אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > שיננות

שיננות: כל מה שצריך לדעת


09.12.09
היגיינת הפה מתחילה בטיפול אצל שיננית
 
השיננית מהווה חלק אינטגראלי ממערך טיפולי השיניים ונמנית על הצוות הקבוע במרפאת השיניים. טיפול מניעתי אצל שיננית בהיותו טיפול יעיל, פשוט, זול ומהיר יכול לחסוך הרבה כאב ראש וכאב שיניים בדרך לטיפולים רפואיים מורכבים אצל רופא שיניים. השיננית משמשת כקאוצ'ר הפרטי שלך בהדרכה לשגרת טיפול במערך ההגיינה האורלית בבית.

מקובל לשייך את שם המקצוע שיננית למילה שן אך לא רק, כי תפקידה של השיננית בנוסף הוא לשנן, להדריך ולתת הסבר לתחזוקה והיגיינה אוראלית תקינה ובריאה.

הטיפולים המבוצעים על ידי השיננית הינם מגוונים וחיוניים החל מהסרת אבנית והנחת אפליקציות של פלואוריד , הסרת כתמים ופיגמנטים הנספגים על השן וכלה בהדרכה להיגיינה אוראלית.

סילוק אבן השן הנוצרת כתוצאה משקיעת מינרלים בתוך מרבצי רובד שן. האבן מאופיינת בצבע צהוב - אפרפר ובעלת מרקם מחוספס הפוגע בחלקות ובאסתטיקה של פני השן.
קצב היווצרות אבן השן שונה מאדם לאדם ולכן כל אדם נדרש לביקורים אצל השיננית בתדירויות שונות במטרה לסלק את אבן השן. לאבן השן, כאמור, צבע לא אסתטי, אך לא זו הסיבה העיקרית לצורך בסילוקה. אבן השן מונעת ממברשת השיניים להגיע לחניכיים ולנקות אותם מרובד החיידקים. אבן השן, באופן עקיף, מעודדת את דלקות החניכיים, גורמת לדימום בצחצוח, ריח רע מהפה וכנראה שגם מאיצה בשל כך את מחלות החניכיים הגורמות לנסיגת חניכיים וספיגת העצם שסביב השן.בעת הטיפול אצל השיננית מוּסרת אבן השן, ופני השטח של השן חוזרים להיות חלקים ולבנים. כטיפול משלים מבצעת השיננית פוליש לשיניים ועוזרת לשיפור לובן השן על ידי מברשת סיבי ניילון חזקה ומשחת ליטוש המסירה כתמים חיצוניים.

טיפול שיננות ומחלות חניכיים:

מחלות החניכיים הן תופעה שכיחה ביותר ממנה סובלים כ-80% מהאוכלוסיה הבוגרת. בניגוד לדעה הרווחת בציבור, מחלת החניכיים אינה מוגבלת למבוגרים בלבד, כאשר ילדים ובני נוער חשופים גם הם למחלות אלו. אדמומיות בחניכיים ודימום בעת צחצוח הם מסימניה הראשונים של דלקת החניכיים והחמרה במצב של דלקת בחניכיים תגרום להופעת מחלת חניכיים מתקדמת.
רוב האנשים אינם סובלים מכאבים של מחלת חניכיים והיא לרוב אינה מורגשת ולכן ביקור תקופתי אצל שיננית יכול להתריע על קיומה. האבנית ומשקעים שונים כגון שאריות מזון ורובד היא הגורם הראשוני להיווצרות דלקת החניכיים . טיפול השיננית חשוב גם אם לא סובלים ממחלת חניכיים וזאת כדי למנוע הצטברות אבנית, הגורמת למראה לא נקי וריח רע מהפה. מומלץ לשלב את הטיפול עם בדיקה שגרתית אצל רופא השיניים לאיתור בעיות בשלב התחלתי.

טיפול ומניעת עששת

אפליקצית פלואוריד מונחת על גבי השיניים בסיום טיפול השיננית ותפקידה לחזק את פני שטח השן ולמנוע חדירת חיידקים לשכבות השן ולגרימת עששת. הפלואוריד ניתן גם דרך מי השתייה, טבליות או ע"י משחות שיניים או שטיפות פה המכילות פלואוריד.
" מניעה טובה מריפוי" ואי לכך השיננית מדריכה את מטופליה החל מהגיל הרך ועד לגיל השלישי בו המטופלים לרוב עם תותבות, בצחצוח שיניים נכון, התאמת מברשות ועזרים דנטליים כל אחד לפי צרכיו ( מברשות לילדים בטיפול אורטודנטי, מברשות מיוחדות לתותבות, חוטים דנטליים, קיסמים ועזרים נוספים שונים).

שיננית לשרות האסתטיקה- לובן וברק לשיניים:

בעידן של אסתטיקה וטיפוח, טיפול השיננית מעניק גם לובן וברק לשיניים שכן השיננית מסירה כתמים הנוצרים כתוצאה משתיית קפאין, מאכלים המרובים בצבעי מאכל וניקוטין.
חשוב לדעת ששיניים עם רובד ומשקעים סופחים יותר פיגמנטים ומקבלים כתמים מהר יותר משיניים נקיות ובעלת משטח חלק.

טיפול ברגישות שיניים:

אחוז גדול באוכלוסיה סובל מרגישויות של חום וקור עקב חשיפת שורשי השיניים, מחלות חניכיים מתקדמות, צחצוח שיניים אגרסיבי ושימוש במברשות שיניים קשות מדי. עקב סיבות אלו שורשי השיניים נחשפים ומתחילה בעיה של רגישות בעת שתיית משקאות חמים או קרים וכן בעת צחצוח או מגע עם אויר. כדי להקהות את הרגישות מונחים על השיניים חומרים שונים או ניתנות הנחיות לשימוש במשחות שיניים שונות בהתאם לצורך.

שיננות וטיפול אורתודנטי:

קיימת חשיבות גבוהה בביקורים תקופתיים אצל השיננית במהלך טיפול אורתודונטי. בתקופת הטיפול האורתודנטי קיימים מכשירים שונים ובעיקר קבועים אשר צוברים שאריות מזון וחיידקים ולכן חשוב יותר מתמיד להקפיד על ניקוי השיניים.

המלצות לביקור אצל שיננית

מומלץ לבקר אצל שיננית אחת לחצי שנה לסילוק אבנית אך ישנם מטופלים הנזקקים לטיפול אחת לשלושה או ארבעה חודשים בהתחשב במצבם האוראלי. באותה הזדמנות כדאי לבקש מהשיננית הדרכה לשימוש נכון באביזרים השונים לשמירה על היגיינת הפה. ביקור שגרתי אצל השיננית רצוי שיתחיל בגילאים 7-6 כשבוקעות כבר השיניים הקבועות.
ביקור סדיר אצל שיננית וביקור תקופתי אצל רופא השיניים ישפר את בריאות הפה והשיניים שלכם ושל ילדכם, יעניק לכם בריאות טובה יותר, יאפשר לכם לאכול, לחייך ולדבר בנוחיות וביטחון ויעניק מראה אסתטי וזוהר.
 
מאת: וקנין לימור –שיננית R.D.H במרפאות כללית סמייל

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה