אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > מרפאת שיניים

מרפאת שיניים ציבורית או רופא שיניים פרטי?


16.3.16
מרפאת שיניים ציבורית או רופא שיניים פרטי - כיצד נחליט?

אחד הויכוחים המשמעותיים ביותר בישראל בכל הקשור לשירותי בריאות בשנים האחרונות הוא הויכוח אודות רפואה פרטית. האם יש לתת לה הכשר מלא, כולל על חשבון שירותי רפואה ציבורית, הן במובן שהרופאים יוכלו להשתמש במרפאות וחדרי ניתוח ציבוריים לשם ביצוע טיפולים וניתוחים פרטיים, והן במובן האם יש לאפשר לרופאים שעובדים בבתי חולים ציבוריים לעבוד גם באופן פרטי ובמשך כמה שעות מדי יום.

דוגמא טובה לויכוח זה, אף שהוא מעט שונה מזה שתיארנו כרגע נערך בשאלה האם עדיף במקרה של כאבי שיניים או צורך בטיפול שיניים מקיף, לפנות אל מרפאת שיניים ציבורית או מרפאה פרטית? שאלה זו טומנת בתוכה גם את השאלה, האם רופא שעובד באופן ציבורי רשאי לעבוד גם באופן פרטי והאם אנחנו אמורים לצפות ממנו להעניק לנו את אותו שירות.

דוגמא טובה לויכוח זה, אף שהוא מעט שונה מזה שתיארנו כרגע נערך בשאלה האם עדיף במקרה של כאבי שיניים או צורך בטיפול שיניים מקיף, לפנות אל מרפאת שיניים פרטית או מרפאה ציבורית? שאלה זו טומנת בתוכה גם את השאלה, האם רופא שעובד באופן ציבורי רשאי לעבוד גם באופן פרטי והאם אנחנו אמורים לצפות ממנו להעניק לנו את אותו שירות.


כיצד מחליטים איזו מרפאת שיניים עדיפה, ציבורית או פרטית

ישנם 5 פרמטרים על פיהם אנחנו אמורים לקבוע היכן נרצה לעבור טיפול שיניים:

מחיר – בדרך כלל מה שמשפיע על המטופל להחליט האם הוא רוצה לעבור טיפול במרפאת שיניים ציבורית או פרטית, זו שאלת המחיר. מן הסתם במרפאה פרטית המחיר יהיה גבוה יותר, מצד שני, פרמטרים אחרים שמיד נגיע אליהם, אפשרי שיטו את הכף לטובת מרפאה פרטית גם במחיר עלות גבוה.

זמינות – אחת הבעיות במרפאות שיניים ציבוריות היא שהזמינות לתורים יחסית נמוכה. הרבה מטופלים מעדיפים את השירות הציבורי, יש מעט רופאים וכך יוצאים שהטיפולים יכולים לקחת זמן רב. לעומת זאת במרפאות פרטיות, הזמינות לתורים גבוהה יותר.

איכות – כל טיפול שיניים ייעשה באופן מקצועי, אך צריך לומר את האמת, בעוד מרפאות ציבוריות עובדות על סטנדרט מסוים, רופא פרטי ישאף כל הזמן לסטנדרט הגבוה ביותר שכן הוא יודע שאם לא כך, המטופלים עלולים לעזוב אותו. זה נכון לגבי כל תחום ובוודאי לגבי רופא שיניים.

מיקום – כשאנחנו רוצים לבחור רופא שיניים פרטי, נניח ואנחנו גרים ברמת גן, אז אנחנו יכולים לבחור מרפאת שיניים ברמת גן. לא תמיד זה אפשרי שנמצא מרפאות שיניים ציבוריות במקום בו אנחנו גרים, בוודאי לא אם מדובר ביישובים פריפריאליים. זה אומר שעלויות הטיפול והזמינות שלו ישתנו מבחינתנו.

טיפול לכולם – צריך לומר את האמת, מרפאות שיניים ציבוריות מותאמות לטפל בכל האוכלוסייה, בכל גיל. מרפאות פרטיות לא בהכרח, הן פונות לקהלים מסוימים, לא תמיד הן פונות לקהל של ילדים או מטופלים שדורשים טיפול מעמיק.


תגיות: מרפאת שיניים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה