אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

בריאים ורזים אחרי החגים


10.04.10
בעוד שבימי קדם, השמנה ואגירת קלוריות נחשבו לבריאות, כיום ידוע שמשקל תקין – "רזה" משמעו בריא. כיצד מתמודדים עם השמנה ועודף משקל אחרי הסעודות עתירות הקלוריות בחגים?

בימי קדם, ולמעשה עד לפני כמה עשרות שנים, בהם אוכל היה קשה להשגה והווה מדד סוציואקונומי מצוין, נחשבו אנשים שמנים לבריאים. כבר בספר בראשית מסופר על המלך פרעה החולם על שבע פרות "יפות מראה ובריאות בשר..."(בראשית מ"א). בריאות, משמע שמנות (כמו גם עגלון מלך מואב "איש בריא מאוד" = שמן).

במשך מיליוני שנים היה יתרון ברור בהישרדות לאותם פרטים שהיו יעילים במיוחד בניצול כל פיסת מזון שמצאו. כך הפך גופנו למכונה "משומנת היטב" (תרתי משמע) לאיסוף קלוריות, ניצולן בחסכנות ואגירתן לשעת דחק. בשנים האחרונות, בעולם המערבי המתועש, קיים עושר ועודף מזון זמין, עתיר קלוריות שחושף את כולנו להיפוך המושג "בריא". הבריאות שלנו תלויה דווקא בקיום משקל נמוך והיום בריא = רזה.

בדומה למסעות קניות חסרי רסן, וההוצאה הכספית המרשימה שמצטברת, את החשבונות הקלוריים אנו "מגלים" רק לאחר מעשה. כאמור למעלה, הגוף שלנו יעיל במיוחד בניצול ואגירת קלוריות אלה וארוחות החג מצטרפת לשלל ה"מכות" שדוחפות אותנו ממצב של בריאות למצב "בריא ועב בשר".

עודף משקל, השמנה והשמנת יתר חולנית הם חלק בלתי נפרד מחיינו בזמנים המודרניים. בארץ, לפי דו"ח מבקר המדינה, מרבית האוכלוסייה (62%) סובל מעודף משקל, בדרגות חומרה שונות, וכ- 5% בדרגה החמורה של השמנת יתר חולנית בה ההשמנה מהווה מחלה פיזיולוגית בפני עצמה.

השמנת יתר גורמת לפגיעה מורכבת במרבית המרכיבים של חיינו.

קיימת פגיעה בריאותית קשה עם נטייה למחלות כגון: יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב וכלי דם, הפרעות בנשימה ודום נשימה בשינה, שחיקת מפרקים, אבני כיס מרה ועוד ועוד, ישנה שכיחות יתר של מחלת סטרן מסוגים שונים באנשים עם השמנת יתר (מעי, רחם, שד). התפקוד המיני נפגע בצורה ברורה, כמו גם פריון נשים, המתבטא בקושי להיכנס להריון, הריונות קשים ומסובכים יותר ולידות מסוכנות וקשות יותר. היילודים לנשים שמנות סובלים מבעיות רבות סביב הלידה ובהמשך החיים.

הפרעות פסיכולוגיות רבות מלוות אנשים עם עודפי משקל ברמות השונות – מבעיות הקשורות לדימוי גוף, ומכאן הימנעות חברתית ברמות שונות, נטיית יתר לדיכאון וחרדה ועד למצבים שניתן רק לתארן כהתמכרות לאוכל ואכילה, בדומה להתמכרויות אחרות.

השמנת יתר חולנית גורמת לקיצור תוחלת החיים ולפגיעה קשה באיכותם.

בניסיונות הטיפול בהשמנת יתר, צריכים הסובלים ממנה להתמודד לא רק נגד הנטייה הטבעית של הגוף ל"יעילות " וחסכנות, אלא גם נגד גורמים חיצוניים עוינים למדי של מערכות שווק אגרסיבי של מזון ואורח חיים "עצלני" בו רובנו לא עובדים במקצוע המחייב פעילות פיזית נמרצת, או פעילות כלשהיא..

המלחמה הינה יומיומית וכדי שתצליח עליה לכלול שינוי דראסטי של הרגלי חיים. האכילה חייבת להפוך למסודרת: תוכן נכון ומאוזן, רווחים נכונים בין ארוחות והימנעות מהרעבה ופיצוי אחריה (לא לאכול כלום ביום שלפני סדר פסח ואז... כולנו מסובין!). כמוכן, ישנו צורך אמיתי בשילוב אימון גופני בסדר היום בכדי לאזן את אי הפעילות המובנית בחיים המודרניים.

קל להגיד...

כפי שיספר כל מי שניסה אי פעם לשנות את הרגלי חייו – זוהי משימה על גבול הבלתי אפשרית לאור זמן. כמעט כולם מצליחים בכך לתקופות קצרות, בצורה דראסטית יותר או פחות (ודווקא הצורה הדראסטית טובה פחות וקשה ביותר להתמדה) לארגן את האכילה ולהוסיף הוצאה קלורית בצורת פעילות גופנית. הקושי נעוץ בהתמדה. מחקרים רבים, וניסיונם של מיליונים מוכיחים שככל שמידת ההשמנה גדולה יותר, היכולת להתמיד בדיאטה וספורט קטנה יותר. כאשר מדובר באנשים עם השמנת יתר חולנית, האחוזים עגומים ביותר. שנה אחרי התחלת תכניות מסודרת, בפיקוח אנשי מקצוע, של שילוב דיאטה ופעילות, רק 5% יהיו במשקל נמוך. אחוז זה יורד ל- 3% בלבד בשנתיים ופחות מאחוז אחד כעבור 3 שנים!

ככל הנראה ישנה מעין נקודת אל-חזור מטבולית שמעבר לה היכולת להתמודד עם עודפי השומן שנצברו פוחתת והופכת כמעט לבלתי אפשרית.

ב-1991 הכריז ארגון הבריאות הלאומי בארצות הברית (NIH) כי ניתוחים הינם הכלי היחידי שיעיל בהורדת משקל משמעותית הנשמרת לאורך זמן. יש להדגיש כי מדובר בחולי השמנת יתר חולנית כפי שמחלה זו מוגדרת ( BMI>40 אוBMI>35 בלווי מחלות הקשורות להשמנה)מאז קיימת עליה מתמדת במספרי הניתוחים המבוצעים בעולם ובארץ. בשנת 2006 נכנסו ניתוחי ההשמנה לסל הבריאות בארץ והם מבוצעים היום במימון מלא של המבטחים לאנשים הסובלים ממחלה קשה זו.

לניתוחים לטיפול בהשמנת יתר קוראים ניתוחים בריאטריים. מקור המילה מבחינה לשונית כפול: השורש היווני (BAROS) המופיע גם ב"ברומטר" מתייחס ללחץ או כובד. המקור השני של המילה בא מהאזכור שבתחילת הכתבה- המילה "בריא" מעברית- בריא=שמן.

קיימים מספר ניתוחים בריאטריים מודרניים המבוצעים כיום. תוצאותיהם מרשימות ביותר הן ברמת המשקל היורד והן ברמת התחלואה הנלווית המשתפרת, או אף נעלמת לאחר הניתוחים.מובן, שחלק מהניתוחים יעילים יותר וחלק פחות, פרופיל הסיכונים והסיבוכים שונה ביניהם, כמו גם אחוזי הכישלון או העלייה במשקל לאורך הזמן אחריהם.

מנגנוני הפעולה של הניתוחים מגוונים ותוקפים את הבעיה ממספר כיוונים (ולא כל הניתוחים משתמשים בכל המנגנונים) וכוללים:

א. הגבלה ניתוחית של יכולת האכילה, כלומר הנפח שניתן לאכול בכל ארוחה.

ב. השריית תת ספיגה ברמות שונות,כלומר לא כל האוכל שנכנס לפה מעוכל ומנוצל.

ג. השריית שינוי בתקשורת ההורמונאלית בין המעי למוח והפחתת התיאבון ודחפי האכילה.

כל הניתוחים מבוצעים בהרדמה כללית וברוב המקרים ניתן לבצעם בשיטות זעיר-פולשניות, כלומר, דרך מספר פתחים קטנים בדופן הבטן דרכם מוחדרת מצלמה ומכשור מיוחד לביצוע הניתוח.

תוצאות הניתוחים מרשימות ביותר: הירידה במשקל משמעותית מאוד ונעה בין 50% ועד 80% מעודף המשקל, בהתאם לסוג הניתוח המבוצע. לאחר הניתוחים ישנו שיפור או

העלמות של מרבית המחלות הנלוות והמספרים מגיעים לכ- 80% ממטופלי סוכרת שמפסיקים כל טיפול או מורידים מינונים תוך שמירה על ערכי סוכר תקינים, כ- 70% בהם השומנים בדם חוזרים לנורמה, כ- 90% משפרים את השינה ומפסיקים לסבול מדום נשימה בשינה והרשימה נמשכת ונמשכת. ישנו שיפור משמעותי בתפקוד מיני לאחר הירידה במשקל, פוריות משתפרת, וכן סיבוכי ההריון הלידה ובריאות היילודים, אחוזי הלוקים במחלת הסרטן יורד וגם חלק נכבד מהתחלואה הנפשית משתפר לבלי הכר.

חשוב ביותר לציין כי הניתוחים הבריאטריים הינם כלי עזר בלבד ואינם מהווים "פתרון קסם" לבעיית ההשמנה. אין ניתוח שאי אפשר "לאכול דרכו" ולהכשילו ולכן לכל אחד מהניתוחים, גם החזקים ביותר , יש אחוזי כשלון של ירידה לא מספקת במשקל או, נפוץ יותר,עליה במשקל לאחר ירידה התחלתית.

עקב הפרסום השלילי הרב בו "זכו" הניתוחים הבריאטריים והעובדה שהם ניתוחים מניעתיים (לא למטרת הצלת חיים מיידית אלא לצורך שיפור בריאות ותוחלת חיים לטווח ארוך), ישנה הסתכלות מדוקדקת על תוצאותיהם. בייחוד נכון הדבר בכל הקשור בבטיחות, סיבוכים, תחלואה ותמותה אחריהם. זכוכית מגדלת זו, כמו גם העובדה שניתוח זה מחייב הכשרה מיוחדת של מנתח וקיום צוות רב תחומי תומך, גרמה לכך שכיום הניתוחים הבריאטריים הינם מהניתוחים "הגדולים" (major surgery) הבטוחים ביותר הקיימים.

בהשוואה לניתוחי מעקפים בלב, כריתות מעי בהטוויות שפירות וניתוחים דומים, שיעורי התמותה והתחלואה נמוכים בהרבה. לצורך השוואה- התמותה מניתוחים היא כריתת מעי גס (שלא עבור סרטן) נעה בין 2-5%, ואחוזי הסיבוכים בין 15-35% .בניתוחים הבריאטריים, אחוז התמותה הצפוי קטן מ-1% והסיבוכים המשמעותיים קורים בכ-7-15%.

תוצאות מרשימות אלה קשורות , כפי שנרמז קודם, לעובדה שניתוחים "סטנדרטיים" מבוצעים, לרוב, ע"י מנתחים המבצעים אותם ללא הכשרה ייעודית מעבר להתמחות בכירורגיה (ויש בפירוש להסתייג מאמירה זו עבור אותם מנתחים שעברו הכשרות- על בתחומים ספציפיים שם התוצאות טובות מאלו שהוזכרו). ניתוחי השמנה מבוצעים, לרוב, ע"י מנתחים שזהו תחום התעניינותם המרכזי אשר עברו הכשרות ברמות שונות בביצוע פרוצדורות, ובניהול החולים לפני, תוך כדי ואחרי הניתוחים.

מקובל היום, שאת הניתוחים הבריאטריים כדאי וראוי לבצע במסגרת בו קיים צוות רב תחומי שתכלול, מעבר למנתח הייעודי, גם צוות שלם המעריך את המטופל לפני,מדריך אותו ועוקב אחריו לאחר הניתוח לאורך זמן תוך הדרכה, הנחיה וליווי תזונתי,פסיכולוגי ורפואי. צוות זה יכול לשפר בצורה משמעותית את תוצאות הניתוח ולעזור למנותחים לנצל את "כלי העבודה" שקיבלו בצורה האופטימאלית. ניצול הניתוח, מעקב ולווי אחרי התוצאות ואיתור בעיות מוקדם הינם אבני היסוד שבבסיס הצוות הטיפולי הבריאטרי.

היכולת לשנות הרגלי חיים אחרי הניתוח, קלה בהרבה והופכת אפשרית לאותם אנשים "בריאים" שאכן הופכים בריאים יותר אחריו.

מאת: דוד גויטיין , מנהל השירות לטיפול ניתוחי בהשמנת יתר בבית החולים "שיבא" תל השומר, וכירורג בכיר במרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר – מלב"י, מקבוצת אסיא מדיקל, בבי"ח אסותא.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה