אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

אופציות שעומדות מול המעשנים כיום, לעומת העבר הלא רחוק


23.12.18
למה הסיגריות האלקטרוניות הפכו ללהיט?

העולם משתנה ללא הרף, ובקצב מהיר יותר ויותר. כתוצאה מכך עומד לרשותנו מגוון רחב הרבה יותר של אפשרויות בהשוואה לאלו שהיו קיימות בדורות הקודמים, ולמעשה גם אם משווים את העולם של היום לזה של לפני שנים לא רבות, גם כן ניתן להבחין בשינוי דרמטי. התמורות המשמעותיות משפיעות על כל תחומי החיים - וגם בעולם העישון המצב היום שונה מהותית מזה שהיה בעבר הלא רחוק. עד לפני מספר שנים יכלו המעשנים לעשן סיגריות שפעולתן הייתה מבוססת על שריפת טבק. אמנם היו גם מקטרות וסיגרים, אולם אלה היו נחלתם של מעשנים בודדים בלבד. בנוסף כמעט ולא הייתה אפשרות לעשן סיגריות שלא מחפיסה שנרכשה בסכום כסף בלתי מבוטל בחנות. כיום, לעומת זאת, ישנן דרכים נוספות ליצור חוויית עישון - אופציה רווחת אחת היא הסיגריה האלקטרונית על סוגיה השונים, ואופציה שנייה, נפוצה מאוד גם היא, היא גלגול סיגריות בבית.

למה הסיגריות האלקטרוניות הפכו ללהיט?

השינוי העיקרי בתחום הסיגריות הוא המעבר של עוד ועוד מעשנים מסיגריות "רגילות", שכאמור שורפות את הטבק, לסיגריות אלקטרוניות שפעולתן שונה בתכלית: הסיגריה האלקטרונית היא למעשה מכשיר אידוי (ועל כן נקראת לעתים גם עט אידוי), ובהתאם פעולתה היא אידוי נוזלים כך שהמעשן לא שואף לקרבו עשן אלא אדים.

יתרון משמעותי אחד הוא מניעת המטרד הסביבתי - כשאין עשן אין ריח רע ואין עישון פסיבי, ובעצם אפשר ליהנות מחוויית העישון בכל מקום (בעוד שהמרחבים שבהם ניתן לעשן סיגריה רגילה הולכים ומצטמצמים, גם בגלל חוקים שונים וגם לנוכח תגובה חריפה מצד אלה שלא מעשנים ולא רוצים להריח את עשן הסיגריות של פעם). במציאות שכזו קל להבין איך מוצרים כמו סיגריה ג'ול - דגם מתקדם במיוחד של סיגריה אלקטרונית שכבש כבר יותר ממחצית השוק בארה"ב - זוכים לכזו פופולריות.

סיבה טובה נוספת להעדיף סיגריות אלקטרוניות על פני הסיגריות של פעם היא הגיוון: העישון מבוסס על נוזלים שמוכנסים אל תא ייעודי במכשיר (שם הם מאודים באמצעות גוף חימום שמופעל על-ידי סוללה), ומאחר שישנם שלל נוזלי אידוי בטעמים רבים מאוד (מהטבק הקלאסי, דרך טעמים כמו תפוח, פירות יער, אבטיח ומנגו, וכלה בקולה שרי, פודינג אורז, קפה ומרטיני), גם חוויית העישון הופכת למגוונת מאוד.

אגב, כשמדובר על סיגריה ג'ול, היא מצליחה לייצר חוויה דומה מאוד לזו של עישון סיגריות רגילות, וזאת בזכות הוספתה של חומצה בנזואית למלחי הניקוטין.

תדמית שונה לגמרי

עטי האידוי נהנים מעוד יתרון בלתי מבוטל על פני הסיגריות של פעם: עיצוב מוצר מנצח. בניגוד לסיגריות, שבשנים האחרונות נתפשות כמוצר בעייתי, מעוצבות הסיגריות האלקטרוניות כגאדג'טים חכמים. לחזות הטרנדית של אותם מוצרים כמו סיגריה ג'ול, שנראית כמו דיסק און קי מסוגנן, יש תרומה רבה לפופולריות שלהם.

מה צריך כדי ליצור סיגריות בעצמכם?

אופציה נוספת שקיימת כיום היא שימוש במכונה חשמלית למילוי סיגריות. על-מנת להפיק את התועלת מהמכונה נדרשים כמובן גם טבק ונייר. הטבק הוא טבק למילוי ולא טבק לגלגול - ישנו הבדל משמעותי באופן החיתוך של שני סוגי העלים, וכדי להבטיח גלגול נוח ויעיל יש צורך בעלים יחסית רחבים וכמו כן הלחות שלהם נמוכה יותר. גם הנייר הוא נייר סיגריה ולא נייר גלגול. ניתן לבחור בין נייר עם פילטר חום (שהטעם שלו מלא יותר) לבין נייר עם פילטר לבן שמתאפיין בטעם קליל, ועוד אופציה היא נייר נטול פילטר.

לגבי בחירת המכונה למילוי הסיגריות הפרמטר החשוב ביותר הוא מספר הסיגריות שאפשר ליצור בבת אחת.
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה