אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

חיסונים שחשוב לעשות לפני שטסים למדינות מסויימות


20.11.18
חיסונים נסיעה לחו"ל

נסיעה לחו"ל תמיד מומלץ לתכנן היטב. אנחנו יודעים שיש הרבה מאוד סידורים ועניינים שצריך להסדיר לפני הנסיעה. גם בטוח שיש לכם עוד אלף ואחד עניינים לטפל בהם גם מחוץ לסידורי הנסיעה, בנושאי לימודים או עבודה. אבל לפני שמחפשים טיסות לתאילנד או למדינות אקזוטיות אחרות, אפשר להתארגן נכון ומסודר. כדי להקל עליכם, נספר להלן על חיסונים שחשוב מאוד שתעשו לפני שתטוסו למדינות מסוימות. אם תנהגו בצורה המומלצת, תימנעו מסיכונים ולא תאלצו להפסיק את הנסיעה באמצע בגלל הדבקה במחלה.

כך תשמרו על הבריאות שלכם במזרח

פעם, טיסות לתאילנד משכו בעיקר תרמילאים וחובבי הרפתקאות. כיום, להרבה מאוד מדינות אקזוטיות יוצאים גם אנשים רגלים, משפחות עם ילדים ולא רק בוגרי סיירות מסוקסים. אז אם אתם מזמינים טיסות לתאילנד או שאתם יוצאים ליעדים סמוכים כגון לאוס או קמבודיה, עליכם להתחסן בהתאם למחלות שאינן מוכרות כמעט בארץ אבל משגשגות ביעדים הללו. את החיסונים יש לקבל עוד לפני שטסים ויש חיסונים שצריכים להתקבל בשתי מנות נפרדות (כלומר יש להגיע למרפאת המטיילים לפחות פעמיים). בקיצור, אל תדחו לרגע האחרון ודאגו לעצמכם.

כך תמנעו מנזק לכבד שלכם

צהבת נגיפית, אשר מועברת לבני האדם על ידי נגיף שנקרא הפטיטיס גורמת נזק כבד – לכבד. דלקת בכבד זה דבר לא נעים, בלשון המעטה ואחד הסיבות להדבקה זה חשיפה לזיהומים צואתיים. המחלה באה לידי ביטוי בתסמינים כגון חולשה ושרירים דואבים, הקאות, בחילות וחום. הסממן הידוע של עור שמקבל צבע צהוב הוא זה שהביא למחלה את שמה המוכר. אם לא קיבלתם בעבר את החיסון לצהבת או שעבר זמן רב מאז התחסנתם, אל תיקחו סיכונים. יש לציין כי יש כמה סוגים של צהבת ועל כן יש גם סוגים שונים של חיסונים (צהבת סוג A וצהבת סוג B).

כך תשמרו מפני שיתוק ילדים

מחלת פוליו, אשר הודברה בהצלחה בארץ, עדיין קיימת במדינות שונות בחו"ל. ברבות ממדינות אפריקה, למשל, המחלה זאת הרימה ראש והביאה לתוצאות הרות אסון וטרגיות. הטיפ שלנו - אל תתרשמו מכך שהמחלה נקראת גם שיתוק ילדים. גם מבוגרים יכולים ללקות בה. לכאורה, אתם עשויים לחשוב שאתם מחוסנים כי קיבלתם את החיסון כילדים בארץ. זה נכון אבל זו גם טעות! השפעת החיסון מתפוגגת לאחר מספר שנים אך כאשר יוצאים לתאילנד או ליעדים אחרים במזרח, לא מוותרים על חיסון לפוליו.

חיסונים חשובים ליוצאים לדרום אמריקה

דרום אמריקה הייתה ועדנה יעד מבוקש מאוד לצעירים ישראלים. משפחות בהמוניהן עדיין פחות מגיעות לשם, אבל מי שכן נוסע – חייב להתחסן. ממה חשוב להישמר? למשל מטיפוס הבטן. במחלה הזו נוטים להידבק אנשים שאכלו אוכל הנגוע בחיידק בשם סלמונלה. החולים סובלים מתסמינים שכוללים עליה בחום בגוף, כאבי בטן קשים, שלשולים. קיבלתם חיסון? אתם מוגנים לכמה שנים.

עוד מחלה שאתם עלולים לפגוש בדרום אמריקה, בעיקר מחוץ לערים הגדולות, נקראת קדחת דנגה. בדומה לקדחת שהייתה בקיימת בארץ עוד מלפני קום המדינה, גם כאן מדובר במחלה שמועברת על ידי יתושים. המחלה קיימת גם בתאילנד, בפרט באיים. חשוב לציין כי לא קיים חיסון מתאים ומה שצריך לעשות למניעה זה להשתמש בתכשירים דוחי יתושים.

חיסון חשוב שאסור לשכוח הינו כנגד המחלה דלקת קרום המוח. המחלה קיימת גם בדרום אמריקה וגם במזרח הרחוק והיא לא מגיעה ממזון מקולקל דווקא או מעקיצות של יתושים. המחלה יכולה לעבור באוויר והיא עלולה להיות קטלנית. אז התחסנו, טיילו בהנאה ושמרו על הבריאות.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה