אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
חיים גרייבר
רפואת ילדים.

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות התינוק והילד >

החיתול עושה לתינוקכם תפרחת חיתולים? כל הדרכים לזיהוי וטיפול


15.3.17
איך מתמודדים עם התפרחת?

העור הרגיש של תינוקות פגיע לשלל חיידקים ופטריות ולכן חשוב לשמור עליו. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לזהות מוקדם סימנים של תפרחת חיתולים, ולאחר מכן לבחור בשיטות הטיפול הנכונות. הנה המדריך המלא

תינוקות חשופים לנזקי קור בגלל ששטח פני העור שלהם ביחס לנפח הגוף גדול בהרבה בהשוואה לאדם מבוגר. כתוצאה מכך, אובדן החום מוגבר ונזקי הקור עלולים להתבטא במצבים שונים של תחושת אי נוחות, ירידה בפעילות, שינוי צבע ותחושת כאב. כמו כן, עורם של התינוק רגיש ופגיע. הוא חשוף לשלל חיידקים ובעונה הקרה עשוי השילוב בין חימום ולבוש ארוך ליצור תחושת אטימות ולהשפיע לרעה על העור העדין.

אחת הבעיות המרכזיות שאיתן צריכים להתמודד הורים לתינוקות היא תפרחת חיתולים. זו דלקת של העור שמופיעה באזורים שמכוסים מטבע הדברים בחיתול. היא מופיעה באזור הישבן, הירכיים הפנימיות ואברי המין ושכיחה בעיקר בגילאי 4-15 חודשים.

כך תזהו תפרחת חיתולים

יש שני תסמינים מרכזיים המעידים על התפתחות תפרחת חיתולים בעורו של התינוק. ראשית, תוכלו לזהות בשלבים מוקדמים יחסית שינויים בעור. אלו יהיו גירוי ואדמומיות באזורים שמכוסים על ידי החיתול, כמו גם פריחה שמוגבלת לאזורי המגע עם החיתול. הפריחה מתאפיינת במקרים קלים בגוון אדום של העור ובמקרים קשים בקילופים ובחתכים.

שנית, ניתן לזהות תפרחת חיתולים גם באמצעות מעקב אחר שינויים בהתנהגות. אם התינוק נעשה חסר מנוחה יותר מהרגיל ואין סיבה נראית לעין לכך בעיקר בזמן החלפת חיתול, סביר להניח שמשהו מציק לו. הנחת המוצא הזו מתחדדת במידה והתינוק בוכה כאשר נוגעים או רוחצים את האזור מסביב לאזור החיתול.

איך מתמודדים עם התפרחת?

למזלם של ההורים, ניתן להתמודד עם תפרחת חיתולים. התופעה המציקה נגרמת בעיקר בגלל גירוי ממגע עם הפרשות התינוק ובגלל שפשוף. הפתרון הוא להחליף חיתול לעיתים קרובות יותר ולהימנע משימוש בחיתולים או בגדים צמודים והדוקים מדי. בנוסף, יש מקרים שבהם התפרחת נגרמת בגלל גירוי ממוצר חדש. במקרה כזה תמיד עדיף למצוא חיתולים איכותיים ורכים שיחליפו את הקודמים ולוותר על תכשירי טיפול מקומיים כמו משחות, קרמים וסבון שרק מחמירים את המצב.

טיפול ביתי יעיל אמור להעלים את התפרחת לאחר כמה ימים וברוב המקרים אין צורך לבקר אצל הרופא. כדאי להקפיד על החלפת חיתולים מיד לאחר עשיית צרכים, לשטוף את העור במים חמימים, למרוח קרמים שיחצצו בין הפרשות התינוק לבין העור ולרחוץ אותו מדי יום.

עם זאת, לא כדאי להשתמש במוצרים למריחה על עור התינוק שמכילים סודה לשתייה. מומלץ גם להימנע מקרמים או משחות עם סטרואידים ומסבונים או מגבונים עם אלכוהול. במהלך הפריחה עצמה, רצוי להשתמש בחיתולים שגדולים יותר מהמידה הרגילה עד שמצב העור יחזור לקדמותו.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה