איך לשרוד את החופש הגדול על ידי תכנון – ד"ר סוזי קגן

החופש הגדול כבר כאן, ועל אף העובדה שהילדים ובני הנוער בחופשה, רבים מההורים ממשיכים לעבוד במהלך תקופה זו. יש הורים שנוהגים לקחת כשבוע חופש מהעבודה לבלות עם הילדים ולצאת לחופשה משפחתית, אך יחד עם זאת מרביתה של תקופת החופש יוצרת מצב בו ההורים עובדים והילדים בחופשה. כדי למנוע את הדילמות המשפחתיות, הקונפליקטים והסוגיות שצצות במהלך החופש הגדול כדאי לתכנן אותו ולא לתת לזמן לעשות את שלו. ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול משפחתי וזוגי ומרצה באוניברסיטת בר- אילן, מעניקה המלצות וטיפים איך לשרוד את החופש הגדול על ידי תכנון.

קייטנה

בישראל מקובל בחודש הראשון של החופש הגדול לשלוח את הילדים לקייטנה, מסגרת המאפשרת להורים להמשיך בשגרת עבודתם. מעבר לכך יש במסגרת הזו יכולת לצמיחה חברתית, לשיפור כישורים חברתיים וללימוד אומנויות חדשות. במידה והילדים אינם רוצים ללכת חשוב לבדוק עם הילד את הסיבות. פעמים רבות הסיבות נעוצות בעייפות ממסגרת מדריכה גם אם היא כייפית ומהנה. גם לקייטנה צריך לקום בזמן, לבצע את הוראות המדריך, לשרוד ולהתמודד עם ילדים אחרים. ילדים מגילאי 10-11 מתחילים לבקש לוותר על קייטנות ועל ההורים לעודד אך לא להתעקש בכל מחיר.

פופולריים:

מסגרת ביתית

אם לא הצלחתם לשכנע את ילדכם ללכת לקייטנה, קבעו עם הילד מראש פעמיים בשבוע שבו תבלו איתו לאחר שעות העבודה. צאו עם הילד לים, לבריכה, לסרט או לפארק בכדי "להתאוורר". מומלץ גם לקבוע פעילות משפחתית מיוחדת ומהנה לסוף שבוע. הילד בחר לא ללכת לקייטנה אבל הוא נמצא בחופשה ורוצה ליהנות. מגיע לו לאחר שנה עמוסה של לימודים, שיעורים, מבחנים ומטלות אחרות. לילדים צעירים בגילאי 10-11 אפשר לנסות לגייס את הסבים והסבתות לבילוי עם הילד אחת לשבוע. צרפו לילד חבר שיבלה עמו את החופש הגדול אבל יש לוודא שתמיד נמצא מבוגר אחראי בסביבה. מסגרת ביתית אחרת שתופסת תאוצה בשנים האחרונות היא הקייטנה הביתית. התארגנו יחד עם כמה הורים לתורנות בה בכל יום הורה אחר ישגיח. אין צורך להפעיל אותם, אלא פשוט להיות באזור ולוודא שהכל בסדר. ניתן ליהנות עם הילדים גם בתוך הבית, אפשר להכין עוגות, פיצות ומאכלים רבים שהילד אוהב וההכנה שלהם היא כיפית, כמו כן אפשר לקנות משחקי שולחן או יצירה ולשחק בהם כל המשפחה יחדיו.

עבודה לבני נוער

בשנים עברו מקובל היה שנערים רבים מנצלים את החופש הגדול לעבודה בשכר. חוק עבודת הנוער מתיר העסקת נערים בתקופת החופש הגדול מגיל 14 ואילך, בעוד בתקופת לימודים מותרת העסקת נערים רק מגיל 15 ואילך. בשנים האחרונות פחות ופחות בני נוער מתלהבים למצוא עבודה. אני ממליצה לעודד אותם ולעזור להם במציאת עבודה לחופש שכן מדובר בשיעור חשוב בעצמאות כלכלית. מתבגרים רבים אינם יודעים כיצד להתחיל חיפוש עבודה, מה להגיד למעסיק, איך להתראיין ועוד. יש להדריך את המתבגרים לגבי כל התהליך של חיפוש עבודה, ראיון, הבנת הכישורים המתאימים לתפקיד ומעקב אחר התפתחות הקשר עם המעסיק.

ניצול החופש הגדול

במידה וילדכם כבר בגילאי תיכון, הקייטנה היא לא אופציה עבורם ולעיתים גם לא מציאת עבודה. עודדו אותם לנצל את החודשיים הללו למימוש המטרות והחלומות שלהם. מזמן הם רצו ללמוד לנגן על גיטרה? הסבירו להם שזה זמן מצוין להתחיל ללמוד, אין לימודים וחבל לבזבז את זמנם היקר באפס מעשה. חולם להיות לוחם או רוצה לחזור קצת יותר חטובה לבית הספר? עודדו אותם להתחיל לעשות כושר בכל יום, פעילות שמחזקת את הגוף, מחזקת את המשמעת העצמית ויוצרת מסגרת שהילד חייב לעמוד בה. הסבירו לילדכם על אחריות חברתית ועל חשיבות ניצול הזמן להתנדבות בחברה, הציעו להם להתנדב עם קשישים, עם ילדים מיוחדים או עמותות שונות.

חשוב לזכור! הילדים זקוקים לתכנון, לסדר ולדעת מה צפוי להם במהלך החופש הגדול. את התוכנית לחופש הגדול הכינו מראש יחד עם הילדים, שאלו אותם מה הם היו רוצים לעשות בחופש, קחו בריסטול גדול, ציירו את החודשים יולי ואוגוסט כלוח שנה ובכל יום רשמו את הפעילות המיועדת לאותו היום, כגון: קייטנה, נופש משפחתי, אירועים מיוחדים כמו מסיבה, יום הולדת או כל אירוע שיכול לעורר עניין אצל הילד. את האירועים כדאי לחלק באופן שווה בין יולי ואוגוסט, אנחנו נוטים למלא את חודש יולי בפעילויות ובאוגוסט הילדים מוצאים עצמם יושבים בחוסר מעש בביתם ומשתגעים משעמום. ימים ריקים מפעילות טובים עבור הילד מכיוון שהם יוצרים ציפייה ליום המאתגר שיבוא למחרת.

חופשה נעימה!!!

קוראים המעוניינים להתעדכן בהמלצות וטיפים מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק המקצועי של ד"ר סוזי קגן הנמצא בלינק הבא: https://www.facebook.com/DrSuziKagan