אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > יישור שיניים למבוגרים

יישור שיניים למבוגרים - הפן האסתטי והרפואי


20.07.09
המדריך המלא ליישור שיניים למבוגרים - לא לילדים בלבד

נמאס להסתיר את החיוך עם היד? כשלישמכל הטיפולים ליישור שיניים בישראל מתבצעים היום במבוגרים.ניתן ליישר שיניים בכל גיל. יישור שיניים לא רק למתבגרים

למה בכלל ליישר? רק בשביל החיוך? גם, אבל לא רק! ישור שיניים נועד לשפר את מתאר החניכיים והעצם התומכת את השיניים.

מקובל לחשוב כי יישור שיניים זה טיפול לילדים ואפילו תחום בגילאים שבין תשע ל-17. ' מסתבר שלא כך הוא, עם העלייה בתוחלת החיים והרצון לשפר את האסתטיקה של הפנים והפה, ולהשיג חיוך יפה, יותר ויותר מבוגרים פונים לטיפולי יישור שיניים. אם בשנות ה-70 של המאה הקודמת רק כ1%-3% מבין מיישרי השיניים היו מעל גיל 20, הרי שבתחילת שנות התשעים קפץ אחוז זה ל25% והיום המספרים נעים סביב 35% מבין מיישרי השיניים.בגילאים מבוגרים משתמשים בטכניקות יישור שונות לצרכים טיפוליים כמו שיפור מתאר החניכיים והעצם התומכת את השיניים.


מה הסיבה לצמיחה לא ישרה של השיניים?

השיניים שלנולא יודעות אם הן צומחות ישר או עקום – הן פשוט צומחות. ואם יש צפיפות בפה (פחות מדי מקום לכל השיניים), או מכשול, לרוב בדמות שן או שיניים אחרות – הן דוחקות זו את זו. התוצאה היא שיניים לא ישרות. ויש עוד כמה סיבות.שיניים, הן למעשה חלק ממערכת העיכול שלנו. הלעיסה התקינה עוזרת לריסוק האוכל ולהכנתו לעיכול מיטבי. אם השיניים נסגרות באופן שאינו תקין, לא ניתן ללעוס טוב את האוכל.

בנוסף לכך, סגירה לא תקינה של השיניים עלולה לשחוק אותן או להפעיל לחץ על החניכיים ועל העצם התומכת בשיניים. דבר זה עלול להוביל להתפתחות של מחלת חניכיים.

ויש עוד מרכיב חשוב בסגר תקין של השיניים: אנחנו זקוקים להן על-מנת לדבר ברור. אנשים שיש להם רווחים גדולים בין השיניים העליונות והתחתונות הם לעיתים קרובות קשים יותר להבנה, כיוון שההגייה שלהם משובשת.

מהו הגיל המתאים לישור שיניים?

ניתן ליישר שיניים בכל גיל, כל עוד יש שיניים בפה וכל עוד החניכיים בריאותוהעצם המחזיקה את השיניים בריאה. הזזה ותיקון המיקום של השיניים אינם תלויים בגיל, אך עם זאת בפה של אדם מבוגר עצמות הפנים ומבנה הלסת כבר מקובעים. לכן, לתיקון בעיות סגר וליישור שיניים אצל בוגרים יכול להיות שיידרש יותר מסוג אחד של טיפול יישור.

חיוך נעים משפר את החזות שלך. מחקרים מראים שמראה השיניים משפיע על הדרך שבה אחרים תופסים אותנו. שיניים ישרות גורמות לאחרים לתפוס אותנו כמהימנים וכיפים יותר .מחקרים מעלים, כי שיניים ישרות ובהירות נחשבות כסימן לבריאות טובה.

מהם העזרים ליישור שיניים?

העזרים הנפוצים לישור שיניים כוללים:טבעות מתכת או פלסטיק (שקוף או בצבע השיניים), המודבקות אל השיניים מקדימה ומחוברות באמצעות חוט מתכת עדין. וכן טבעות המוצמדות אל מאחורי השיניים, מחוברות באמצעות חוט מתכת עדין - ואינן נראות לעין. בנוסף ניתן ליישר שיניים באמצעות רצועות מתכת המכסות את מרבית השיניים

כיצד ניתן להסתיר את הגשר?- נדרשת שקיפות

לא כל מטופל ובוודאי שלא בכל גיל, יכול להרשות לעצמו להיחשף בציבור כמי שנמצא במהלך טיפול אורתודונטי.

לפני מספר שנים פותחה בארה"ב שיטה חדשה ליישור שיניים בעזרת קשתיות שקופות (הקרויות "אינביזאליין") וניתנות להסרה. הקשתיות עשויות חומר פלסטי שקוף וקשה להבחין בהן גם מקרוב.

כיצד מתבצע יישור שיניים בשיטת אינביזאליין?

השלב הראשון והחשוב ביותר ביישור שיניים הוא שלב האבחנה.האורתודנט (רופא מומחה ליישור שיניים) יבדוק האם המועמד מתאים לטיפול יישור שיניים, לשם כך יבצע הליך טביעות ומידות מדויקות של השיניים שלכם ויפנה לצילומי רנטגן של מערכת השיניים.

ההטבעה של השיניים נעשית באמצעות סד הממולא חומר צמיגי מתקשה, שאותו מתבקשים לנשוך בעדינות. הסד נשאר על השיניים מספר דקות, עד להתייבשותו, ובעזרתו יצקו את תבנית השיניים שלכם לשם הכנת עזרי היישור.

לאחר הבדיקה, הצילומים והטבעת תבנית השיניים תוכלו לקבל מהאורתודונט מידע מדויק על מצבכם ועל הטיפול המיטבי בשבילכם. רצוי לזכור שלא כל אחת ואחד יכולים להיות מטופלים בעזרת הפלטות השקופות, אולם ניתן להגיע לתוצאות מצוינות בעזרת אביזרים שקופים אחרים.

הרופא יספק שתי קשתיות שקופות בכל חודש, להחלפה בכל שבועיים. בתום החודש יש להגיע לביקורת לקבלת שתי קשתיות נוספות, כך עד סוף הטיפול. הטיפול דומה למשך הטיפול באמצעות האמצעים הרגילים ליישור שיניים. את הקשתות יש להרכיב כל היום, במשך 24 שעות ביממה, ולהסיר אותן בזמן הארוחות ובעת צחצוח השיניים, כדי לשמור עליהן שקופות ונקיות.

הנחיות לתחזוקה והגיינת הפה בכלל ובעת טיפול בקשתיות

השתמשו בחוט דנטלי בכל יום, פנו לשיננית לניקוי שיניים כל שישה חודשים והגבילו את צריכת הסוכר. שתי העצות הראשונות לא ממש קשורות לקשתיות, אבל הן הרגל מצוין לחיים. העצה השלישית דווקא קשורה. שאריות מזון בין הקשתית לבין השיניים עלולות להתפרק ולהפוך לחומצות מזיקות שיובילו ליצירת פלאק המזיק לשיניים ולחניכיים כאחת.

האם יש לקשתיות תופעות לוואי?

מועטות. קיימת השפעה על הדיבור, אולם היא זניחה ועוברת לאחר מספר ימים. כמו כן, לאחר הנחת כל קשתית חדשה קיים לחץ קל, שעלול להתבטא גם בכאב לא חזק של השן והחניכיים. כאב קל כזה הוא "כאב טוב" – הוא מעיד על תזוזת השיניים לכיוון הרצוי והוא נעלם לרוב לאחר יומיים שלושה. כל תופעת לוואי אחרת, או כאבים קשים, מחייבת פנייה מיידית לבדיקת רופא .

בכל מקרה, על הרופא לספק הנחיות לגבי תסמינים שעלולים להתפתח במהלך הטיפול המחייבים תשומת לב מיידית ופנייה לרופא.

כמה זמן אורך הטיפול?:

טיפול במרפאות כללית סמייל , הרשת הגדולה מסוגה בישראל, אורך בין כמה חדשים לכמה שנים תלוי במורכבותו. מקובל כי טיפול קונבנציונאלי אורך בין שנתיים לשנתיים וחצי.
פגישות רציפות, שמירה על ניקיון השיניים, הרכבת המכשירים הפנימיים והחיצוניים ומילוי הוראות הרופא המטפל- יביאו לסיום מהיר יחסית ומוצלח של הטיפול.

מאת- ד"ר אלי רונן, מומחה בכירורגית פה ולסת ברשת מרפאות השיניים כללית סמייל


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה