אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) לב וכלי דם >

לראשונה בישראל: מהלב - בשידור ישיר


24.09.08
"מדטרוניק" השיקה במרכז הרפואי "שיבא" ובמרכז רפואי "כרמל" את מערכת " קרלינק" -CareLink, טכנולוגיה אינטרנטית אלחוטית למעקב וטיפול מרחוק בחולי לב מושתלי מכשירים לבביים  
 
  • שרות ההתחברות למערכת ה-CARELINK החדשנית הינו ללא תשלום לחולי לב בישראל ובמימון חלק מהקופות.

תארו לעצמכם מה היה קורה אילו הרופא שלכם היה יכול לראות מה מתרחש בגוף שלכם מבלי שתצטרכו לצאת מהבית, מבלי הצורך להגיע לביקורות מעקב בבי"ח הגוזלות זמן יקר ומשאבים המשבשות חיי שגרה .

חברת מדטרוניק המובילה בתחום הטכנולוגיות הרפואיות בישראל ובעולם, הודיעה על השקתה הרשמית בישראל של מערכת " קרלינק" CareLink network טכנולוגיה אינטרנטית אלחוטית חדשנית למעקב מתמשך וניטור מרחוק של חולי לב מושתלי מכשירים לבביים ( דפיברילטורים המנטרים ומטפלים בהפרעות בקצב הלב ע"י מתן שוק חשמלי ומסייעים על פי מחקרים למנוע מוות מדום לב). המערכת שהושקה לראשונה גם במרכז הרפואי "שיבא" מיועדת לשפר את הטיפול ואת איכות חייהם של אלפי חולים הסובלים מהפרעות בקצב הלב או מאי ספיקת לב, באמצעות תכונות ייחודיות במכשירים המושתלים ואף לאפשר מתן התרעה מוקדמת על הידרדרות במצב החולה.

פרופ מיכאל גליקסון, מנהל יחידת הקיצוב ואלקטרו פיזיולוגיה במרכז הלב במרכז הרפואי "שיבא" שבו התחברו למערכת עד כה כ-25 חולים, מציין:" הטכנולוגיה המשודרת מביתו של החולה, הינה צעד גדול קדימה בטיפול ומעקב בחולי לב כרוניים שעברו השתלת דפיברילטורים ובעתיד הקרוב גם קוצבי לב. כעת קיימת אפשרות של מידע וזמינות מיידית חסרת תקדים, קבלת התראות ומעקב אחר המידע שהמכשירים אוספים וגם תקינות המכשירים."

עוד הוסיף פרופ' גליקסון, כי בישראל משתמשים בקוצבי לב למעלה מ-15,000 איש מתוכם מטופלים ב"שיבא כ- 7,000 חולי קוצבים ודפיברילטורים. מספר מושתלי הקוצבים עולה מידי שנה בכ-500 איש נוספים. בשנים האחרונות ניתן לראות עליה בכמות השתלת קוצבים ודפיברילטורים מהסיבה שהספרות הרפואית תומכת יותר ויותר בפתרון הזה והתווית הרחבת השימוש גם לחולי אי ספיקת לב.

כיצד פועלת מערכת "קרלינק"?

חולה הלב הנמצא בביתו מעביר אנטנה כדוגמת עכבר למחשב מעל אזור המכשיר המושתל, על מנת לקלוט נתונים, האנטנה מחוברת למכשיר פשוט להפעלה בביתו של החולה ומשדרת אוטומטית את הנתונים דרך קו טלפון רגיל היישר לאתר אינטרנט מאובטח, באמצעות מחשבו של הרופא במרפאה בדרך זו , מתאפשרת לרופא המטפל הערכה מלאה באשר למצב הלב של המטופל סטטוס המכשיר המושתל ותקינותו ,בדומה לנתונים שמתקבלים בעת ביקור מעקב שגרתי במרפאה ובנוסף מאפשרת לרופא ,במידת הצורך, לבצע התאמות בטיפול התרופתי, להורות על טיפול מונע, מפני החמרת תסמיני המחלה, ועוד החלטות משמעותיות נוספות.

"קרלינק" הינה המערכת הראשונה, והיחידה מסוגה שזכתה לאישור משרד הבריאות ומשרד התקשורת, אשר באמצעותה ניתן לבצע מעקב מרפאה שוטף וכן טיפול במצבי חירום ובנוסף מהווה מסד נתוני חולים לרופא ולביה"ח, המאפשרת מעקב מרחוק . בנוסף המערכת כוללת טכנולוגיה בלעדית- "אופטיבול" Monitoring) OptiVol Fluid Status ) המתריעה על התחלת הצטברות נוזלים בחלל בית החזה ,תהליך המקדים תסמינים חמורים יותר של אי-ספיקת לב, ובכך, באמצעות אפשרות מתן טיפול מונע בזמן, היא עשויה למנוע אשפוזים על-רקע החמרה של אי-ספיקת לב.

בישראל: במהלך השנה צפויים להתחבר למערכת 6 מרכזים רפואיים, לאחר פיילוט שבוצע השנה בביה"ח "כרמל" ובביה"ח שיבא. הצפי הוא כי מידי שנה יתחברו למערכת עשרות חולי לב נושאי מכשירים לבביים של מדטרוניק. עד כה התחברו למערכת 20 מדינות עם למעלה מ-250,000 מטופלים ב-2,400 מרכזים רפואיים.

יתרונות מערכת "הקרלינק:"

."טכנולוגיה מחליפת מרפאה"- והתמודדות עם התראות חירום:

עד כה נאלצו החולים להגיע מידי מספר חודשים לביקורת ומעקב בביה"ח, במרבית המקרים לצורך "קריאת נתונים" בלבד מהמכשיר. מערכת "הקרלינק" תחסוך זמן יקר ומשאבים,הן לחולה הכרוני והן לצוות המקצועי, ע"י הפחתת מספר ביקורי מעקב בביה"ח .

הטכנולוגיה מאפשרת לרופא לעקוב מרחוק אחרי הפרעות הקצב ואי ספיקת הלב אצל חולה הלב הנמצא בבית . הרופא מקבל הודעה על כך שנתונים חדשים ממטופליו הגיעו ונמצאים כעת באתר האינטרנטי המאובטח.

יהודית גל, מנכ"ל מדטרוניק ישראל אמרה כי היא שמחה על קבלת האישור של האיחוד האירופי לפריצת הדרך שהושגה בשילוב זה של רפואה וטכנולוגיה.

לדבריה, המערכת החדשה של החברה כבר הביאה לשיפור השקט הנפשי ושיפור הטיפול בחולים עם הפרעות קצב או אי-ספיקת לב ברחבי העולם. התוספת החדשה של טכנולוגיה אל-חוטית עשויה לשפר עוד יותר את הטיפול במיליוני חולים, עם פוטנציאל להשיג ירידה במספר מקרי המוות הלבבי הפתאומי ברחבי אירופה ובישראל.

אילו חולי לב יוכלו להתחבר לקרלינק?

חולי לב הסובלים מהפרעת קצב/ ו/או אי ספיקת לב שעברו השתלת מכשירים לבביים של מדטרוניק לרבות : דפיברילטורים המושתלים בחולים עם הפרעות קצב.וCRT-D- בחולים עם אי-ספיקת לב. ניתן לחבר למערכת את כל מגוון הדפיברילטורים של מדטרוניק. משפחה חדשה של מכשירים בשם Vision 3D קיבלה השנה אישור אירופי (CE Mark) וכן אישור משרד הבריאות לשיווק בארץ. בכירים במדטרוניק ציינו כי עם הוספת מכשירי Vision 3D לרשת, צפויה עלייה במידת הביטחון של רופאים ומטופלים באשר ליעילות המעקב והטיפול וכן באשר ליכולות ההתראה מרחוק במצבים דוגמת החמרת אי-ספיקת לב.

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה