אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר אהרון בני
נטורופתיה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) תזונה ודיאטה >

הפרעות אכילה


13.1.19
כיצד ניתן לטפל במצב?

מאז ומתמיד אנשים רבים היו בעל דימוי עצמי נמוך בכל הקשור לגוף שלהם ולמראה החיצוני שלהם. כיום, בעולם האינטרנט, המדיה והתקשורת המודעות לכך הולכת וגוברת ואותם אנשים מתגלים והופכים את המקרה לתופעה של ממש. למעשה, ריבוי המסרים במדיה ובתקשורת המעודדים אידיאל יופי כמקביל לרזון ולבישה של בגדים מסוימים המתאימים לאותו מבנה גוף – גורמת לקהל (הצעיר בעיקר) להרגיש לא בנוח עם עצמם או לרצות לשאוף לשלימות המדומה שרבים מהם לא יודעים כי רובה נערכת בתוכנות גרפיקה כאלה ואחרות. גם אם התמונות אינן נערכות, הרי שהאידיאל המוצג כסטטוס קוו של יופי – גורם לכל מי שלא נראה כמו הדוגמנים והדוגמניות בפרסומות ובשלטי החוצות והמגזינים – להרגיש לא טוב עם עצמו ולבצע פעולות שונות שיכולות לפתח תגובות הרסניות.

זה מתחיל בקטן ומתגלגל כמו כדור שלג:

בהתחלה אותם אנשים יסתכלו על עצמם במראה, ירגישו מעט לא בנוח עם עצמם ויתחילו לשאול את עצמם שאלות של איך אפשר לשפר מעט את המצב. אין פסול בלרצות לדאוג לגוף שלנו או לחיצוניות שלנו, אולם כאשר זה הופך להיות אובססיה ומבנה הגוף של כל אחד הוא שונה, גורם לכך שכדור השלג המתחיל ממשהו קטן מול המראה, יכול להתגלגל ולגדול לכדי נטילת כדורי שלשול והקאות וכן להפרעות אכילה חמורות, שאלה כאמור יכולות להגיע גם למצב של אבדון לא עלינו.

הרבדים השונים המושפעים מהפרעות אכילה:

למי מכם שיצא להכין עבודה על דימוי גוף בלימודים, ללמוד על הנושא, לשמוע הרצאה בנושא הפרעות אכילה, להיחשף לפרסומת או סיפור של מישהו קרוב במציאות שזה נוגע אליו – יכול להבין כי הפרעות אכילה עשויות להשפיע על כל תחומי החיים שלנו. למעשה, גם במישור האישי וגם במישור המקצועי, הפרעות אכילה יכולות לפגוע בחיים שלנו בצורה הרסנית ולהוביל במקרים מסוימים אף לפטירה. לא משנה מה השלב שבו נמצאים בהפרעת האכילה, בשלבי ההתפתחות של זה או בשלבים מתקדמים יותר – חשוב לפעול במהירות לטיפול ומיגור הבעיה. כדי לעשות זאת יהיה עליכם להגיע לתובנות עמוקות של מהיכן זה באמת נובע וכך תוכלו לטפל בזה.

כיצד ניתן לטפל במצב?

הפרעות אכילה אינם מתחוללים בשל גורם אחד וכי יש מספר גורמים, הן פסיכולוגיים, הן גופניים והן התנהגותיים המשפיעים על מנהגי האכילה שלנו והשליטה שלנו בגוף ובנפש שלנו. על מנת למצוא את הטיפול המתאים ולתפור אותו במידה הנכונה למטופל הספציפי יש צורך לבחון את הטיפול בכל הממדים השונים ולא להזניח אותם.

בהיבט הגופני – נכון שמדובר בבעיה שמהותה היא בנפש, אולם היא משליכה לנו על הגוף באופן ישיר. טיפול בהפרעות אכילה צריך לכלול ליווי אישי של דיאטנית מקצועית המתמחה בנושא זה של הפרעות אכילה, וזאת כדי להתאים תפריט נכון שיעזור לאותו אדם להסתגל בהדרגה ובצורה נכונה לתפריט מאוזן ונכון עבורו.

בהיבט הנפשי – טיפול במימד הנפשי יהיה לרוב דינמי ואינטנסיבי של פגישות תכופות עם המטופל ויפגשו אותו באזורים המוטיבציוניים ביותר של. מכיוון שהמוטיבציה של המטופל תהיה בדרך כלל לטובת הרזיה בכל מחיר ולא כדי ליצור הרגלי אכילה טובים או בנייה של חיים נורמליים, הרי שטיפול דינמי ואינטנסיבי זה רק יכול לעזור לנו בסופו של דבר.

בהיבט ההתנהגותי – בשיטה זו ניתן כלים מעשיים למטופל ובאמצעות שיתוף פעולה מלא, אקטיבי והתנהגותי – ניתן יהיה לטפל בסימפטומים שהם מרכז הבעיות הגורמות לאותן הפרעות אכילה להתחיל מקטן ולצמוח לממדים גדולים יותר. נבין מה לא בסדר עם המחשבות שלנו והיכן הגורם החל ומדוע ומשם לפעול לטיפול בבעיה.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה