אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) ריאות ונתיבי אוויר >

מכשיר סיפאפ - כל מה שצריך לדעת


26.2.18
טיפול יעיל ולא פולשני

על פי נתונים רפואיים וסטטיסטיים כ-5% מהאוכלוסייה סובלים מתסמונת דום נשימה בשינה, הבעיה מוכרת בעולם הרפואה ומתאפיינת בהפסקות נשימה חוזרות במהלך השינה. התסמונת מהווה גורם סיכון לשתי מחלות מסוכנות לאדם – שבץ מוחי ולחץ דם גבוה. כמו כן, אדם הסובל מתסמונת דום נשימה בשינה סובל מעייפות מוגברת, לכן הוא עלול להיות מעורב בתאונות דרכים ובתאונות עבודה בשכיחות גבוהה יותר בהשוואה לשאר האנשים, יש הטוענים כי התסמונת מגבירה את התחלואה והתמותה בקרב הסובלים מהבעיה.

הקשר בין נחירות ודום נשימה בשינה

המחקרים מצביעים על קשר ברור בין נחירות לתסמונת דום נשימה בשינה, למעשה נחירות בלילה הן מהתסמינים המובהקים ביותר של הבעיה. במחקר שנערך לאחרונה במעבדת השינה במרכז הרפואי סורוקה גילו החוקרים כי קיים קשר ישיר בין עוצמת הנחירות של הנבדק לבין חומרת תסמונת דום נשימה בשינה.

חשוב לציין כי תסמונת דום נשימה בשינה נובעת מחסימה חלקית או מלאה של דרכי האוויר בזמן שינה. החסימה למעבר האוויר ממוקמת בדרכי הנשימה העליונות, כלומר אף, לוע וגרון. במהלך השינה יש רפיון בדרכי הנשימה העליונות הגורם לקריסה של דפנות הלוע, כתוצאה מכך נוצרת חסימה של תנועת האוויר ונגרם חנק. בכל אירוע כזה יש ירידה משמעותית בכמות החמצן בדם יחד עם עלייה בכמות דו תחמוצת הפחמן. המוח חש בשינויים וגורם להתעוררות כדי לאפשר מעבר פתוח לאוויר באמצעות הגברת מתח השרירים, האדם ישן ואינו מודע לכך שהתעורר. במהלך הלילה אדם הסובל מתסמונת דום נשימה בשינה עלול לסבול ממאות יקיצות קצרות, בלי לזכור זאת בבוקר, אך איכות השינה נפגעת ומתעוררים עייפים.

סיכון חמור

נשים וגברים הסובלים מתסמונת דום נשימה בשינה חשופים לתאונות קשות בעבודה ובדרך, כתוצאה מעייפות מוגברת ותשישות גופנית. התסמונת עלולה לגרום גם לבחילות, כאבי ראש, חרדה, שינוי במצב הרוח ועוד. כמו כן, הסובלים מהתסמונת נמצאים בסיכון משמעותי ללחץ דם גבוה, להפרעות קצב לב, להתקפי לב ולאירועים מוחיים כמו שבץ.

חשוב לזכור כי נחירות קשות המאפיינות את התסמונת מפריעות גם לבני הזוג ולשאר בני המשפחה. זוגות רבים מתלוננים על מתח ביניהם כתוצאה מהנחירות החזקות של אחד מבני הזוג והפגיעה באיכות החיים.

טיפול יעיל ולא פולשני

מומחים להפרעות שינה מציעים טיפול יעיל לסובלים מתסמונת דום נשימה בשינה באמצעות מכשיר סיפאפ. יש להתרגל לשימוש במכשיר מאחר והמטופל נדרש לעטות על פניו מסכה. מכשיר CPAP מזרים אוויר בלחץ חיובי, בדרגת לחץ קבועה או משתנה. את המכשיר מציבים לצד המיטה על כוננית נמוכה.

ראוי לציין כי מכשיר סיפאפ הוכח במחקרים כיעיל ביותר לשיפור באיכות חייו של אדם הסובל מתסמונת דום נשימה בשינה. רופאים רבים בארץ ובעולם ממליצים על המכשיר למטופלים, השימוש במכשיר מדי לילה משפר משמעותית את איכות חייו של המטופל, ביום ובלילה, מפחית סיכונים ומסייע גם לשאר בני המשפחה לישון היטב וללא הפרעה.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה