נשימה, ובפתרון בעיות רגשיות וחסימות אנרגטיות. העיסוי משחרר, מזרים אנרגיה תפוסה ותקועה, מנקה ומאפשר לגוף להתמודד טוב יותר עם בעיות רפואיות ורגשיות. דווקא ממקום של רגיעה ושחרור – אפשר ללמד את הילדים כיצד להתנהל ולתחזק את גופם להבא.

ואנקדוטה מעניינת – הטווינא, כך נמצא, יעילה לאיזון תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי. מחקרים (גם של הרפואה המערבית) מצאו כי תינוקות שלא חוו את המעבר בתעלת הלידה, רגישים יותר וחסרים את ההתפתחות הפיזית והרגשית, של תינוקות שנולדו בלידה רגילה. הטווינא מאזנת באמצעות עיסוי את החוסרים הללו.

פופולריים:

באילו תחומים מסייעת השיטה?

בעיות פנימיות כמו קוליק וגזים, שלשולים או עצירויות, נפיחויות, חוסר או עודף תיאבון. הסינים מצאו כי בכף היד לדוגמה, נקודות היכולות בעיסוי עדין להקל על בעיות עיכול או נשימה.

בעיות נשימתיות – כמו ברונכיט, צינון ונזלת, אסתמה.

מחלות ומוקדים דלקתיים – כמו חום, דלקות אוזניים, עיניים וכדומה.

בעיות אורתופדיות כמו טונוס שרירים חזק או חלש מדי, שרירים תפוסים, בעיות מוטוריות שונות.

בעיות התפתחות – ניתן לטפל בילד בן 10 או 12 שההתפתחות שלו נעצרה, או שהיא איטית או מהירה מדי, לווסת פעילות הורמונאלית באמצעות סדרת טיפולי מגע בנוסף לטיפול קונבנציונאלי או כל טיפול ברפואה משלימה (הרבולוגיה, דיקור) ואף לסייע תוך כדי כך גם במישור הרגשי והנפשי ולהקל על פחדים ומצוקות.

בעיות רגשיות / בעיות במערכת העצבים – היפר אקטיביות, בעיות קשב וריכוז, סטרס וחרדה, בכי לילה, הרטבה וכדומה. במקרים אלה, אצל ילד הסובל מבעיות רגשיות עלול מצב זה להתבטא גם באופנים פיזיים שונים כמו שרירים תפוסים או אפילו בעיות במתן שתן. איך זה מתקשר לעניין? ילדים שחוששים ללכת לשירותים בגן או בבית הספר, נקלעים למצב של עצירויות או כאבי בטן שגורמים כאבים במישור הפיזי וללחץ במישור הנפשי והרגשי. שחרור חסימות בעזרת עיסוי, מסייע בהפגת המתחים ויביא גם לשיפור במצבם הבריאותי והפיזי.

ילדים עם עודף תזוזה או אובססיות – אפשר להרגיע, ולעומתם – ילדים ללא ביטחון עצמי, "שקועים" או מופנמים יתר על המידה או כאלה הסובלים מעצב או פחד – אפשר "להעיר" ו"לכוון" למצב התנהגותי תקין.