אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סרטן וגידולים >

אבחון מלנומה


2.9.18
אחת לשלושה עד ארבעה חודשים יש לבדוק את עור הגוף ובנוסף מומלץ לעבור אבחון מקצועי על ידי רופא עור או במרכז למיפוי שומות ונגעי עור

מלנומה היא סוג של סרטן עור ממאיר, היא נגרמת כתוצאה מחלוקה בלתי מבוקרת של תאים מלנוציטיים. שכיחות המלנומה גברה באופן משמעותי בעשורים האחרונים, בעיקר בגלל חשיפה ממושכת לקרני השמש. מלנומה יכולה להופיע בכל גיל, גם אצל בני נוער, אך לרוב היא לא תופיע אצל ילדים מתחת לגיל 10. בגלל הסכנה הרבה חשוב להקפיד על אבחון עצמי של העור, גילוי מוקדם של מלנומה הוא קריטי להחלמה מסרטן העור, לכן אחת לשלושה עד ארבעה חודשים יש לבדוק את עור הגוף ובנוסף מומלץ לעבור אבחון מקצועי על ידי רופא עור או במרכז למיפוי שומות ונגעי עור.

סוגים שונים של מלנומה ממאירה

יש מספר סוגים של מלנומה ממאירה, הסרטן מתחיל בדרך כלל בעור או בשומה, יש מקרים יחסית נדירים בהם המלנומה תופיע באיברים אחרים בגוף ולא בעור, למשל בגלגל העין, ברירית הפה או מתחת לציפורניים. ברוב המקרים המלנומה תתפתח בעור, היא עלולה להופיע בכל הגוף, כאשר אצל נשים המלנומה תופיע בעיקר בעור השוקיים, בעוד אצל גברים היא תופיע בעיקר באזור הגב.

סוגי מלנומה ממאירה:

· מלנומה מתפשטת שטחית

· מלנומת נמש מאירה

· מלנומה של הקצוות

· מלנומה קשרייתית

· מלנומה באזורים אחרים בגוף ולא בעור

חשוב לדעת כי מלנומה היא גידול סרטני מסוכן, היא עשויה להתפשט לאיברים אחרים בגוף, לרבות לאזורי עור אחרים, אך גם לבלוטות הלימפה, לעצמות, לכבד, לריאות ואפילו למוח.

גורמי סיכון להתפתחות מלנומה

מלנומה עלולה להתפתח מסיבות שונות, אך הגורם העיקרי להתפתחות הגידול הסרטני הוא חשיפה ממושכת לשמש. חשיפה לא מבוקרת לנזקי הקרינה האולטרה סגולית של השמש או שימוש תכוף ולא מבוקר במיטות שיזוף, מהווים את הגורמים העיקריים להתפתחות המלנומה. הסיכון העיקרי הוא בקרב אנשים בהירי עור ובעלי שיער בהיר, בקבוצת הסיכון נמצאים גם בעלי עיניים כחולות וכל מי שיש על העור שלו שומות רבות. בקבוצת הסיכון נכללים גם בעלי רקע משפחתי להתפתחות סרטן עור, ואנשים הסובלים ממערכת חיסונית מוחלשת.

אבחון עצמי בבית

מומלץ לכל אדם, בין אם הוא כלול בקבוצות הסיכון ובין אם לא, לבצע אחת לכמה חודשים בדיקת עצמית על עור הגוף. את הבדיקה אפשר לבצע לבד, אך מאחר ויש אזורים שקשה לראות לבד, כדאי להיעזר באחד מבני המשפחה או בכל אדם אחר. יש לעמוד ערומים מול מראה גדולה ולבדוק היטב את כל העור, גם את הקרקפת וגם בין אצבעות הידיים והרגליים. מומלץ לצלם את השומות השונות בעור כדי לעקוב ולבדוק האם יש שינוי בצורה או בגודל שלהן.

אבחון מקצועי

זיהוי מלנומה אינו פשוט, לכן מעבר לאבחון העצמי בבית, לרוב בעזרת בן או בת הזוג, מומלץ להגיע למרכז למיפוי שומות. המרכז מבצע מיפוי דיגיטלי של השומות בעור, כולל צילומי תקריב ובדיקה דרמוסקופית של שומות חשודות.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה