אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) לב וכלי דם >

פריצת דרך בטיפול בטרשת עורקים


21.11.16
טיפול ברפאטה מביא לרגרסיה של הנגעים הטרשתיים בעורקים הכליליים

במסגרת כנס ה-American Heart Associationשנערך בימים אלה, הציגה חברת אמג'ן (Amgen) את תוצאות מחקרGLAGOVבטיפול ברפאטה(Evolocumab-Repatha), נוגדנן חד-שבטי כנגד החלבוןPCSK9. מתוצאות המחקר עולה כי הטיפול ברפאטה, מעבר להפחתה של כ-60% ברמות הכולסטרול הרע(LDL-C), הביא גם לרגרסיה משמעותית של כ-0.95% בשיעור נפח הנגעים הטרשתיים בעורקים הכליליים (מדדPAV) כאשר ניתן כתוספת לטיפול בסטטינים וזאת לעומת עלייה של 0.05% בקבוצת הביקורת שטופלה בסטטינים בלבד (p<0.0001). משמעות הממצאים הם ששילוב הטיפולים לא רק מוביל לירידה ברמת הכולסטרול, אלא אף מפחית את הסיכון לטרשת עורקים.

החוקרים מדווחים כי רפאטה עמדה בצפי השערות המחקר לפיהן הטיפול בתרופה כתוספת לסטטינים מביאה לירידה במדדPAV(שיעור נפח דופן העורק ביחס לעורק כולו) ולירידה במדדTAV(מדידת גודלו של הרובד הטרשתי), מתחילת המחקר ועד לאחר 78 שבועות, כפי שנקבע לפי בדיקתIVUS(Intravascular Ultrasound). הרגרסיות ב-PAVנצפו באחוז גבוה יותר אצל החולים שטופלו בסטטינים וברפאטה לעומת החולים שטופלו בסטטינים בלבד (64.3 אחוזים לעומת 47.3 אחוזים, בהתאמה,p <0.0001). החוקרים לא זיהו סוגיות בטיחותיות חדשות. כאשר מספר האירועים חריגים על רקע הטיפול היו דומים בין הקבוצה הנבדקת וקבוצת הביקורת. מחקרGLAGOVפאזה 3 הינו מחקר רב-מרכזי, כפל-סמיות, שכלל 968 חולים עם מחלת עורקים כלילית שקיבלו טיפול אופטימאלי בסטטינים והשלימו צנתור כלילי. המשתתפים המשיכו לקבל את הטיפול האופטימאלי עבורם בסטטינים ובנוסף חולקו באקראי לטיפול חודשי ברפאטה במינון 420 מ"ג או פלסבו בזריקות תת-עוריות.

רפאטה הינה נוגדנן חד-שבטי מסוגIgG2כנגד החלבוןPCSK9. חלבון זה מווסת את רמות הקולטן ל-LDL-C(הכולסטרול ה"רע"). במספר רב של מחקרים נמצא כי רפאטה מפחיתה את רמות ה-LDL-Cבאופן משמעותי של עד 75% בהשוואה לקבוצת הביקורת ומאפשרת הגעה ליעד מטרה של מתחת ל-70 מ"ג לדצ"ל עבור כ-94% מהמטופלים. נוסף על רפאטה, התרופה המאושרת השנייה הפועלת על אותו המנגנון היא פראלואנט (Praluent).

ד"ר רונן דורסט, קרדיולוג בכיר מהמרכז הרפואי הדסה עין כרם ויו"ר החברה למחקר, מניעה וטיפול בטרשת עורקים: "תוצאות מחקרGLAGOVמאוד מעודדות ומלמדות שניתן להשיג נסיגה בטרשת עורקים באמצעים תרופתיים מעבר למה שידענו עד כה בתרופות הקיימות. אם התוצאות יתורגמו גם להפחתה בתחלואה הרי שאנו צפויים לעידן חדש ביכולת למנוע תחלואה ותמותה ממחלות לב. תוצאות אלו מדגישות שוב – שהערכים גבוהים של הכולסטרול הרע מהווים גורם סיכון מרכזי לטרשת עורקים ומחלות כלי דם כליליים, העלולים להוביל לאירועי לב או לשבץ מוחי שהינם בין גורמי התמותה המובילים בעולם."

*אין בהודעה זו של החברה בכדי להמליץ או לאבחן או לטפל בחולים הסובלים ובכל מקרה יש להתייעץ עם הרופא המטפל


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה