גלולות ודינאמיקה זוגית – ד"ר בני שכטר – מומחה ברפואת נשים ומיילדות בבי"ח מאיר

הגלולה למניעת היריון חוגגת 51 שנים, מאז נכנסה לשימוש גרמה הגלולה למהפכה ביחסים בין גברים לנשים. בכלל זה, הורדת חסמי הפחד מהיריון ותחילתו של עידן בו המתירנות המינית עלתה בין בני זוג קבועים ומזדמנים. לפי סקר שנערך לאחרונה עבור חברת ניאופרם ישראל כ-50% מהנשים בגילאי 15-40 נוטלות באופן קבוע גלולות למניעת היריון, כך שאין עוררין על כך שהגלולה, סגולותיה והשפעותיה מהוות חלק מן המציאות עבור זוגות רבים בישראל ובעולם.

רוב הגלולות כיום מכילות הורמונים משני סוגים: אסטרוגן ופרוגסטרון, ההבדלים בין הגלולות השונות הם במינון האסטרוגן ובסוג הפרוגסטרון הקיים בהן, כאשר שיעורי מניעת ההיריון זהים בכל הגלולות- 99%. לשינוי רמת ההורמונים בגוף השפעות פיזיות חיוביות על האישה: הסדרת המחזור, מניעת שיעור יתר, מניעת אקנה וכיו"ב, אך יחד עם זאת תקופת ההסתגלות מאופיינת בתופעות אפשריות כגון שינויים בחשק המיני ותופעות לוואי אחרות. יתרונה המרכזי של הגלולה הוא במישור הפסיכולוגי והזוגי, בעיקר בשל הסרת החשש מהיריון לא רצוי.

השפעה על החשק המיני

השימוש בגלולות גורר אחריו לרוב עלייה בפעילות המינית, שכן חוסר הדאגה מהיריון לא רצוי לצד הספונטניות האפשרית בניגוד לאמצעי מניעה אחרים, דוגמת הקונדום, משפיעים מבחינה פסיכולוגית לחיוב על החשק המיני. עם זאת, השינויים ברמת ההורמונים בגוף האישה עלולים דווקא לפגוע בחשק המיני: השימוש בגלולות מגביר את רמתו בדם של החלבון הקושר אליו את ההורמון הגברי טסטוסטרון שאחראי לחשק המיני גם בקרב הנשים. בעקבות נוכחות החלבון רמת הטסטוסטרון יורדת והחשק המיני פוחת. מעבר לכך, השימוש בגלולות עשוי לעורר תופעות לוואי פיזיות כגון יובש בנרתיק. רמת ההשפעה ותופעות הלוואי משתנות מאישה לאישה ומאפיינות בעיקר את תקופת ההסתגלות. הטיפול הנהוג במצבים של ירידה בחשק ותופעות לוואי שונות הוא החלפה לגלולה בעלת סוג פרוגסטרון שונה או החלפה לגלולה במינון אסטרוגן נמוך דוגמת מינס (15 מק"ג), יאז (20 מק"ג) ואחרות לצורך השגת איזון הורמונאלי מתאים.

פופולריים:

השפעה על ההתנהגות המינית והנאמנות

ההשפעה במישור זה היא פסיכולוגית בלבד. כאמור, הסרת החשש מהיריון לא רצוי מעודדת פעילות מינית ערה ומאפשרת גיוון וספונטניות ביחסים בין בני הזוג. יחד עם זאת, בעיקר בגילאים מבוגרים כשאורח החיים כולל גם עבודה וטיפול בילדים לפגוע נשחקת מערכת היחסים ועמה גם האינטימיות. נטילת גלולות שעלולות לפגוע בחשק המיני עלולה להוסיף רובד נוסף של תסכול למערכת היחסים, דבר העלול לגרום לחוסר נאמנות. בהקשר זה, חשוב לזכור כי נשים רבות נוטלות גלולות בשל הצורך בהסדרת מחזור ובמיתון השפעות של תסמונת קדם וסתית ולא בשל הרצון לקיים חיי מין ערים.

השפעות פיזיולוגיות נוספות

נטילת הגלולות גורמת להסדרת המחזור ולמיתון הכאבים הנלווים למחזור. בנוסף, הורדת שיעור הטסטוסטרון מונע בעיות אסתטיקה כגון אקנה ושיעור יתר המשפיעות על בטחון האישה והערכתה העצמית. מטרתן העיקרית של חלק מן הנשים הנוטלות גלולות היא דווקא ניצולן של סגולות אלה. למרות סגולות אלה, תהליך הסתגלות הגוף לגלולות עלול לגרור תופעות לוואי פחות נעימות, כגון כאבי ראש, עייפות, בחילות, חולשה, רגישות בשדיים וכו'. לתופעות אלה נלווית לרוב גם עליה בסף הרגישות והעצבנות ובמקרים קיצוניים, דיכאון. כל אלה עלולים לגרום לריבים ולויכוחים ואף למשבר בזוגיות. למען הסר חשש, נדירים המקרים בהם כל תופעות הלוואי מופיעות בו זמנית. מעבר לכך, סימפטומים אלה עוברים במרבית המקרים תוך זמן קצר (לכל היותר 3 חודשים) עם הסתגלות הגוף לנוכחות ההורמונאלית החדשה. כמובן שאם תופעות הלוואי בלתי נסבלות אז תבוצע החלפה של סוג הגלולות מבעוד מועד. במרבית המקרים בהם נטילת הגלולות היא לצורך מניעת היריון בלבד יירשמו גלולות בעלות מינון אסטרוגן נמוך, אשר לרוב ממתן את תופעות הלוואי המתוארות. במידה וקיימים עדיין דימומים ותופעות שונות, כגון אקנה או שיעור יתר יירשמו גלולות בעלות מינון אסטרוגן גבוה יותר.

עם תחילת השימוש בגלולות חשוב להכיר את תופעות הלוואי האפשריות, יש לזכור כי תחילת השימוש עלולה לגרום לחלק מתופעות אלה ושלגוף דרושה תקופת הסתגלות. מומלץ לשתף את בן הזוג בתופעות השונות העלולות להיגרם, מבעוד מועד, על מנת להבטיח את תמיכתו והתחשבותו. לאחר תקופה קצרה שני בני הזוג יוכלו ליהנות יותר זה מחברתו של זו.