אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

איך מונעים חורים בשיניים?


30.11.17
דרכי מניעה נגד חורים בשיניים

איך מונעים חורים בשיניים?

כולנו יודעים כי הדרך הבטוחה והיעילה ביותר לשמור על שיניים בריאות ויפות היא להקפיד על צחצוח שיניים, לפחות פעמים ביום, מומלץ בבוקר ובערב. עם זאת, גם כאשר מקפידים על צחצוח שיניים פעמיים ביום ובהתאם להנחיות של השיננית או רופא השיניים, עדיין עלולים לסבול מחורים בשיניים ומבעיות נוספות. לכן כדאי להימנע ממוצרי מזון המזיקים לשיניים, להקפיד על תזונה בריאה ונכונה, לשטוף את הפה במי פה המכילים פלואוריד וחומרים אחרים למניעת עששת, להשתמש בחוט דנטלי, להימנע ממשקאות מוגזים וממיצים עתירי סוכר המכילים PH נמוך, וכמובן שיש לבקר באופן קבוע אצל שיננית ורופא שיניים.

מתחילים מגיל קטן לשמור על בריאות השיניים

חשוב להקפיד על בריאות השיניים בשלב מוקדם ככל הניתן, למעשה כבר עם בקיעת השיניים הראשונות מומלץ לשטוף אותן ולצחצח אותן בעזרת מברשת שיניים ייעודית לתינוקות. ילדים רבים מפחדים מרופאי שיניים והם עלולים לסבול מטראומות שילוו אותם כל חייהם, לכן חשוב להפוך את המפגש הראשון לחווייתי ונעים, כדאי לבחור רופא שיניים המתמחה בטיפולים לילדים, עדיף לחפש מרפאת שיניים לילדים הנחשבת למומלצת ויש בה את כל הציוד והתנאים הנדרשים לחוויה נעימה ומרגיעה יותר עבור הקטנטנים.

איך נוצרים חורים בשיניים?

חורים בשיניים נחשבים לתופעה שכיחה, הם נוטים להופיע אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים. החורים בשיניים נוצרים בגלל הפרשה חומצתית של חיידקים הנמצאים בחלל הפה. החיידקים נמצאים בעיקר בכיסי החניכיים, באזור הצמוד לשן, שם הם יכלים להתרבות ללא הפרעה, באזור זה מצטברות גם שאריות המזון מאחר ומברשת השיניים מתקשה להגיע לחלק זה בחלל הפה.

החיידקים ניזונים מסוכרים והם מייצרים חומצה שגורמת לפגיעה בדופן השן. ראוי לציין כי למעשה לא החיידקים הם אלה שגורמים להיווצרות החורים בשיניים, וכדאי לדעת כי החיידקים מעדיפים סוגים מסוימים של סוכרים שקל להם לעכל ולפרק.

כדאי לדעת כי החיידקים מצטברים יחדיו בקבוצות גדולות, יחד עם שאריות המזון והלכלוך הנותר בחלל הפה נוצרים מצבורי פלאק דביקים, בגלל צחצוח לא נכון שכבות הפלאק נותרות צמודות לשיניים ולמעשה החומצה שהחיידקים מפרישים נותרת כלואה מתחת למצבור הפלאק וכך נגרם נזק לשכבת ההגנה הטבעית של השן ונוצרים חורים.

דרכי מניעה נגד חורים בשיניים

כדי להימנע מחורים בשיניים חשוב לצחצח את השיניים היטב כבר מגיל צעיר, יש להקפיד על צחצוח נכון ויעיל כדי להגיע לכל המקומות בהם החיידקים נוהגים להסתתר. חשוב לבקר אצל רופא שיניים בחיפה או באזור המגורים שלכם לפחות פעמיים בשנה, כמו כן יש להגיע לביקורת אצל שיננית לניקוי שיניים, לפחות פעם בשנה. למי שנוטה לסבול מחורים בשיניים מומלץ לבצע ניקוי שיניים על ידי שיננית פעמיים בשנה.

כמו כן, יש לשטוף את הפה בתכשירים יעילים, ניתן לקבל המלצות מרופא השיניים ומהשיננית לגבי חומרים איכותיים למניעת חורים בשיניים. מומלץ להשתמש גם בחוט דנטלי כדי להסיר שאריות אוכל, כדאי להפחית שתיית משקאות עתירי סוכר, להימנע מעישון המזיק לשיניים, להקפיד על תזונה נכונה ובריאה יותר, אפשר גם ללעוס מסטיק ללא סוכר אחרי הארוחה.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה