אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה > סטומה: שאלות נפוצות

סטומה: שאלות נפוצות - כל מה שרצית לדעת


26.10.09
מתי מבצעים ניתוח סטומה, כמה בעלי סטומה בישראל? האם ניתן לחזור לשגרת חיים רגילה? מהן המגבלות של החולים, מה עלות הציוד, למי פונים? 7 שאלות נפוצות
 
בישראל חיים כיום כ-6000 בעלי סטומה , ביניהם ילדים, גברים ונשים , שעברו פרוצדורה ניתוחית להטיית הצואה, לדופן הבטן, בעקבות מחלות כגון קרוהן, סרטן המעי, תאונות דרכים ועוד.

מידי שנה עוברים עוד כ- 1000 מטופלים ניתוח סטומה, במהלכה מוסט פתח מוצא המעיים מפי הטבעת אל דופן הבטן. אל הפתח בבטן מתחברת שקית האוגרת את ההפרשות של המעי ומצריכה החלפה יומית. השקית אליה מתנקזות הפרשות הצואה /השתן אל מחוץ אינה בולטת/ נראית לצופה מהצד.

לבעלי הסטומה אין שליטה על היציאות , אין תחושה של זמני יציאות ואין אפשרות התאפקות. הסטומה מחייבת שינוי משמעותי באורח החיים ומצריכה טיפול והחלפה תמידיים.

הפתרון הניתוחי במחלות מעיים, סרטן המעי או בשלפוחית השתן יכול להסתיים ביצירת סטומה, לא אחת פתרון זה מהווה אלטרנטיבה לחיים. לאחר הניתוח המטופל יחיה עם שקית סטומה מיוחדת שתהיה צמודה לדופן הבטן שלו (חיצונית) ואליה יתנקזו הצואה או השתן. ההתמודדות וההשלכות של מצב זה הינן בעיקרון נפשיות והרבה פחות טכניות. המטופל נדרש לכוחות נפשיים והתמודדות לא קלה בכל הפעילויות הטריוויליות של החיים, החל ממלתחת בגדים, ובילויים חברתיים ומשפחתיים, הסטומה משפיעה בכל המדדים השונים של החיים, והאופן שבו תופס המטופל את החיים עם הסטומה משפיע על כל דפוסי חייו.

על רקע נתונים אלה הופכת ההתאמה האישית של ציוד הסטומה, לקריטית וחשובה להמשך ניהול אורח חיים תקין ואיכות חייו של המטופל.

שאלות נפוצות ותשובות לגבי סטומה:

1. מהי סטומה? המדובר בפתח מלאכותי בדופן הבטן המיועד לניקוז של צואה או שתן לשקית הפרשות. מבחינים בין שני סוגים של סטומה:

א. סטומה קבועה : לכל החיים .

ב. סטומה זמנית, משמשת כמעקף לפרוצדורות. נעשית כאשר קטע מהמעי זקוק למנוחה תפקודית . לאחר החלמת קטע המעי, תיסגר הסטומה בניתוח נוסף ותחודש פעילות המעי הטבעית.

2. מתי מבצעים ניתוח סטומה? פתח הניקוז (סטומה) מבוצע במקרים של סיבוכים במחלות דלקתיות של המעי כמו קרוהן וקוליטיס, גידולים סרטניים במעיים וטראומה או תאונות דרכים הפוגעות במעיים.

3. מי מעניק את הטיפול לבעלי הסטומה? הניתוח מבוצע על ידי רופא כירורג מומחה. לפני הניתוח החולה נפגש בדרך כלל עם אחות מתאמת סטומה הנמצאת בבית החולים. אחיות אלה עברו הכשרה מיוחדת לטיפול בבעלי הסטומה.
האחות מסמנת את מיקום הסטומה יחד עם המטופל, היא מלווה את המטופל ומדריכה אותו עד לשחרורו מבית החולים. לאחר שחרורו תיצור עימו קשר אחות סטומה של הקהילה. אחיות אלה, מכל קופות החולים, מלוות את המטופל בימיו הראשונים בבית.

4. מה כולל ציוד סטומה? הציוד כולל מגיני עור (בסיסים) שהמוצמדים לעור בעזרת דבק מיוחד ושקיות שנצמדות לבסיס. כמו כן, ישנם אביזרים נוספים להקלה ושיפור איכות חיי המטופל כמו דיאודורנטים, קרמים להגנה על העור, מגבוני ניקוי והדבקה ועוד.

5. מהן המגבלות של חולי הסטומה? כיום, בזכות הציוד המתקדם, בעלי סטומה יכולים לקיים אורח חיים כמעט רגיל לחלוטין (כולל נסיעות לחו"ל, פעילות ספורטיבית, שחיה, קיום יחסי מין ואפילו הבאת ילדים).

 
6 .באיזה תדירות מחליפים ציוד ? את מגיני העור מומלץ להחליף מידי שלושה-חמישה ימים. את השקית אחת ליום או בהתאם לצורך.

7. מה בדבר עלויות הציוד? כל הציוד לבעלי הסטומה קיים בסל הבריאות ומסובסד על ידי כל קופות החולים.
 
מאת: פרופ מיכה רבאו, מומחה למערכת העיכול והרקטום, מהמרכז הרפואי "אסיא מדיקל" במתחם אסותא ומנהל היחידה לטיפול במחלות המעי הגס והרקטום במרכז הרפואי ת"א (ע"ש סוראסקי).

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה