אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) רשלנות רפואית >

רשלנות רפואית


1.1.16
לא כל אירוע או הליך רפואי שלא התנהל כסדרו יקרא רשלנות רפואית. אם כן מהו בעצם הגבול הדק העובר בין רשלנות רפואית לבין סיבוך לא צפוי? ומה עושים במידה ועולה החשש כי נפלתם קורבן לרשלנות מטעם הצוות הרפואי?

כאשר אנו זקוקים לטיפול רפואי אנו סומכים על הצוות הרפואי שייתן לנו את המזור לכל בעיותינו ושיעשה זאת בצורה המקצועית ביותר שאפשר. אולם לא פעם יהיו כאלו שייווכחו לגלות כי הטיפול שקיבלו אינו היה מיטבי בלשון המעטה וכי הרופא, על אף כי היה מומחה בתחומו, הוא בן אדם אשר לא תמיד יכול לספק תשובות חד משמעותיות או לחזות את תגובתו של גוף האדם לטיפולים השונים. אולם האם כל אקט רפואי שסופו פגיעה במטופל הנו בהכרח רשלנות רפואית? לשם כך יש צורך בהגדרה.

מהי רשלנות רפואית?

על מנת שמקרה מסוים יוגדר כרשלנות רפואית עליו לעמוד בקריטריונים המוגדרים בחוק, והם:

· רשלנותו של הצוות הרפואי והפרת חובת הזהירות המוטלת עליו

· גרימת נזק נפשי או גופני למטופל

· קיומו של קשר נסיבתי בין הנזק שנגרם למטופל לבין הטיפול הרשלני שניתן

כאמור, חובת ההוכחה מוטלת על התובע ועליו להציג חוות דעת של מומחה אשר מתאר את הטיפול הנדרש באותו מקרה, את הסטנדרטים המקובלים בתחום וכן את הרשלנות ביחס לאותם הסטנדרטים.

אילו מקרים יוגדרו כרשלנות?

רשלנות יכולה להיגרם כתוצאה מאיש צוות או רופא שהפעיל שיקול דעת שגוי, מאבחון שגוי של המטופל, מבחינת היסטוריה רפואית שלא כראוי, מחוסר הסכמה של המטופל להליך הרפואי, ממקרים בהם לא הוסברו למטופל הסיכונים של הטיפול, מפגיעה שנגרמה כתוצאה מקלקול או ממחסור של ציוד רפואי, מטיפול שניתן באיחור בטיפול, ממתן טיפול שגוי לבעיה רפואית וכיוצא בכך. יש לציין כי טיפול בלתי הולם בכל אחד מהשלבים המצוינים יכול להוביל לנזקים חמורים ואף לסכן את חייו של המטופל.

מדוע חשוב לפנות לעורך דין כאשר עולה החשש לרשלנות?

בניגוד לסוגיות משפטיות אחרות, רשלנות רפואית היא סוגיה סבוכה ומורכבת אותה לא תמיד קל להוכיח. עם זאת במידה ורשלנות רפואית אכן התקיימה מן הראוי יהיה לחשוף אותה ולהביא את האחראים לה לדין. לכן אם עולה בליבכם החשד כי הטיפול שניתן לכם או לבני משפחתכם היה רשלני עליכם לפנות לעו"ד רשלנות רפואית אשר יבחן את התיק לעומקו וייתן את חוות דעתו המקצועית. עורך דין הבקיא ברזי החוק ידע לעמוד על הדקויות ולזהות מתי אכן ניתן טיפול רשלני. כמו כן בכוחו להוכיח כי התקיימה רשלנות ולסייע לכם למצות את זכויותיכם עד תום.

תביעת רשלנות רפואית – כל הפרטים

הטיפול בתביעת רשלנות רפואית מתחיל ברגע הפניה לעורך הדין או אז הוא ינתח את הנסיבות הספציפיות לתיק וישמע את הסיפור האישי שלכם. במידה והוחלט לצאת לדרך, עורך הדין יסביר על השלבים השונים של התהליך לפרטי פרטים לרבות השלבים שקודמים להגשת התביעה, העלויות, למה עליכם לצפות לאחר התביעה וכיוצא בזה. השלב הבא בתהליך הוא איסוף תיעוד רפואי וירידה לעומקם של דברים. כאן עורך הדין יעשה שימוש בידע משפטי ורפואי תוך ששם דגש על כל הפרטים הקטנים. במידה ועורך הדין סובר כי קיימת עילה לתביעה במקרה שלכם יפנה עורך הדין לקבלת חוות דעת רפואית מטעם מומחה ויצרף אותו לכתב תביעה מנומק ומקצועי.

ניהול תיק רשלנות רפואית אינו מסתכם בהגשת כתב תביעה בלבד אלא שעורך הדין יפעל כדי למצות את כל הזכויות שלכם לכל אורך שלבי התהליך. לכן מומלץ לפנות לעורך דין מקצועי ומנוסה אשר טיפל במקרים רבים של רשלנות רפואית.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה