אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) לב וכלי דם >

הנחיות חדשות בארצות הברית לאבחון יתר לחץ דם


21.11.17
"הרוצח השקט" - מטלטל את עולם הרפואה

פרופ' פרח המרכז הרפואי זיו: שליש מאוכלוסיית העולם בסיכון לסבול מיתר לחץ דם, שינוי סף הערכים הנמדדים יוסיף עוד מיליוני מאובחנים ויגביר משמעותית את התצרוכת התרופתית

בתגובה להנחיות החדשות לאבחון לחץ דם גבוה שפורסמו בארה"ב, והסעירו את עולם הרפואה ,אומר פרופ' ריימונד פרח, מנהל מחלקה פנימית ב' במרכז הרפואי זיו בצפת, ראש החוג לרפואה פנימית בפקולטה לרפואה גליל של בר אילן ומומחה בינלאומי בתחום יתר לחץ דם, כי עדיין מוקדם לומר מהי מידת ההשפעה של החלטה זו על מטופלי יתר לחץ דם בישראל: "יש להמתין ולראות מה יהיו צעדיו של האיגוד האירופאי, לנוכח הנחיות האבחון החדשות. "

איגוד הלב האמריקאי והקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה פרסמו לאחרונה הנחיות חדשות לאבחון יתר לחץ דם, אשר יוגדר כגבוה החל ממדידת 130/80 ממ"ס במקום 140/90 ממ"ס הנהוג כעת. המשמעות המיידית היא כי מספר האמריקאים שיאובחנו כסובלים מיתר לחץ דם יעלה מ–72 מיליון ל–103 מיליון איש. רבים מהמאובחנים החדשים יצטרכו לקחת תרופות מתאימות, להפחתת לחץ הדם מי שכבר מטופל כיום בתרופות ייעודיות אלו, יידרש להגדיל את המינון על מנת לעמוד ביעד החדש והשאר יצטרכו לשנות את הרגלי תזונתם ואורח חייהם.

פרופ' פרח, שקיבל בשנים האחרונות הכרה ממסדית מהאיגוד האירופי כמומחה ליתר לחץ דם, אומר כי הנושא עדיין בבדיקה מבחינת תמותה ותחלואה. "כיום אנו יודעים כי 1/3 מאוכלוסיית העולם הנה בעלת נטייה לסבול מיתר לחץ דם. שינוי סף הערכים הנמדדים יוסיף עוד מיליוני מאובחנים ויגביר משמעותית את התצרוכת התרופתית, יעלה את המינונים הקיימים ויצריך שילוב בין מספר תרופות שונות. המשמעות היא קניה מוגברת במאות אחוזים, מה שוודאי יזרים כסף רב לחברות התרופות". אומר פרופ' פרח ומוסיף: "עלינו להמתין לעריכתו של מחקר מבוקר שיבהיר כיצד נקבעו ערכים אלו ועל סמך מה, והאם מה שעומד מאחורי ההחלטה הנו עניין רפואי מובהק או אינטרס כלכלי".

לחץ דם גבוה מכונה לרוב "הרוצח השקט", שכן הוא עלול לגרום למחלות שונות, ואפילו למוות וזאת בשעה שלעיתים קרובות לאדם הסובל ממנו, אין כלל סימפטומים מורגשים או נראים. לחץ דם גבוה מסוגל לגרור פגיעה מתמשכת בכלי דם הנמצאים ברקמות רגישות כגון הלב, העין ומערכת העצבים במוח והנו אחד מגורמי הסיכון להתקף לב, לאי-ספיקת לב, למפרצת, למחלת כליות כרונית (CKD) ועוד. מעריכים כי בישראל קיימים כמיליון וחצי בני אדם עם יתר לחץ דם. הרפואה מציעה שלל פתרונות המיועדות לטיפול ביתר לחץ דם ובין היתר מגוון תרופות אשר משמשת להפחתת לחץ דם כמו: תרופות חוסמות תעלות סידן ותרופות חוסמות קולטני ביתא, וכמו כן תרופות חוסמות מערכת רנין. שמירה על תזונה נכונה והקפדה על אורח חיים בריא מומלצים כטיפול מונע ביתר לחץ דם, כולל הימנעות מעישון ושתיית אלכוהול, הפחתת כמות הקפאין הנצרכת מדי יום והעדפת תזונה דלת מלח.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה