אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) מחקר רפואי > צנתור במקום ניתוח

מסתם ריאתי באמצעות צנתור במקום ניתוח לב פתוח


20.02.08
לראשונה בישראל הושתלו בילדים במכון הלב במרכז שניידר לרפואת ילדים מסתם ריאתי באמצעות צנתור במקום ניתוח לב פתוח

השבוע בוצעו בהצלחה במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית מספר צנתורים להשתלת מסתם ריאתי בילדים הסובלים ממומי לב מולדים. השתלת מסתם ריאתי בוצעה עד היום בניתוח לב פתוח עם מכונת לב-ריאה. ההשתלה הצנתורית, לעומת זאת, כרוכה בפולשנות מזערית: כניסה לווריד המפשעה בזמן שהחולה מורדם והלב פועל כרגיל. המסתם המיועד להשתלה תפור לתומך מתכתי (סטנט), מקופל ומולבש על בלון. הוא מקודם תחת שיקוף למקום המיועד להשתלה. שם, מנופח הבלון בצורה מבוקרת עד שהמסתם מקובע בצורה בטוחה ולאחר מכן הבלון מרוקן ומוצא מהגוף. בשלב זה נכנס המסתם לפעולה מידית. ההתאוששות מתהליך ההשתלה מהירה, והמטופל יכול להשתחרר לביתו למחרת ולחזור לפעילות רגילה תוך ימים ספורים. על-כן, ובמיוחד לאור העובדה שרוב הילדים הללו עברו ניתוח לב אחד או יותר בעברם, ההשתלה הצנתורית מהווה מהפך גדול בדרכי הטיפול בבעיות מסתמיות בכלל ובמומי ילדים בפרט, הן מבחינה רפואית גרידא והן מבחינת אי-הנוחות והסיכון לחולה.

מחלת לב מולדת היא מום הלידה השכיח בעולם, שכיחותו הינה כ-0.8% מכלל הילודים. כ-20% מאותם תינוקות נולדים עם מומים המשבשים את זרימת הדם מהחדר הימני אל העורק הריאתי. אנשים הסובלים ממום מולד המשבש את זרימת הדם מהחדר הימני לעורק הריאתי מתעייפים בקלות רבה, מפני שהלב מגיע למאמץ יתר בניסיון להזרים דם לאברי הגוף.

מום מסוג זה מצריך בדרך כלל ניתוח לב פתוח בגיל צעיר מאוד כדי להשתיל מסתם זר לתיקון המום. אולם עם תהליך הגדילה של הילד מפסיק המסתם הזר להתאים לו, כמו כן משך חיי התפקוד של מסתם כזה הינו מוגבל. כתוצאה מכך, רוב המטופלים בעלי מום מסוג זה נאלצים לעבור מספר ניתוחי לב פתוחים במהלך חייהם להחלפת המסתם. עד כה ילדים רבים שנולדו עם מום במסתם הריאתי נאלצו לעבור בין 3-4 ניתוחים לב פתוח לתיקון הבעיה עד הגיעם לגיל העשרה. מכון הלב במרכז שניידר לרפואת ילדים, בראשו עומדת ד"ר עינת בירק, מתמחה בטיפול במומי לב מולדים, ומתבצעים בו למעלה מ 400 ניתוחים ו-500 צינתורים בשנה על-ידי צוות מומחים רב-תחומי הכולל קרדיולוגים, מנתחים, מרדימים ורופאי טיפול נמרץ בתוספת צוותים פרה-רפואיים מתאימים. המכון נבחר על-ידי חברת מדטרוניק, יצרנית המסתם "מלודי", להיות אחד מכ-40 מרכזים בעולם והיחיד בארץ בו מופעלת הטכנולוגיה החדשנית. הוספת טכנולוגיה זו למגוון הטיפולים הקיים כיום במרכז שניידר בתחום מומי לב מולדים, ממקם את בית החולים בין המרכזים המובילים בעולם בשטח זה. את הצנתורים ביצעו ד"ר אלחנן ברוקהיימר, מנהל יחידת הצנתורים במכון הלב, ו ד"ר לי בנסון אשר הגיע במיוחד מ- Hospital For Sick Children בטורונטו. קודם לכן, נסעו ד"ר בירק וד"ר ברוקהיימר להשתלמות בבית החולים הידוע לילדים Great Ormond Street בלונדון ע"מ ללמוד את ההתוויות לשיטה ודרכי ישומה.

מסתם ריאתי "מלודי" המוחדר בצנתור פותח על-ידי חברת מדטרוניק בשיתוף עם הקרדיולוג פרופ' פיליפ בונהופר, ראש מכון הלב בביה"ח הידוע לילדים Great Ormond Street בלונדון וחלוץ טכנולוגיית המסתם דרך צנתר. המסתם עשוי מוריד הצוואר של בקר, ופועל באותו אופן בו פועל המסתם הטבעי של הלב. הוא מבטיח את זרימת הדם מהחדר הימני אל הריאות, ובסופו של דבר אל יתר אברי הגוף. אל המסתם מתווספת מערכת הולכה יחודית, הכוללת צנתר (צינורית ארוכה) המשמש להעברת מסתם המלודי דרך וריד ברגל אל המיקום הנכון בלב. הצנתר מכיל מערכת של "בלון בתוך בלון" המתרחבת וממקמת את המסתם בנקודה הרצויה. פרופ' בונהופר השתיל את המסתם הראשון בספטמבר 2000. עד היום, הושתל המלודי בלמעלה מ-400 חולים בעולם.
                            

ד"ר עינת בירק, מנהלת מכון הלב במרכז שניידר לרפואת ילדים: " החלפת מסתם ריאתי דרך צנתר בטוחה, מהירה ונוחה. היא מאפשרת לנו להימנע מהליך של פתיחה חוזרת של בית החזה ומניתוח לב פתוח. האפשרות להחליף מסתם בצנתור, אשר נראתה דמיונית רק לפני כמה שנים, הפכה למציאות. ברצוני להביע את הערכתי הרבה להנהלת שירותי בריאות כללית על המאמצים והנכונות להכנסת טכנולוגיה חדשה זו".

ד"ר אלחנן ברוקהיימר, מנהל יחידת הצינתורים במכון הלב במרכז שניידר: "פריצת דרך זו היא מרגשת מפני שהיא מוכיחה שוב שניתן להפוך את הבלתי אפשרי של היום לטיפול הסטנדרטי של מחר. קיימים כיום פיתוחים שלשיטות רבות לטיפול במסתמים תוך כדי צינתור גם למומי לב מולדים וגם לבעיות לב של מבוגרים."

"מסתם מלודי הוא דוגמא למחויבותה של מדטרוניק לפיתוח הידע המדעי על מחלת לב מבנית והצבתה במרכז הבמה" מציינת יהודית גל, מנכ"ל מדטרוניק ישראל. "התמקדות זו ממחישה את דבקותנו במטרה לספק טכנולוגיית מסתם חדשנית הנותנת מענהלצרכי החולה שלא נמצא פיתרון עבורו עד כה. כשאנו נותנים בידי הרופאים אפשרויות פחות פולשניות ומונעים בדרך זו את הצורך ולו בניתוח אחד עבור חולה, אנו משפרים לאין שיעור את איכות חייו של אותו חולה. אני שמחה מאוד להזדמנות לשיתוף פעולה עם מכון הלב במרכז שניידר בנושא מלהיב זה. כישראלית, אני גאה בכך שהנהלת החברה בחרה בו לאחד מאתרי ההפעלה הראשונים של הטכנולוגיה לצד מספר מצומצם של מרכזים מובילים בעולם, ומקווה כי זהו סימן לבאות".

לינק לסרטון הסברה של מדטרוניק: http://www.medtronic.com/intl/melody/index.html
לפרטים נוספים ניתן לפנות לריבה שקד, דוברת מרכז שניידר לרפואת ילדים

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה