בעיות מיניות בגיל המעבר – טיפול הורמונלי בהתאמה אישית – ד"ר יואב פלד – מומחה בגניקולוגיה וטיפול בגיל המעבר

גיל המעבר בנשים מתחיל עם הירידה בהפרשת הורמוני המין העיקריים(האסטרוגן והפרוגסטרון)מהשחלות. הירידה בהפרשה ההורמונאלית מתחילה בתחילת העשור החמישי לחיים ונמשכת עד להפסקת המחזור החודשי המתרחשת בממוצע בעשור החמישי לחיים.
לתקופה זו בחיי האישה ישנם השלכות רבות ומגוונות הן בפן הגופני והן בהיבט הנפשי.
במאמר זה נתייחס להשפעה של ירידת רמת הורמונים אלו על המיניות.
בין השינויים הרבים החלים בגיל המעבר והמשפיעים באופן ישיר על המיניות הגורמים העיקרים הם:

הפרעות שינה ועייפות , ירידה בחשק המיני. שינוי בדימוי הגוף בשל תופעות של עליה במשקל, דלדול רקמת הנרתיק הופעת יובש נרתיקי ועקב כך כאבים ביחסים, קושי להגיע לרמת עוררות מינית וירידה בעוצמת האורגזמה.

הפרעות שינה ועייפות

אחד התסמינים הקלאסיים של גיל המעבר הינו הפרעות שינה. הפרעות השינה יכולות להיות כאלו המקשות על היכולת להירדם או כאלו הגורמות ליקיצות מרובו בלילה או לזמן שינה מקוצר. כאשר השינה מופרעת הרי כל היום שבא לאחריה הינו קשה יותר ומצריך השקעה של אנרגיה רבה לביצוע המטלות היום יומיות. לאחר יום מפרך שכזה הרצון להשקיע ביחסי מין באינטימיות יורד והמין נתפס כעוד מטלה לא הכרחית אשר ניתן לדחות אותה כאשר לא אהיה עייפה.

פופולריים:

ירידה בחשק המיני

ללא כל קשר להפרעות האחרות נשים רבות חובות ירידה ביצר המין הוא הליבידו. הירידה תלויה בגורמים רבים ואחד החשובים שבהם הוא הירידה בפרשת ההורמונים על ידי השחלות .

עליה במשקל הגוף ושינוי בדימויו:

גיל המעבר מתאפיין בעליה במשקל גם ולמרות שמירה על מאזן קלורי קבוע. עליה זו מתרחשת בעיקר באזור הבטן אצל חלק מהנשים, והיא גורמת לחלק מהם לירידה בביטחון ובדימוי העצמי. נשים אשר מטבען רגישות יותר למצב גופן, וכאשר הן אינן מרוצות ממה שנחשף בפניהן במראה הן מן הסתם ימנעו מחשיפתו תוך פגיעה באפשרות לאינטימיות ויחסי מין.

קושי להגיע לרמת עוררות מינית וירידה בעוצמת האורגזמה

פגיעה בכלי דם ודלדול רקמת הדגדגן יכולה להביא לירידה ביכולת להתעוררות מינית הגעה לאורגזמה וסיפוק מיני בזמן היחסים. כאשר לא נהנים מעצם יחסי המין יש נטייה לוותר עליהם מלכתחילה.

יובש נרתיקי

אחד המאפיינים הנפוצים של גיל המעבר בנשים הוא דלדול רקמת הנרתיק והופעת יובש בנרתיק. נשים רבות בגיל המעבר נמנעות מקיום יחסי מין עקב אי-נוחות או כאבים בעת קיום יחסי מין הנגרמים מבעיה פיזית של יובש בנרתיק. רירית הנרתיק מאוד רגישה להורמון אסטרוגן ותלויה בו. כאשר נוצר חסר בהורמון זה הרי הרירית הופכת להיות דקה פחות גמישה ופחות רטובה. בשל כך יחסי המין יכולים להיות כרוכים באי נעימות עד כאב ובמקרים מסוימים לא ניתן לקיים יחסים כלל. לעיתים לאחר קיום יחסים תחוש האישה בכאב צריבה ותלונות כשל דלקת או זיהום בנרתיק עצמו. לעיתים נשים מתביישות לדבר על בעיית יובש נרתיקי מטעמי דת או חברה ואף לא מעלות בעיה זו אצל רופא הנשים שלהן.

טיפול

יש לזכור כי תוחלת החיים של נשים בישראל הינה מעל 80 שנים. כך שתסמיני גיל המעבר המתחילים כאמור בסביבות גיל 50 עלולים להימשך זמן רב ולפגוע פגיעה קשה באיכות החיים בכלל ובאיכות חיי המין בפרט.

ניתן להתייחס אל מצב זה כאל מצב חסר הורמונאלי שנובע מהפסקת יצור הורמוני המין על ידי השחלות . כמו כל מצבי חסר ניתן לטפל באופן יעיל כמעט בכל התסמינים של גיל המעבר על ידי השלמת ההורמונים החסרים. להשלמת הטיפול אנו קוראים טיפול הורמונאלי חלופי כלומר הורמונים חילופיים לאלו שיוצרו בעבר על יד השחלות . השלמת ההורמונים החסרים יכולה התבצע במספר דרכים. יש להתאים את אופן והיקף הטיפול לכל אישה באופן פרטני. למשל אישה שסובלת רק מיובש נרתיקי ואיננה מעוניינת בטיפול המשפיע על כלל הגוף יכולה להשתמש בטיפול מקומי לנרתיק אשר יחזיר לנרתיק את גמישותו עמידותו ולאישה את היכולת לקיים יחסי מין מלאים בנועם וללא כאבים. לעומתה אישה החווה הפרעות בשינה ירידה בחשק המיני ויובש נרתיקי תטופל בהשלמה הורמונאלית סיסטמית על מנת לטפל בתופעות אלה.