אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) מחקר רפואי > הורמוני המין

בין אכילה רגשית לדכדוך וכאבים - כל ההשפעות של שינויים הורמונאליים


ד'ר אריה ישעיה / 1.1.14
מחקר חדש שנערך באוניברסיטת מישיגן גילה כי נשים אשר נמצאות בתקופה שבין הביוץ למחזור נמצאות בסיכון לסיטואציות של אכילה רגשית

הורמוני המין הנשיים משפיעים על מרבית הנשים באופן שנע על הציר שבין דרסטי למתון. מעטות ברות המזל אשר אינן חשות בהשפעות ההורמונים מדי חודש. התנודות ההורמונאליות אותן חווה האישה באופן מחזורי, משפיעות עליה בעיקר לפני ובזמן תקופת המחזור החודשי ולעיתים גם מיד אחריו.

מחקר חדש גילה כי נשים אשר נמצאות בתקופה שבין הביוץ למחזור נמצאות בסיכון לסיטואציות של אכילה רגשית ד"ר אריה ישעיה, מומחה לגניקולוגיה ומיילדות, המרכז הרפואי "דניאלי" בגבעתיים ומזכיר החברה הישראלית לאמצעי מניעה ובריאות מינית מפרט על ממצאי המחקר ועל השפעת השינויים ההורמונאליים החודשיים על חיי האישה:

רמות ההורמונים במהלך החודש

הורמוני המין, אסטרוגן ופרוגסטרון, מתנהגים באופן שונה לאורך החודש. "נקודת האפס" היא בתום מחזור הווסת, אז רמות ההורמונים נמוכות. האסטרוגן, לו השפעה פחות מהותית על תחושותיה של האישה, עולה באופן מואץ כבר בשלב שלאחר המחזור עד לביוץ, שלאחריו קצב העלייה הופך מתון יותר, עד להופעת המחזור. הפרוגסטרון, אשר אחראי לתחושות הפחות חיוביות הנלוות לתקופת טרום הווסת ולווסת עצמה, מתחיל לעלות רק לאחר הביוץ, זו הסיבה שלרוב התופעות השונות אותן חווה האישה תופענה רק לקראת ובזמן המחזור.

לפני המחזור - עצבנות ותיאבון מוגבר

התקופה שטרם המחזור מאופיינת בד"כ בשינויי מצב רוח ועצבנות הנובעים מהתנודה ההורמונאלית, מתיאבון מוגבר ולעיתים מתחושות דיכאון שמלוות את האישה לתוך תקופת הווסת. מחקר שנערך באוניברסיטת מישיגן ופורסם לאחרונה מצא כי התקופה שבין הביוץ למחזור הווסת (השלב הלוטאלי) עלולה להתאפיין באכילה רגשית בעקבות העלייה ברמות הפרוגסטרון. במחקר השתתפו 196 נשים אשר בכל בוקר נבדקה רמת האסטרוגן והפרוגסטרון בגופן ובערב הן מילאו שאלון אשר בחן קשר בין סיטואציות רגשיות לאכילה. הממצאים הצביעו על קשר מובהק בין נשים הנמצאות בפיק המרכזי של עליית הפרוגסטרון ובפיק המשני של העלייה ברמות האסטרוגן, כפי שקורה בשלב שבין הביוץ למחזור, כמועדות לסיטואציות של אכילה רגשית. יש לציין כי במחקרים קודמים עלה כי השפעת השינוי ההורמונאלי באה לידי ביטוי באופן דרסטי יותר אצל נשים הסובלות מבולימיה. למרות הממצאים המובהקים מציינים החוקרים כי נדרשים מחקרי המשך על מנת ללמוד את התופעה לעומק ולבודד את הקשר בין הורמונים לאכילה.

בזמן המחזור - כאבים ומיגרנות

בזמן מחזור הווסת מופיעים בד"כ הכאבים והמיגרנות. נשים רבות אינן מודעות לגורם לשינויים האופפים אותן לקראת המחזור אך באשר לתופעות המופיעות בזמן מחזור הווסת, הגורם ברור לחלוטין. מעבר למיגרנות ולכאבי בטן עלול הדימום הנלווה למחזור להוביל לעיתים למצבי חולשה בעקבות אבדן דם ובמקרים חריפים אפילו להתפתחות של אנמיה.

השפעת הגלולות על השינויים ההורמונאליים

כשמתערבים בהופעת המחזור באמצעות אמצעי מניעה מבוסס הורמונים – גלולה, מדבקה וכו', כפי שעושות רוב הנשים במהלך חייהן, התופעות בד"כ מתמתנות. הסיבה לכך היא שכבר לאחר מחזור הווסת עולה רמת הפרוגסטרון באופן מלאכותי כך שהביוץ נמנע והתסמינים המופיעים לפני המחזור נחסכים כמעט לגמרי. עם זאת, בעקבות ההפסקה החודשית, המאפיינת את מרבית הגלולות, מתרחשות תנודות הורמונאליות שעלולות אף הן להוביל לחוסר נוחות, בחילה וכו'. נשים אשר סובלות בזמן המחזור ובתקופה שסביב המחזור יכולות לבצע שימוש בגלולות לנטילה ברצף, דוגמת "סיזוניק" המאושרת ע"י הFDA וקיימת גם בישראל. נשים הנוטלות גלולות ברצף חוות מחזור ווסת אחת לשלושה חודשים. הגלולות ברצף מבטיחות רמת הורמונים קבועה לכל אורך תקופת הנטילה ובעקבות זאת נמנע חוסר הנוחות או הסבל הנחווים מדי חודש. מעבר לכך, בחלק מן הגלולות החודשיות קוצר זמן ההפסקה החודשי ובגלולות לנטילה ברצף מבוצע שימוש במינון הורמונאלי נמוך במיוחד בזמן ההפסקה, שתי טקטיקות אלה מאפשרות למזער עוד יותר את השינויים ההורמונאליים.

למרות השפעותיהן השליליות על האישה, התנודות ההורמונאליות חשובות כשהאישה מעוניינת להיכנס להריון. ללא השינויים ההורמונאליים לא יתרחש תהליך הביוץ ולא יחול תהליך התעבות של רירית הרחם כהכנה לקליטת הביצית המופרית. תהליכים אלה אינם קורים תחת השפעת גלולות, אך הגוף משחזר אותם באופן מיידי ברגע שלא נוטלים אמצעי מניעה, זו הסיבה שנשים עלולות להיכנס להיריון בלתי רצוי בעקבות שכחה של אפילו גלולה אחת בלבד.

כמו בכל תרופה אחרת גם בעת שימוש באמצעי מניעה הורמונאליים ייתכנו תופעות לוואי. אי לכך, נדרשת התייעצות רפואית בטרם השימוש, על מנת להתאים את אמצעי המניעה המתאים לאישה ולהימנע מסיבוכים כגון קרישיות יתר בדם. יחד עם זאת חשוב לזכור כי דווקא "המצב הטבעי" של תנודות ההורמונאליות הוא זה שעלול להגביר סיכון להתפתחות של סרטן ברחם ובשחלות, להביא לאיבוד דם שעלול להוביל לאנמיה, לגרום לשינויים נפשיים מרחיקי לכת וכן הלאה. כמו בטבע, כך גם אצל האדם, מחזור הווסת והתנודות ההורמונאליות חיוניות רק לפני כניסה להריון ולכן היא אינה קיימת בזמן ההיריון ובחודשי ההנקה הראשונים.
 
Image courtesy of stockimages.http://www.freedigitalphotos.net/
 
לירון פרידמן שלום ת"א

תגיות: הורמוני מין, הורמונים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה