אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

מהו הגיל האופטימלי לגשר בשיניים ומתי זה מאוחר מדי?


3.9.19
גשר לשיניים

תחום האורתודנטיה עובר שינויים רבים בתקופה האחרונה, וכיום יש שיטות חדשות ומתקדמות המתאימות לכל הגילים, אלו טכניקות שאינן מפריעות מבחינה אסתטית ובשגרת החיים. טיפולי יישור שיניים מיועדים לילדים, בני נוער ומבוגרים, ולמעשה כיום אפשר לעבור את הטיפול גם בגילים המתבגרים, אך הטיפול המוצע למבוגרים שונה מעט כיוון שאצל ילדים אפשר להשיג שינויים במבנה הלסת מאחר וזו ממשיכה לצמוח ולגדול.

מתי כדאי להתחיל טיפול ליישור שיניים?

הגיל האופטימלי לגשר בשיניים הוא 10 עד 12 שנים, אך מומלץ להגיע לאבחון ראשוני ולייעוץ כשנתיים לפני כן. כלומר, בגיל 8-10 כדאי להגיע למרפאה של מומחה לאורתודנטיה כדי לאתר בעיות במבנה הפה והחניכיים ובמצב השיניים, בהתאם לצורך מתחילים בטיפולים מקדימים לפני הגשר וכך ניתן לקצר את משך הטיפול בהמשך ולמנוע בעיות שונות.

רוב הטיפולים ליישור שיניים אצל ילדים מתחילים בטווח הגילים 9-12, זו תקופה בה הילד עדיין צומח לכן קל יותר להשפיע על מיקום השיניים ולכוון את הלסתות כדי שיגדלו נכון ויהוו סביבה טובה ומתאימה יותר לצמיחת השיניים החדשות.

טיפול ליישור שיניים אפשר להתחיל גם אחרי גיל 14 וגם בגילים מתבגרים, לכן אין למעשה כל הגבלה לגבי תחילת הטיפול, אך כמובן כדאי לבצע אותו בגיל מוקדם ככל האפשר. כדאי לדעת כי יש מגוון שיטות ואמצעים ליישור שיניים בגיל צעיר או מבוגר, השיטות השכיחות ביותר הן גשר לשיניים עם סמכים וחוטי מתכת המחברים ביניהם, רסן חיצוני, פלטות שונות, מכשור ייעודי המשפיע על גדילת הלסתות, סמכים שקופים וכדומה. יש גם שיטות מתקדמות כמו אינויזליין, השיטה מבוססת על סדרת קשתיות שקופות שיש להלביש על שיני המטופל ולהחליף אחת לשבועיים. כמו כן, כיום המומחים מציעים יישור שיניים מהיר, אך זו שיטה חדשה שרק מומחים מובילים מתמחים בה, והיא אינה מתאימה לכל אחד.

יישור שיניים גם למבוגרים

כיום יש מגוון טכניקות ליישור שיניים המתאימות גם למבוגרים, לכן אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל בטיפול. בשנים האחרונות מבוגרים רבים שלא עברו טיפולי אורתודנטיה בילדותם, פונים לעזרת המומחים כדי להתאים עבורם שיטה יעילה ומהירה ככל האפשר ליישור שיניהם. ניתן לראות לא מעט מבוגרים עם סמכים על השיניים, אך בדרך כלל המבוגרים יבחרו טכניקות חדשות ואסתטיות יותר כגון סמכים שקופים, סמכים לינגואלים (פנימיים) ושיטת הקשתיות השקופות.

יישור שיניים למבוגרים נחשב להליך מעט מורכב יותר מאחר ולא ניתן להשיג שינויים במבנה הלסת, ומבוגרים רבים מתחילים את הטיפול עם כתרים, סתימות, שיניים שחוקות ועוד, ויש להקפיד על בריאות השיניים כדי לעבור את התהליך ולסיימו בהצלחה.

במרפאת המומחים של ד"ר שמואל עיני תוכלו לעבור יישור שיניים לילדים ולמבוגרים במגוון טכניקות מתקדמות, החל משיטות כמו גשר לשיניים עם סמכים מתכתיים או שקופים ועד שיטת אינויזליין ושיטת היישור המהירה.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה