אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) מחקר רפואי > טלוויזיה, מחשב והשמנה

מחקר חדש: טלוויזיה מחשב והשמנה בקרב ילדים ובני נוער


16.07.08
בעקבות מחקר חדש שפורסם החודש בכתב העת הרפואי The Journal of Pediatrics: המכון האמריקאי לרפואה פרסם מדריך ובו קווים מנחים בנוגע לפעילות גופנית וצפייה בטלוויזיה ומשחקי ווידאו בקרב ילדים.
  • בין ההמלצות המועלות במדריך: על בנים לנסות לצעוד כ 11,000 צעדים ביום, בעוד שהכמות המומלצת לבנות היא 13,000 צעדים. המלצה נוספת היא בנושא הגבלת כמות השהייה אל מול מסכי טלוויזיה או מחשב לשעתיים ביום בלבד.

הילדים שלכם עכברי מסך ואינם מבצעים פעילות גופנית? הם עלולים להפוך לשמנים ממצאי מחקר חדש, אשר התפרסם בכתב העת הרפואי The Journal of Pediatrics

מעלות שוב את החשש כי צפייה מרובה במסכי טלוויזיה או מחשב, בשילוב של חוסר פעילות גופנית, עלולים להוביל להשמנת יתר קיצונית בקרב ילדים ובני נוער.

מכיוון שהשמנת יתר קיצונית בקרב ילדים הפכה לבעיה של ממש, פרסם לאחרונה המכון האמריקאי לרפואה מדריך ובו קווים מנחים בנוגע לפעילות גופנית וצפייה בטלוויזיה ומשחקי ווידאו בקרב ילדים.

בין ההמלצות המועלות במדריך, מוצע כי על בנים לנסות לצעוד כ 11,000 צעדים ביום, בעוד שהכמות המומלצת לבנות היא 13,000 צעדים.

מעבר להמלצה זו על פעילות גופנית, הרי שהמלצה נוספת היא בנושא הגבלת כמות השהייה אל מול מסכי טלוויזיה או מחשב לשעתיים ביום בלבד.

המחקר החדש, מנסה לבצע הערכה מחודשת של הקשר בין ההשפעות של ישום ההמלצות הללו אל מול תופעת השמנת היתר הקיצונית בקרב ילדים.

במאמץ לנסות ולבדוק את השפעות ישום ההמלצות הללו, עורכת המחקר, קלי לורסון בשיתוף עם המכון לחקר המשפחה והמדיה אשר באוניברסיטת איווה בארצות הברית בחנו קבוצה של 709 ילדים בגילאים שבין 7 ל 12 שנים.

הילדים התבקשו להשתמש במכשירי מדידת צעדים, וכמו כן התבקשו לענות על סקרים בנושא כמות הזמן אותה הם מבלים אל מול מסכי הטלוויזיה, משחקי וידאו ומשחקי מחשב, בכל יום נתון של המחקר.

כמו כן, חישבו החוקרים את מסת הגוף של הנבדקים על מנת לבדוק את נתון השמנת היתר. התוצאות, הפתיעו גם את החוקרים, והראו כי כמעט 20% מן הילדים שנבדקו היו בעלי משקל עודף. רק כמחצית מן הילדים עמדו בדרישות ההמלצות לפעילות גופנית והגבלת שעות הצפייה במסכי מחשב או טלוויזיה.

נוסף על כך הסבירות שילדים אשר לא עקבו אחר ההמלצות לפעילות גופנית ולהגבלת שעות צפייה יפתחו בעיה של השמנת יתר הייתה גדולה פי 3-4 בקירוב, בהשוואה לילדים אשר צייתו לשתי ההמלצות.

עולה כי מעט מאד מן הילדים יישמו בקביעות את שתי ההמלצות, הן בנוגע לפעילות הגופנית והן בנוגע להגבלת שעות הצפייה. מרבית הילדים שכן צייתו, צייתו רק לאחת מן ההמלצות והזניחו את האחרת: או שצייתו רק להמלצה בנוגע לכמות שעות הצפייה, או לזו בנוגע לפעילות הגופנית.

החוקרים משוכנעים כי ישום של שתי ההמלצות במקביל, יכול לצמצם את ממדי מגיפת השמנת היתר הקיצונית בקרב ילדים.

נדמה מעל לכל כי בעידן זה המציע פיתויים רבים כל כך לילדים, עלינו המבוגרים מוטלת חובת הבקרה הנוגעת ליישום המלצות הנוגעות לביצוע פעילות גופנית או הגבלת שעות הצפייה שכן הילדים, מתקשים בעצמם לאכוף הגבלות מסוג זה ללא פיקוח ונכנעים לפיתוי, וכתוצאה מכך הם מעמידים את עצמם בסכנה של ממש להשמנת יתר קיצונית.

מאת ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית, מומחית בניתוחי הרזייה, המנהלת הרפואית של מלב"י –המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת אסיא מדיקל


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה