אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה > ניתוח החלפת ברך

ניתוח החלפת ברך כטיפול בשחיקתו של הסחוס


איגור קזנסקי / 28.7.13
מטרת הניתוח הינה טיפול בשחיקתו של הסחוס המפרקי בברך. השחיקה גורמת להגבלה של פעולות יום יומיות הפשוטות ביותר עקב ברך נוקשה וכואבת. הגבלה עלולה להפוך לפגיעה בלתי הפיכה בתפקוד  ולכן חשוב ביותר לא להזניח
סיבות לשחיקת הסחוס: פציעות, נמק של העצם וכל הסוגים של ארטריטיס (מחלה ניוונית הפוגעת בסחוס) גורמות לפגיעה במפרקים. הסחוס בחיבור המפרק מתחיל להישחק ובעקבות כך עצמות הברך מתחילות להתחכך זו בזו וכך נגרם הכאב.

הכנה לניתוח: בהתאם לגיל המטופל ולרקע הרפואי שלו ייקבעו בדיקות דם ובדיקות נוספות אותן יש לבצע. לרוב הבדיקות הנדרשות הן: כימיה בדם, ספירת דם, בדיקת שתן, תפקודי קרישה, תפקודי כבד וכליות. יש צורך גם בצילום חזה ובבדיקת אק"ג לנשים מעל גיל 60  ולגברים מעל גיל 55. כמו כן, הרופא המטפל יחליט לגבי בדיקות נוספות : צילום ברך, בדיקת CT, MRI של הברך או בדיקות נוספות.

ניתוח להחלפת מפרק הברך מתבצע בהרדמה כללית או בהרדמה אזורית (אפידורלית או ספינלית). במידה והמטופל נוטל תרופות, יש  להיוועץ עם הרופא המנתח לגבי הפסקתן לפני הניתוח. לביצוע הניתוח נדרש צום של 8 שעות.

הניתוח: הניתוח הוא בעצם הסרה של שכבות העצם מהחלק הפגום של מפרק על מנת לאפשר השתלה של המפרק המלאכותי. לאחר מכן מעצבים את העצמות כך שיוכלו להחזיק תותבת מפרקית מפלסטיק או ממתכת. המפרק המלאכותי מוצמד לעצם  ע"י חומר המשמש כדבק פיזיולוגי. בשלב הבא מקבעים את המפרק המלאכותי לשרירי הברך ולרצועות האוחזות במפרק וכל מסופקת לו תמיכה מרבית.

לאחר הניתוח: הניתוח אורך כ 2-3 שעות. זמן ההחלמה הוא בהתאם לצורך והממוצע בבית החולים הוא 3 עד 5 ימים. הוצאת התפרים מתבצע אחרי כ6-7 ימים. המטופל המנותח יהיה מסוגל לעמוד ולזוז כבר למחרת הניתוח אך יש להמנע מתנועות סיבוב או כיפוף של מרפק. בשלב הראשון, ייתכן ויצטרך להיעזר במקבילים, בשלב השני בעזרת  הליכון, קביים או מקל הליכה. השימוש בעזרים אלה נחוץ עד שהברך החדשה תתחזק ותוכל לשאת את מלוא כובד משקל הגוף. לאחר כשישה שבועות, הניידות משתפרת ונותר רק צורך בעזרה מועטה אם בכלל.

למרות השיקום היחסית מהיר יש צורך בחיזוק שרירים בעזרת טיפולי פיזיותרפיה ותרגילים מיוחדים.

סיכונים לאחר ניתוח החלפת ברך: ישנם סיכונים עם שכיחות מאוד נמוכה אשר נכונים לכל הניתוחים כגון דלקת ריאות, היווצרות קרישי דם, זיהומים. בנוסף לכך, ישנם סיכונים ספציפיים של ניתוח להחלפת מפרק הברך. ביניהם:

תסחיף שומני -  מופיע בדרך כלל 1-3 ימים אחרי הניתוח.  כאשר חלק ממוח העצם ניתק מהרקמה ומגיע דרך זרם הדם לכלי הדם הראייתיים וסותם אותם. הביטוי הוא במצוקה נשימתית לאחר ניתוח.  תסחיפי שומן הם קטנים ומרובים ולכן גורמים להשפעה גופנית רחבה. מצב זה מצריך טיפול מידי. תרחיש זה הינו תרחיש נדיר.

פגיעה בשרירים או ברצועות -  עקב הסרת חלקים משמעותיים במפרק, לעיתים עשוי להיגרם נזק לרקמות הרכות, כמו קרע בשריר או חתך .
 
לעתים נדירות עלול להיגרם נזק עצבי עקב הקרבה הגדולה של המפרק לעצבים העוברים מחוט השדרה אל כף הרגל.

הדרך הטובה להימנע מהסיבוכים היא להישמע להוראות הרופא המנתח.
 
ד"ר קזנסקי איגור, אורטופד מנתח מומחה, מומחה בניתוחים להחלפת מפרקי ירך וברך
אורטופד מנתח בכיר בביה"ח וולפסון וביה"ח אסותא ברמת החייל. מקבל מטופלים במרפאה פרטית בבת ים. עובד עם קופות חולים לאומית ומכבי

תגיות: ניתוח החלפת ברך
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה