אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה > ניתוח מעקף קיבה

הכל אודות ניתוח מעקף קיבה


17.11.08
ניתוחי הרזייה נועדו לעזור לאותם אנשים שהגיעו למשקל קיצוני וכל מאמצי הדיאטה אצלם כשלו. מרבית המנותחים (כ-70%) הן נשים במגוון גילאים. חלקן עם נטיה גנטית להשמנה וחלקן שמנו לאחר ההריונות ולא הצליחו לרדת
 
 
 
 
 
 
                                        
השמנת יתר קיצונית (כלומר אינדקס מסת גוף של 40 ומעלה או 35 ויותר בנוכחות מחלות נילוות להשמנה) נחשבת כיום כמחלה לכל דבר ועניין.

משקל יתר הוא לא רק שאלה של טעם אסתטי: הספרות המדעית כבר הוכיחה שהוא מקצר את תוחלת החיים, גורם למחלות לב וכלי דם, סוכרת, יתר לחץ דם, מעלה את הסיכון ללקות בסרטן, ללקותבאימפוטנציה ובאלצהיימרולאבד את הפוריות. וזה רק על קצה המזלג.

השמנת יתר חולנית נובעת מגורמים רבים, בהם גנטיקה, סביבה, חברה, סיבות פסיכולוגיות, תרבותיות, הורמונליות וחוסר בפעילות גופנית. בניגוד למה שמקובל לחשוב,במחקרים רבים הוכח כי הטיפול היעיל היחידי בהשמנת יתר קיצונית הינו ניתוח להרזייה
 
מהו ניתוח מעקף קיבה?

מעקף קיבה הוא הניתוח הנפוץ ביותר בארה"ב והוכח כי הירידה במשקל לאחריו נשמרת לאורך שנים רבות. הניתוח צבר פופולאריות גם בישראל. לאחרונה הוכח כי ניתוחי מעקף קיבה מסייעים להחלמה מסוכרת.

ניתוח מעקף קיבה משלב אלמנט רסטריקטיבי, הקטנת נפח הקיבה, ואלמנט של תת ספיגה. בניתוח זה, המבוצע בגישה זעיר פולשנית, יוצר המנתח כיס קיבה קטן בנפח של כ-20 סמ"ק ומחברו ישירות למעי הדק תוך מעקף של יתרת הקיבה.

מעקף קיבה מביא לירידה של כ 60-70% מעודף המשקל. הירידה במשקל, עיקרה עקב מנות קטנות מאד של מזון בכל ארוחה. יחד עם זאת, מרגיש המנותח כבר ביום שלאחר הניתוח תחושה של שובע עקב שינוי הורמונאלי שנוצר בגוף בעקבות מעקף הקיבה. יש להישמע לתחושת השובע ולהקפיד על ארוחות קטנות ומזינות ונטילת תוספי מזון וויטמינים.

במעקף קיבה ישנו מעבר מהיר של האוכל אל המעי הדק. מעבר של אוכל מרוכז מאוד, לדוגמה אוכל מאוד מתוק, יכול לגרום בכ-10% מהמנותחים ל"תסמונת ההצפה". מדובר בהופעת כאב בטן עוויתי, הזעה, דפיקות לב וחולשה שמופיעים בסמוך לאכילת סוכרים מרוכזים. כדי למנוע תחושות אלו יש להימנע מאכילת מתוקים מרוכזים, מה שעוזר

לחולים לרדת יפה במשקל.

יתרונותיו של ניתוח מעקף קיבה :

היתרונות הבולטים של מעקף קיבה הם ירידה טובה במשקל והיותו של הניתוח ניתן

לביצוע באופן זעיר פולשני. הניתוח מבוצע דרך 5-6 חתכים זעירים ולפיכך התוצאות

הקוסמטיות יפות, יש פחות כאבים וניתן לחזור במהירות לפעילות רגילה. כמו כן

נמנעים סיבוכי הניתוחים הפתוחים כמו זיהום פצע הניתוח או הופעת בקע בצלקת.

אחת מ"תופעות הלוואי" של הניתוח: תחושת שובע נעימה

במעקף קיבה ישנו מעבר מהיר של האוכל אל המעי הדק. הניתוח גורם לשינוי הורמונלי בגוף התורם לתחושת שובע ויחד עימה ירידה ניכרת במשקל וכן שיפור ואף ריפוי מלא של סוכרת.

מעקף קיבה הוא הטיפול האידיאלי לסובלים מהשמנת יתר חולנית וסוכרת וכן לאלו הסובלים מצרבות קשות. הסוכרת עשויה להירפא לחלוטין והצרבת נעלמת כלא היתה בסמוך לניתוח.

ההליכים שלאחר הניתוח

לאחר הניתוח נשארים באשפוז במשך יומיים. לאחר הניתוח מבוצע צילום רנטגן עם שתיית חומר ניגודי, לשם הדגמת מעבר תקין ושלילת דלף. לאחר מכן ניתן להתחיל לשתות כמויות קטנות של נוזלים צלולים בלגימות קטנות ואחר כך עוברים לכלכלה נוזלית צלולה ומשתחררים הביתה.

ממשיכים בכלכלה נוזלית במשך השבוע הראשון ולאחר מכן עולים בהדרגה בתזונה לפי הוראות הדיאטנית.

לאחר הניתוח חשוב להקפיד על נטילת מולטי ויטמינים, ברזל, חומצה פולית וויטמין B12, סידן וויטמין D לכל החיים ולבצע אחת לחצי שנה בדיקות דם.

אחרי הניתוח- למה כדאי לשים לב

לאחר ניתוח מעקף קיבה אם מופיעים כאב בטן או הקאה חוזרת, יש להתייעץ עם הרופא המנתח, כדי לשלול או לטפל באחת מהבעיות שייתכנו לאחר הניתוח: כיב בהשקה או בקע פנימי.

כיב בהשקה בין הקיבה למעי מאופיין בהופעת כאב חד ברום הבטן, ודורש בירור וטיפול על ידי תרופות המפחיתות את חומציות הקיבה.

בקע פנימי מתאפיין בכאב בטן עוויתי קשה מאד, כמו צירים, שבא והולך בגלים. חשד לבקע פנימי מחייב ניתוח זעיר פולשני לתיקונו.
 
ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית מומחית בניתוחי הרזייה, המנהלת הרפואית של מלב"י, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר , מבית אסיא מדיקל .
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
מאמרים נלווים

 
יתרונות וחסרונות של ניתוחי מעקף קיבה
מחקר חדש מתפרסם בגליון נובמבר 2008 של הבטאון הרפואי:
British Journal of Surgery לפרטים נוספים...
 

 
בריאים ורזים אחרי החגים
בעוד שבימי קדם, השמנה ואגירת קלוריות נחשבו לבריאות, כיום ידוע שמשקל תקין – "רזה" משמעו בריא. כיצד מתמודדים עם השמנה ועודף משקל אחרי הסעודות עתירות הקלוריות בחגים?
לפרטים נוספים...
 

 
כיצד להתכונן לניתוחי הרזייה מבחינה נפשית?
טיפים ועצות להיערכות לניתוחי הרזייה מבחינה נפשית, העשויים לתרום להצלחת הניתוח ושמירת התוצאות אחריו
לפרטים נוספים...
 

 
קשר בין ניתוח להצרת קיבה לדיכאון וסוכרת
מחקר חדש: ניתוחים להצרת קיבה משפרים באופן משמעותי מצבי דיכאון וחרדה, מרפאים ומונעים התפתחות סוכרת סוג 2
לפרטים נוספים...
 

 
גורמי סיכון לעלייה חוזרת במשקל לאחר הניתוח מעקף קיבה
ניתוח מעקף קיבה: אותרו גורמי סיכון לעלייה חוזרת במשקל לאחר הניתוח
לפרטים נוספים...
 

 
גיל הזהב: ההשלכות של השמנת יתר
הכל על השמנה בגיל המבוגר
לפרטים נוספים...
 

 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה