אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

השתלת שיניים - כל מה שרציתם לדעת


01.7.18
השתלת שיניים איננה הליך פשוט ולא בכדי ישראלים רבים חוששים ממנו. רופא שיניים מקצועי ומנוסה יכול להפוך את התהליך לנוח יותר ולא פחות חשוב- לכואב פחות עבור המטופל. מה זה בדיוק השתלת שיניים, איך היא מתבצעת ומה חשוב לדעת לפני? מדריך

מעטים האנשים שמרגישים בנוח אצל רופא השיניים. העיסוק בחלל הפה אינו טבעי לנו, ולכן אנו חשים חוסר נוחות עוד לפני שהטיפולים עצמם מתחילים. כאשר אלו מתחילים, אנו חווים כאבים אדירים, שממשיכים זמן רב לאחר שסיימנו את שהותנו במרפאת השיניים. לכן לא מפתיע שעבור רוב אוכלוסיית העולם ביקור אצל רופא השיניים הוא משהו שמנסים להימנע ממנו.

הדבר נכון על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בטיפולים מעט רציניים יותר, דוגמת השתלת שיניים. תהליך השתלת שיניים אולי נשמע כמו תהליך מורכב ומסובך, אך האמת שהפיתוחים הרפואיים בתחום רפואת השיניים בשנים האחרונות הפכו את ההליך הזה לפשוט יחסית, והוא אפילו לא כרוך בכאב רב.

שתל בשיניים – מידע כללי

השתלת שיניים כרוכה בהשתלת שתל בשיניים. עקירת השן כרוכה לרוב בטיפול שורש כואב למדיי, הכולל גם עקירת שורש השן מן החניכיים. היות ושורש השן נעקר, לא קיים "עוגן" אליו ניתן לחבר את השן אותה אנחנו רוצים להשתיל. לכן, יש לבצע ראשית השתלה של שתל דנטלי אליו תוכל השן להתחבר, על מנת שנוכל לבצע השתלה איכותית של שן על גבי החניכיים והלסת. למעשה, השתל הדנטלי מהווה מעין תחליף לשורש השן.

שתלים דנטליים הפכו לנפוצים ביותר בימינו. הסיבה העיקרית לשימוש בהם הוא נזק שנגרם לעצם הלסת. כאשר עצם הלסת פגומה עקב שחיקה או קבלת מכה חזקה, לא ניתן לבצע השתלה של שן או כתר בצורה טובה מספיק, שכן הבסיס עליו הם יושתלו אינו חזק מספיק. במצבים אלו נדרשת השתלה של שתלים.

מהו שתל דנטלי?

שתל דנטלי הוא למעשה בורג קטן העשוי ממתכת, לרוב טיטניום, המוחדר אל עצם הלסת. בעזרת כלים עדינים ומיוחדים נקדח קדח בעצם הלסת אליו מוחדר השתל הדנטלי. עצם הלסת גדלה באופן טבעי על גבי השתל לאחר מכן, כך שהחדרת השתל מאפשרת קיבוע אל עצם הלסת. על גבי הבורג מותקן פין קטן, שעל גביו מותקנת השן או הכתר. כך, הכתר או השן שתותקן על גבי השתל לאחר מכן תהיה יציבה, חזקה וישרה.

היתרון המשמעותי ביותר של שתל בשיניים, מלבד העובדה כי הוא מאפשר השתלת שיניים למי שהחניכיים והעצם הלסת שלו פגומים, הוא בעמידות של הפתרון לאורך זמן. השתלת שיניים בעזרת שתל מהווה פתרון אידאלי לזמן ארוך, והוא משמעותית טוב יותר מן החלופות. מדובר בפתרון קבוע, כלומר השיניים נשארות קבועות במקומם ואינם יכולות להישלף כמו שיניים תותבות.

יתרון זה חשוב במיוחד למי שצריך השתלה של מספר שיניים, ושהחלופה של שיניים תותבות רלוונטית גם עבורו. בנוסף, זהו פתרון טוב יותר משימוש בגשר, שכן שימוש בשתל מקבע את השן בצורה טובה יותר משמעותית. כך, שתל דנטלי מחזיק את השן המושתלת חזקה ויציבה לאורך שנים רבות, ואם ההשתלה נעשתה על ידי רופא מקצועי ומיומן השתל והשן יכולים להחזיק אפילו עשרות שנים.

חשיבות המרפאה והרופא המקצועי

כולם מודעים לחשיבות של רופא שיניים טוב. חשיבותם של המקצועיות והניסיון של רופא השיניים המטפל בנו מקבלת משנה תוקף כאשר אנחנו נדרשים לבצע טיפולים מעט מורכבים יותר, כמו השתלת שיניים. בהליכים מסוג זה המקצועיות של הרופא חיונית לקבלת תוצאות טובות ככל שניתן וכמובן להפחתת הכאב וחוסר הנעימות שבתהליך.

כיום קיימות מגוון רחב של מרפאות שיניים מתקדמות המחזיקות בטכנולוגיה מתקדמת, בעזרתה ניתן לבצע את טיפולי השיניים בצורה מדויקת וטובה. שימוש בציוד מתקדם ובטכניקות חדשות מאפשר אפילו השתלת שיניים ביום אחד. במהלך טיפול זה מבוצע כל הליך ההשתלה כבר באותו יום, כך שהמטופל יוצא עם שן חדשה עוד באותו יום. יחד עם זאת, לא כל מטופל יכול לבצע השתלה ביום אחד וזה תלוי בנסיבות הספציפיות של אותו מטופל.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה