אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר אהרון בני
נטורופתיה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) תזונה ודיאטה > תוספי תזונה

אילו תוספי תזונה באמת חשובים לספורטאים?


16.3.16
אילו תוספי תזונה לספורטאים צריך לצרוך בעת פעילות גופנית ?

ספורטאים רבים, הן מקצועיים והן חובבים, צורכים תוספי תזונה באופן קבוע. מדובר בחלק בלתי נפרד מהתפריט היומי שלהם. במקרים רבים מדובר על ספורטאים אשר מפתחים את הגוף שלהם, קרי מפתחים שרירים ולכן הם צריכים לצרוך מרכיבי מזון שונים באופן מוגבר והם יכולים לעשות זאת רק באמצעות נטילת תוספי תזונה לספורטאים ולא באמצעות צריכת מזון רגיל.

עם השנים אנחנו יכולים לראות התפתחות רבה בתחום של תוספי תזונה לספורטאים, ההתפתחות נובעת משתי סיבות, הראשונה, עצם העובדה שהתחום התפתח ועל כן יצרנים של תוספי מזון דואגים לייצר הרבה יותר סוגים ולחקור את הנושא יותר לעומק, הסיבה השנייה היא, הפופולאריות הרבה בקרב ספורטאים חובבים ומקצועיים אילצה את החברות להרחיב את היריעה ולהציע תוספי תזונה רבים יותר. יש לציין שהמחקרים התפתחות והפכו להיות הרבה יותר מהימנים ואיכותיים.

אנחנו יכולים למצוא היום שורה של תוספי תזונה שיכולים להתאים לספורטאים לצרכים שונים, כאמור הצורך העיקרי הוא להחליף מרכיבים בתפריט אשר לא רק שאינם תורמים לתזונה אלא גם עלולים לגרום נזק לגוף ולפיתוחו. מאחר ואותם מרכיבים לא מגיעים לבד אלא מגיעים בשילוב של חומרים אחרים, הרי שהשפעתם היא מועטה יותר מאשר תוספי מזון שמגיעים באופן מזוכך ופרטני.

אילו תוספי תזונה לספורטאים צריך לצרוך בעת פעילות גופנית

תוסף התזונה העיקרי שספורטאים נוהגים לצרוך הוא תוסף חלבון שמבוסס על מי גבינה. מדובר על תוסף שמכיל כאמור חלבונים, אשר עוזרים לפיתוח הגוף ולשמירה על מסת השרירים. מאחר וזה מאוד קשה עד בלתי אפשרי לאכול את כמות החלבונים הנדרשת מדי יום, אז יש לצרוך אבקת חלבון בתור תוסף תזונה. בדרך כלל נהוג לצרוך את התוסף לפני ואחרי האימונים. מדובר בתוסף שהספיגה שלו מהירה ואיכותית, הוא משביע, והערך הביולוגי שלו גבוה.

גיינרים הם תוספי תזונה נוספים שנהוג לצרוך, בדרך כלל ספורטאים מקצועיים ומפתחי גוף. מדובר באבקות חלבון מעורבבות פחמימות, מינראלים וויטמינים. היתרון של גיינרים מלבד הספיגה האיכותית שהם מכילים את כל המרכיבים שצריך בשביל לפתח את הגוף והם מונעים את הצורך לאכול הרבה.

קריאטין – מדובר בתוסף תזונה טבעי, הוא מצוי גם בבשר ונחשב לתוסף שמשפר באופן ניכר את הביצועים הגופניים והוא תורם ליצירת אנרגיה. החיסרון שלו שהוא דורש צריכה של נוזלים רבים.

קפאין ושורפי שומן – תוספי ייחודים אשר משפרים את האנרגיה של הגוף, תורמים לזרימת הדם, מונעים עייפות, ומזרזים שריפת שומנים. נהוג להשתמש בקפאין לפני פעילות גופנית, כמו תחרויות, וכן לפני אימונים. רצוי לצרוך אותם לפחות שעה לפני פעילות.

משראות איזוטוניים – מדובר במצרך מאוד פופולארי בקרב ספורטאים, הן כאלה מקצועיים והן חובבנים, מדובר במשקאות שמכילים מלחים ומינראליים, נספגים באופן מקסימאלי ומחזירים לגוף את כל המרכיבים שהוא שורף בעת פעילות גופנית, תחרות או אימונים.


תגיות: תוספי תזונה לספורטאים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה