אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה >

מהן הבדיקות שכל אישה הרה צריכה לעבור?


6.3.18
המדריך המלא בחלוקה נוחה לפי שבועות

מעקב הריון מאפשר לאתר בשלב מוקדם בעיות שעלולות לפגוע בך או בעובר. איזה בדיקה מבצעים בכל שבוע, מה כלול בסל ולמה צריך לשים לב? הנה המדריך המלא בחלוקה נוחה לפי שבועות

המטרה של בדיקות רפואיות לנשים הרות היא לזהות בשלב מוקדם בעיות שעלולות להתעורר בהריון ובלידה, לטפל בהן ולהעלות את הסיכוי ללידת ילוד בריא. כמו כן, הבדיקות המוצעות על ידי משרד הבריאות לנשים ללא גורמי סיכון שונות מאלו שמבוצעות במסגרת המעקב אחר נשים עם הריון בר סיכון. בנוסף, מומלץ לנהל ולרכז את המעקב אחר שבועות הריון אצל גורם אחד ולהתעדכן אצל הצוות הרפואי ברשימת הבדיקות המשתנה מעת לעת על ידי משרד הבריאות.

רגע לפני שנספר לך מה הבדיקות שכל אישה הרה צריכה לעבור, נדגיש שההחלטה לגבי ביצוע כל בדיקה היא שלך בלבד. הבדיקות מוצעות לפי שבוע ההיריון, הן מומלצות על ידי איגודים מקצועיים בארץ ובעולם ומאושרות על ידי משרד הבריאות – אך את היחידה שמחליטה האם לעבור אותן.

רוב הבדיקות – בשליש הראשון

השליש הראשון של ההריון כולל את רוב הבדיקות החשובות, בעיקר כי הוא נחשב למסוכן ביותר עבור העובר. עד שבוע 12 של ההריון רצוי לעבור בדיקת דם לספירה, סוג דם ובדיקת שתן לכללית ולתרבית על מנת לאתר חוסר דם, אי התאמה בסוג הדם של בני הזוג וסוכרת טרום-הריונית. בתוך כך, בשבועות 6-12 יש לבצע אולטרסאונד על מנת לקבוע את גיל ההריון, תקינותו ומספר ההורים ובין שבועות 10-12 גם בדיקת סיסי שליה לבדיקת הכרומוזומים בעובר ואבחון מחלה גנטית.

עוד בשליש הראשון מבצעים סקר שליש שכולל שקיפות עורפית באולטרסאונד ובדיקת דם לגילוי מוקדם של מומים וקביעת רמת הסיכון לתסמונת דאון בעובר. לשם השוואה, בשבועות 13-17 מבצעים סקירת מערכות מוקדמת באולטרסאונד ובשבוע 16 עד 20 מגיעים לסקר שליש שני שבו מבצעים תבחין משולש או מרובע לפי המלצת הרופא.

משבוע 16 ואילך של ההריון מומלץ לבצע בדיקת מי שפיר, בעוד בשבועות 19-25 יש לתאם בדיקת אולטרסאונד לסקירת מערכות בסיסית או בדיקת אולטרסאונד לסקירה מקיפה. בדיקת מי השפיר כלולה בסל הבריאות עבור נשים שגילן מעל 35 בתחילת ההריון, וסקירת המערכות הבסיסית כלולה בסל עבור כולן.

מה בודקים אחרי תאריך הלידה המשוער?

בשליש השני או השלישי של ההריון ניתן לבצע בדיקת אולטרסאונד שמכוונת לאבר מסוים או ממוקדת במצב קליני ספציפי. באופן עקרוני, רופאי משרד הבריאות מפנים לספירת דם והעמסת סוכר בשבוע 24-28 וזאת לשם אבחון אנמיה וחשד לסוכרת הריונית.

בשליש השלישי מבצעים בדיקת אולטרסאונד נוספת למעקב אחר גדילת העובר ואבחון תנוחת העובר, כאשר לאחר תאריך הלידה המשוער כבר צריך לוודא את תקינות המשך ההריון באמצעות בדיקת אולטרסאונד ומוניטור עוברי.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה