אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה > שיטות להעלמת ורידים

ורידים בולטים ברגליים: כל השיטות להעלמת ורידים


15.04.10
ורידים מורחבים ברגליים חורגים לעיתים מהיותם בעיה אסתטית לכדי בעיה רפואית, לכן מומלץ לטפל בהם לפני הופעת סיבוכים
 
מחלת ורידים שטחיים בגפיים היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב נשים. הליקוי מתבטא בהופעת ורידים בולטים בצורת נימים או דליות גדולות, או שניהם גם יחד. בראש ובראשונה, מדובר בבעיה אסתטית אולם ייתכנו גם בעיות רפואיות וסימפטומים המתבטאים בכאבים, הרגשת כבדות, בצקת, דלקת בורידים, שינוי בצבע העור והופעת כאבים כרוניים, פקקת ודימום.

הסיבוכים הללו יכולים להופיע בחלקם ולעיתים אפילו כולם יחד. לכן אסור לזלזל בבעיה זאת ויש להתייעץ עם רופא מומחה ולטפל לפני הופעת הסיבוכים.

כיצד מטפלים בתופעת ורידים ודליות ברגליים?

לטיפול בבעיות ורידיות ישנן כמה אפשרויות:

  1. טיפול שמרני: להימנע מעמידה וישיבה ממושכות מהבוקר כן לגרוב גרביים אלסטיות מותאמות באופן אישי מבחינת הלחץ והגובה על פי המלצת רופא מומחה. הגרביים האלסטיות לא מעלימות את הורידים הבולטים אך הן מיועדות למניעת החמרת המצב ומניעת סימפטומים וסיבוכים שונים.
  1. ניתוח: ניתוח מיועד לטפול בדליות. בניתוח מסירים את הדליות ולפי הצורך אפילו ורידים ראשיים חולים שהם מקור הבעיה. לכן, לפני ניתוח יש לאתר מקור את הבעיה בצורה מדויקת כדי לתכנן את הניתוח ולבצעו בצורה אידיאלית כדי לפתור את הבעיה בשלמותה ולהפחית את אחוז חזרתה למינימום.

את הניתוח ניתן לבצע בצורה קונבנציונאלית המבוססת על שליפת הורידים החולים על ידי ביצוע חתכים מעליהם. שיטה ניתוחית אחרת היא באמצעות הכנסת סיבי לייזר לוריד ראשי (במידה והוא חולה), צריכתו מבפנים וסתימתו. שיטה זו אינה מתאימה לטיפול בדליות מפוזרות שאותן יש לשלוף בחתכים נפרדים או לטפל בסקלרותרפיה (הזרקות).

  1. טיפול סקלרותרפי (הזרקות): טיפול חדשני יחסית המיועד לטיפול בדליות גדולות ואפילו בורידים ראשיים חולים. הטיפול נעשה על ידי הזרקת חומר מטרש (עשוי בצורת קצף) הגורם לסתימת הורידים החולים וכך הם מצטמקים ונעלמים. יתרונות הטיפול: אין צורך בהרדמה או בחתכים, הטיפול פשוט, אורך זמן קצר ולאחריו ממשיכים באורח חיים רגיל ברוב המקרים. אולם היתרון הגדול ביותר הוא ששיטה זו מאפשרת טיפול בכל הדליות, בורידים ראשיים וכן בדליות פנימיות שאותן ניתן "לפספס" בניתוח קונבנציונאלי או לייזר.

נפטרים מהנימים:

ניתן לטפל גם בנימים שהם בעיקר גורמים להפרעה אסתטית. יש לציין שהורידים לא נעלמים מייד וצריך לרוב פרק זמן של שבועות ואפילו 3-2 חודשים עד להבחנה בתוצאות. הטיפול בנימים נעשה בשתי שיטות:

  1. סקלרותרפיה (הזרקות) – בשיטה זאת מחדירים חומר מטרש על ידי מחט עדינה מאוד לתוך הורידים וגורמים לסתימתם והעלמתם. היתרון בסקלרותרפיה הוא שניתן לטפל בכל סוגי הנימים וגם בורידים "הכחולים" הנמצאים בשכבה יותר עמוקה.
  1. לייזר – שיטה המבוססת על סתימת הוריד באנרגית לייזר עד להיעלמותו. חסרון שיטה זאת שהיא מוגבלת לנימים בגודל ועומק מסוימים.
מאת: דר' ראבי עיסאם, מומחה לכירורגיה כללית וכלי דם, רשת מרפאות כללית אסתטיקה

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה