אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

יישור שיניים מהיר – מהן אפשרויות ולמי זה מתאים?


3.9.19
יישור שיניים מהיר

כאשר מתחילים לברר אפשרויות שונות ליישור שיניים ולטיפול אורתודנטי, רוב המטופלים שואלים ומעוניינים לדעת מראש כמה זמן עליהם להיות עם גשר או סמכים עד השלמת הטיפול. כדאי לדעת כי עבור רוב המטופלים, ילדים, בני נוער ומבוגרים, משך הטיפול האורתודנטי מהווה גורם מרכזי וקריטי לבחירת שיטת הטיפול, לעיתים כאשר שומעים כי הליך יישור השיניים עשוי להימשך יותר משנה וחצי, יש הנרתעים מהנושא ומחליטים לוותר על יישור שיניהם. לכן, כדאי לדעת כי כיום יש שיטות חדשניות ומתקדמות יותר ליישור שיניים, ביניהן שיטה חדשנית ליישור שיניים מהיר.

יחד עם זאת, משך הטיפול ליישור שיניים משתנה ממטופל למטופל בהתאם למורכבות ההליך, מצב השיניים והפה ושיטת הטיפול. גם למטופל יש חלק במשך הטיפול כיוון שיש שיטות המחייבות שיתוף פעולה מלא מצדו אחרת הטיפול עשוי להימשך יותר זמן.

מהו טיפול מהיר ליישור שיניים?

באופן כללי, רוב המטופלים כיום מעדיפים יישור שיניים מהיר. הסיבה המרכזית לכך היא הרצון לסיים את הטיפול תוך זמן קצר ולא למשוך אותו במשך שנים, כיוון שאחת לתקופה יש להגיע למרפאה של האורתודנט לצורך מעקב וטיפולים ומסיבות אסתטיות. אחת השיטות היעילות והאפקטיביות ביותר ליישור שיניים מבוססת על סמכים מתכתיים וחוטים המחברים ביניהם, אך מטופלים רבים אינם אוהבים את מראה הסמכים ויש להתרגל לאכילה ולצחצוח שיניים ולמראה של הגשר.

חשוב לדעת כי הליך יישור שיניים על ידי סמכים, או גשר כפי שרבים מכנים את השיטה, הוא תהליך האורך זמן, כשנה וחצי עד שנתיים. בתקופת היישור על ידי סמכים מופעל לחץ על השיניים כדי להזיז אותן למקום הרצוי והנכון, לכן זהו תהליך ביולוגי המבוסס על תזוזת השיניים, ספיגת עצם ובניית עצם חדשה. לא ניתן לזרז את תליך יישור השיניים כיוון שאם מפעילים לחץ גדול מדי השיניים והשורשים עלולים להיפגע.

אמנם, אם נדרש טיפול מינורי יחסית משך יישור השיניים יהיה קצר, ותוך חודשים ספורים ניתן להגיע לתוצאות הרצויות. במקרה של טיפול מורכב יותר, ניתן כיום להציע יישור שיניים מהיר, כל עוד מצב הפה והשיניים של המטופל מתאים לשיטה המתקדמת.

השיטה המומלצת ביותר ליישור שיניים מבוססת על טכניקה הנקראת אינויזליין, או שיטת הסמכים השקופים. יחד עם זאת, בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית בתחום האורתודנטיה, בעיקר בתחום האורתודנטיה המואצת, ואחת השיטות היעילות ליישור שיניים מהיר נקראת PAOO, ראשי תיבות של Periodontally Accelerated Osteogenic Orthodontics. שיטה זו מקצרת באופן משמעותי את משך הטיפול, ברבע מהזמן של יישור שיניים רגיל ניתן להגיע לתוצאות מושלמות, ללא צורך בעקירות.

ביישור שיניים מהיר יש שלב פריודונטי במהלכו מבצעים חריצים קטנים בלסת לצורך שחלוף עצם מהיר, ובשלב האורתודנטי מיישמים את השיטה המתאימה ביותר ליישור שיני המטופל, למשל סמכים שקופים.

טיפול ליישור שיניים מהיר מחייב ניסיון וידע מקצועי, זו שיטה חדשה ומתקדמת שאינה מתאימה לכל אחד, לכן מומלץ להגיע לאבחון במרפאה של ד"ר שמואל עיני, ובהתאם לאבחון המומחה ימליץ לכם על השיטה המתאימה ביותר ליישור השיניים שלכם או של ילדכם.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה