אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > עור ושער. פסוריאזיס – טיפולי אור חדשניים

פסוריאזיס – טיפולי אור חדשניים וקלים להפוגה ארוכה


01.01.07
טיפולי אור קלים ומהירים בפסוריאזיס
מהו פסוריאזיס?
פסוריאזיס, או בשמה העברי "ספחת", היא מחלה עתיקה – נזכרת באמרות חז"ל "קשים גרים לישראל כספחת", נפוצה - אחד מ- 30 אנשים, גנטית ועוברת בתורשה, לא ניתנת לריפוי מוחלט, ואינה מדבקת. המחלה מתאפיינת בגידול מואץ ובלתי מבוקר של תאי העור באזורים הנגועים – פי 27 מזה של אדם בריא. כתוצאה מכך נערמים תאי העור שכבה על גבי שיכבה, כך שהעור הופך להיות עבה עם "פלאקים" וכתמים אדומים דלקתיים, מכוסה בקשקשת לבנה מחוספסת. בדרך כלל מתווספת גם תחושת גרוד ויובש. האזורים הנפגעים הם בדרך כלל הקרקפת, הגב, המרפקים, הברכיים, הירכיים וסביב הציפורניים.
המחלה יכולה להיות רדומה שנים רבות ולהתפרץ פתאום לפעמים ללא סיבה נראית לעין, אך במקרים רבים אנו מצליחים לקשור את התפרצות המחלה למתח נפשי, חבלה פיזית, לידה או זיהום.
הטיפולים בפסוריאזיס אינם מתקנים את הגנטיקה של המחלה ולכן לא ניתן להירפא ממנה לחלוטין. ניתן לעומת זאת, להקל או להעלים את הסימפטומים - התופעות והתחושות הלא נעימות לתקופות שונות.

טיפולים מקובלים בפסוריאזיס
הטיפולים נחלקים לטיפולים תרופתיים ולטיפולי אור, אשר לעיתים משולבים עם טיפול פסיכולוגי. הטיפולים כוללים בדרך כלל מריחת משחות ותכשירים – חלקם מכילים סטרואידים, אמבטיות בחומרים שונים – חלקם טבעיים כמו בים המלח, אמבטיות שמש מבוקרות, תרופות בכדורים, וכדומה. המשותף למרבית השיטות האלו הוא העובדה שהטיפול ארוך ונמשך שבועות, הוא יקר, מייגע ומחייב בקרה מקצועית. הטיפול לעיתים מנטרל את המטופל מסביבתו היומיומית (עבודה, חיי חברה) לפרקי זמן ארוכים בגלל ביקורי מרפאה תכופים, אשפוז, שהייה באזור ים המלח, וכו'.

טיפולי אור - טיפול קל, מקומי ומהיר במרפאה ללא אשפוז
לפני הטיפול יש להיבדק על-ידי רופא מיומן בתחום טיפולי אור בפסוריאזיס לקביעת סוג הפסוריאזיס ודרגתו, לאישור התאמת המטופל לטיפול, לאיתור האזורים שיטופלו, ולבחירת סוג החומרים והטיפול הנדרשים (יתכנו טיפולים משולבים עם מריחת תכשירים נוספים).
כאשר המחלה קשה ומפושטת וצריך לטפל ברוב הגוף אפשר להתרפא בים המלח או בתאי אור אולטרא סגול שהמטופל נכנס אליהם, לפעמים לאחר נטילת תרופה בשם פסורלן - PUVA. במקרה שהנגעים מוגבלים יכול להועיל טיפול אור מקומי ע"י אור אולטרא סגול (קיימים סוגי מקורות אור שונים), אור צהוב (מלייזר), פס אור נראה רחב (בהבזקים), או טיפול פוטודינמי המשלב חומר ואור שמפעיל את החומר כדי לתקוף את הנגע. האור והחום במהלך טיפולי האור משיגים את המטרה ע"י עיכוב השגשוג המואץ של תאי העור, גרימת נזק לכלי הדם המורחבים המזינים את הנגע, ו/או עיכוב התהליך הדלקתי.
טיפול אור מקומי הוא קל, מתבצע במרפאה ואורך דקות עד שעה בהתאם למספר הנגעים וגודלם. לאחריו ניתן לחזור מיידית לחיים סדירים ופעילות רגילה. טיפולי האור מתחילים להשפיע מיד אך התוצאה המיוחלת מגיעה כעבור כשבועיים, עם נשירת הנגע שנפגע ללא השארת סימן, והתחדשות עור בריא. מרבית הטיפולים דורשים מספר חזרות, בין 6 ל- 50 בהתאם לסוג הטיפול ותגובת המטופל, להשגת יעילות מכסימלית.

טיפול ע"י הבזקי אור נראה
עם התפתחות הטכנולוגיה בשנים האחרונות, אפשר לטפל בפסוריאזיס מוגבל בשטחו ע"י הבזקי אור. המטפל מעביר את ידית ההארה על פני כל שטח הנגע פעמיים-שלוש. הטיפול מלווה בעקצוץ ותחושת חום מקומי שלרוב נסבלים ללא צורך באלחוש. מיד אחר כך המטופל ממשיך בפעילות רגילה. לרוב לאחר טיפול אחד או שניים מורגשת ירידה בגרד ובאדמומית, ולאחר 6-10 טיפולים הנגעים קטנים בשטחם בעוביים ובחומרתם. האור אינו חודר לעומק הגוף אלא נבלם בעור ואינו משפיע על רקמות ואיברים רחוקים מהאזור המטופל. כמו-כן אור נראה אינו מסרטן.

טיפולי פוטודינמי - טיפול חדשני וחזק המשלב אור עם חומר
טיפול פוטודינמי (PDT)הינו טיפול חזק המאפשר תוצאה מהירה ומשמעותית אחרי טיפול בודד או יחידים. בטיפול זה אנו מורחים חומר מיוחד על האזור הנגוע ומעוררים את החומר לפעולה באמצעות הקרנת אור באורך גל מיוחד. במקרה זה לא האור הוא זה שפוגע בפסוריאזיס, אלא הוא מעורר את החומר שנמרח לפעול נגד הנגעים. החומר השכיח בשימוש קיים בגוף ואנו נותנים אותו חיצונית בריכוזים גבוהים יותר. בגלל חילוף החומרים הגבוה בנגע הפסוריאזיס החומר נאסף בנגע בריכוז פי 10 מאשר ברקמה הבריאה, ושם הופך לחומר הפעיל – כך נוכל לבצע "חיסול ממוקד" של הנגע. הפגיעה בתאים ובכלי הדם המזינים את הנגע מתרחשת אך ורק באזורים הנגועים שהוארו ע"י יצירת נגזרות חמצניות פעילות בתוך התאים שהורסות אותם מבפנים. לאחר הטיפול חוזר המטופל לביתו. לאחר כשלושה שבועות נהוג להזמין את המטופל לביקורת, ואם נידרש, ניתן לבצע טיפול נוסף. יתרונות נוספים הם שהטיפול אינו מסרטן ואינו גורם לפגיעה ברקמות ואיברים אחרים רחוקים מהנגע.
בתמונה A אנו רואים פסוריאזיס במרפק של בן 36 לפני טיפול. הנגע קיים 7 שנים ולא הושגה הפוגה על-ידי טיפולים קודמים. ניתן לראות את האדמומיות, קילוף העור, הקשקשים, והפצעונים. בתמונה B ניתן לראות שהנגע הבריא חודש לאחר טיפול פוטודינמי יחיד שביצענו.רפואה אסתטית של ד"ר סמדר שרייבר
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה