אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > אורתודונטיה – מה זה?

אורתודונטיה – מה זה?


25.03.09
יישור שיניים (אורתודונטיה) הוא ענף רפואת השיניים העוסק בבעיות הקשורות למיקום השיניים והלסתות כגון צפיפות, רווחים, שיניים בולטות וקשיים בסגירה
 
למי נועד הטיפול
 
יישור שיניים ניתן לעבור בכל גיל!
טיפולי יישור שיניים הם נחלת הכלל : החל מילדים צעירים מגיל 8 דרך בני נוער ועד למבוגרים.
 
במקרים מסוימים קיים צורך בטיפול אורתודונטי כבר בגילאים מאוד צעירים 8-10, אך לרוב מתבצע יישור שיניים לאחר החלפתם המלאה של שיני חלב, כלומר לאחר בקיעת רוב השיניים הקבועות בגילאים 10-15. בטיפול בילדים ובני נוער ניתן להשתמש במכשור שמשפיע על גדילת הלסתות.
בשנים האחרונות, אם התקדמות הטכנולוגיה ופיתוח שיטות חדשות, יותר ויותר מבוגרים מגיעים לטיפולי יישור שיניים. אנשים אלו לרוב מחפשים טיפול בטכנולוגיות מתקדמות אשר מבוססות על משך טיפול קצר יותר או טיפול אשר אינו כולל הדבקת קוביות כגון, טיפול בקשתיות שקופות מסוג Invisalign ,סמכים שקופים או סמכים המודבקים על גבי חלקן האחורי של השיניים. בטיפול אצל אנשים מבוגרים עצמות הפנים ומבנה הלסת כבר מקובעים, לכן לא נעשה שימוש במכשור שמשפיע על גדילת הלסתות.
לאחר בדיקת האורתודנט, המטופל יקבל אבחנה ומידע על סוגי הטיפול המתאימים , משך הטיפול המשוער של הטיפול ועלויותיו.

סוגי הטיפולים

סמכים רגילים - משמשים לטיפול ברב המקרים. עשויים מתכת.

סמכים שקופים - משמשים כמו סמכים רגילים אם כי שקופים ולכן אסטטיים.

lingual orthodontics - סמכים המודבקים בצד הפנימי של השן ולכן לא ניראים כלל. היתרונות האסתטים ברורים.

Invisalign - טיפול בעזרת קשתיות שקופות לחלוטין המיוצרות בארה"ב במיוחד עבור כל מתרפא. היתרון הבולט הוא היגיינה ואסתטיקה מושלמת היות וניתן להוציא את הקשתיות מהפה בכל רגע.

מה מטרת הטיפול האורתודונטי

הדעה הרווחת בקרב הציבור היא שיישור שיניים הינו למטרות אסתטיקה בלבד, אולם במקרים רבים הצורך ביישור שיניים נובע מיחסים לא תקינים בין הלסתות, סטייה של הלסת או חוסר בקיעה של שיניים. כמו כן במצבים של צפיפות שיניים הסכנה למחלות חניכיים ועששת עולה ועל כן יישור שינים במקרים רבים הוא לא רק שאלה של אסתטיקה, אלא פעולה חשובה לבריאות הפה.

משך הטיפול האורתודונטי

טיפול אורתודנטי ממוצע מתמשך כשנה וחצי, תלוי במצב ובסוג טיפול המבוצע המשתנה ממטופל למטופל. ישנם מצבים שבהם נדרש מספר חודשים בודדים ואילו במצבים מסובכים מאוד מדובר בטיפול מורכב של כמה שנים הכולל לפעמים התערבות כירורגית.

האם הטיפול מסוכן??

כמו בכל טיפול רפואי אחר, גם בטיפול זה יש סיכונים. הדבקת טבעות על השיניים, מחייבת צחצוח קפדני מאוד. מטופלים שלא מצחצחים היטב שיניים בתקופה זו, מעלים את הסיכון לעששת ולבעיות חניכיים. כמו כן, במהלך הטיפול האורתודונטי ישנו סיכוי להתקצרות מסויימת של שורשי השיניים. באם הטיפול נעשה על ידי מומחה ותחת בקרה, תופעה זו בד"כ מצומצמת ביותר ואיננה משפיעה על תוחלת השיניים לאורך שנים.

אסתטיקת הפה – Dental Cosmetics

כיום ניתן לשלב יישור שיניים עם תחומי אסתטיקה נוספים. הלבנת שיניים או ציפוי חרסינה על פני השן, ישדרגו גם את צורת השן וגם את צבע השיניים. כמו כן, ניתן לבצע הזרקות להעלמת קמטים ושקעים בפנים, מילוי שפתיים ועוד מגוון רחב של טיפולים המשפרים את מראה הפנים.

כותבת המאמר: ד"ר תמר פינקלשטיין, אורתודונטית (מומחית ליישור שיניים)
טלפון: 03-9362895, 03-5320044
אתר האינטרנט http://www.orthodontia.co.il/

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה