אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) רשלנות רפואית >

בית החולים התרשל בניטור דופק עוברית, שנמצאה ללא רוח חיים


14.12.17
תביעת הרשלנות הרפואית

במקום שינוטר דופק העוברית נוטר דופק היולדת, ובהמשך העוברית נמצאה ברחם ללא רוח חיים. תביעת הרשלנות הרפואית שהגישה היולדת התקבלה ונפסקו לה פיצויים.

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בלידה, שניתן לאחרונה בבית משפט השלום בתל אביב, מתייחס לכשל חמור שאירע בבית החולים שיבא תל השומר. מיילדת בבית החולים ניטרה דופק של יולדת בצירים במקום את דופק העוברית שנשאה ברחמה, ולאחר שהטעות התגלתה, נמצאה העוברית ברחם ללא רוח חיים. בעקבות התוצאה הטרגית, הגישה היולדת תביעת רשלנות רפואית כנגד בית החולים, באמצעות משרד עורכי הדין אלמוג-שפירא.

השופט ד"ר מנחם (מריו) קליין שדן בתיק, קבע כי הייתה משום התרשלות בהליך הניטור וכי יש קשר סיבתי בין התרשלות זו לבין מות העוברית. עוד קבע כי בית החולים פגע באוטונומיה של היולדת בכך שלא הוסברו לה הסיכונים הכרוכים בלידה רגילה לעומת לידה קיסרית, לפני שבוצעה לה לידה רגילה. לתובעת נפסקו פיצויים בסך 480 אלף ש"ח בתוספת שכר טרחה והוצאות משפט.

הטרגדיה התגלתה באולטרסאונד

על פי המתואר בפסק הדין, התובעת הגיעה לבית החולים בשבוע ה-38 להריונה לאחר שחשה צירים. היא חוברה למוניטור במטרה לבדוק את דופק העוברית שברחמה, אך בדיעבד הסתבר, כי את הניטור ביצעה אחות מיילדת בתחילת דרכה שלא זיהתה כי הדופק המוצג במוניטור הוא של האם ולא של העוברית. רק כעבור 40 דקות, מיילדת נוספת שהגיעה למקום, שמה לב כי הדופק המוצג מוניטור זהה לדופק האם, ואז התגלתה הטעות. בעקבות זאת נערכה לאם בדיקת אולטרסאונד ובה נמצא, למרבה הטרגיות, כי העוברית היא ללא רוח חיים.

בא כוחה של התובעת, עו"ד רן שפירא ממשרד אלמוג-שפירא, טען בבית המשפט כי המיילדת שהחלה בניטור התרשלה בכך שלא זיהתה שדופק האם זהה לדופק המוצג במוניטור, ובכך שלא הזיזה את המטמרים באמצעותם בוצע הניטור כדי להבין איזה דופק מוצג במוניטור. לדבריו, ניתן היה לזהות את הטעות באופן מיידי באמצעות פעולות פשוטות, כמו אלה שעשתה המיילדת השנייה. לאחר שבחן את טענות הצדדים ואת הראיות בתיק קיבל השופט ד"ר קליין את עמדתו של עו"ד שפירא, וקבע כי בית החולים התרשל בניטור ובנהלים שהעביר לאחיות בנוגע לניטור יולדות.

נוסף על כך, קיבל השופט את טענת התביעה, כי קיים קשר סיבתי בין המחדל של הצוות הרפואי במסגרת הליך ניטור הדופק לבין מות העוברית. אמנם השופט לקח בחשבון את האפשרות שהעוברית נפטרה עוד לפני ביצוע הניטור, אך קבע כי מאחר שנשללה במקרה זה מהתובעת היכולת להוכיח מה גרם למות העוברית, נטל ההוכחה עובר לכתפי בית החולים. כיוון שבית החולים, לא הצליח לשלול את האפשרות שניתן היה למנוע את מות העוברית לו הניטור היה מתבצע כהלכה, יש לייחס לו את האחריות לתוצאה הטרגית.

קרע בעקבות לידה וגינלית ופגיעה באוטונומיה

סוגיה נוספת שעלתה בתיק נוגעת ללידה שעברה היולדת אחרי שהעוברית נמצאה ללא רוח חיים. בעוד שהיולדת ביקשה ללדת את העוברית בניתוח קיסרי, הצוות הרפואי סבר כי עדיף לבצע לידה וגינלית רגילה, ובסופו של דבר, אכן בוצעה לידה רגילה, שהסתבכה בעקבות פרע כתפיים. מאחר שנוצר קושי לחלץ את העוברית בוצעה לה שבירת עצם הצוואר ולתובעת נגרם קרע וגינלי.

השופט קליין קבע אמנם כי עצם ההחלטה להעדיף לידה וגינלית על פני ניתוח קיסרי הייתה החלטה תקינה מבחינה רפואית וכי לא נפלה רשלנות בביצוע הלידה עצמה, אך בה בעת קיבל את טענת התובעת, כי הצוות הרפואי לא הבהיר לה כנדרש את הסיכון להיווצרות קרעים הטמון בלידה רגילה. השופט ציין כי יש בכך משום פגיעה באוטונומיה של התובעת וכי לא השתכנע שהביעה את הסכמתה המושכלת ללידה רגילה.

בהקשר זה, הודגשה בפסק הדין עמדתה הסובייקטיבית של התובעת, שבעיניה הסיכון להיווצרות קרעים היה חמור יותר מהסיכונים הטמונים בניתוח קיסרי. בהמשך לכך, נאמר בפסק הדין, כי "ההשוואה שצריכה להיעשות כאשר מדברים על הסיכונים שיש ליולדת לשקול במשותף עם הצוות הרפואי, הם סיכויי הקרעים בלידה הטבעית למול הלידה הקיסרית".

בסיכומו של דבר, הטיל בית המשפט על בית החולים לפצות את התובעת בסכום של 300 אלף ש"ח בגין מות העוברית ובנוסף לכך, בסכום של 180 אלף ש"ח בגין הפגיעה באוטונומיה.

[ת"א 58725-11-12]


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה