אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) רשלנות רפואית > רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון - כל המידע


רפאל אלמוג / 14.8.12
אל תהססו לבדוק חשד לרשלנות רפואית במהלך היריון
 
בעשור השני של שנות האלפיים, מצויד עולם הרפואה בכלים רבים ומדויקים, שמטרתם בין היתר לעקוב אחר מהלך ההיריון. בתהליך זה ניתן לזהות ולאבחן מומים ובעיות אפשריות שקיימות בעובר או במערכת הרבייה של האם, ולהתריע בזמן על הריון בסיכון. במרבית המקרים כלים מתקדמים אלו מסייעים בצליחת חודשי ההיריון והלידה באורך תקין ובטוח, אך למרבה הצער קיימים מקרים בהם ההיריון אינו תקין, ומסתיים בנזקים לעובר או לאם. אמנם חלק ממקרים אלו הינם בלתי נמנעים, אולם במצבים מסוימים תוצאות ההיריון היו יכולים להסתיים אחרת באם הסיכונים היו מטופלים ומאובחנים כראוי ובזמן. במקרים כגון אלו יש לבדוק בעזרתו של איש מקצוע האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית בהריון, על פי הקריטריונים הנהוגים בבתי המשפט בארץ.

תביעות נפוצות בגין רשלנות רפואית במהלך הריון

קיימות סיבות רבות לתביעת רשלנות רפואית בהריון כאשר הטיעון המרכזי והנפוץ ביותר הינו הולדה בעוולה, כלומר מצב בריאותי קשה של הילוד שלא אובחן כראוי במהלך ההיריון. יש לציין כי במרבית המקרים רמת וחומרת הנזק אשר נגרם לילוד מאובחנות במדויק רק לאחר הלידה, גורם המקשה על הוכחת רשלנות רפואית בהיריון. עם זאת, קיימים מקרים מובהקים בהם בדיקות ספציפיות היו עשויות להצביע על מומים ומחלות אצל העובר, כגון בדיקות גנטיות, חלבון עוברי, שקיפות עורפית, סקירת מערכות, אולטרא סאונד, סכרת ורעלת הריון או בדיקת מי שפיר. במידה ובדיקות אלו אכן נעשו אך הליקויים אובחנו באיחור או שלא אובחנו כלל, קיימת לרוב עילה סבירה לתביעת רשלנות.

תהליך הגשת תביעת רשלנות רפואית בעת ההיריון

יש לדעת כי מאחורי המוסדות הרפואיים עומדות סוללה של חברות ביטוח ועורכי דין, אשר חלק מתפקידם הוא לנסות להפחית במידת האחריות והנזק שנגרמו לאם או ליילוד במהלך ההיריון או הלידה. על מנת להתמודד בהצלחה מול גופים אלו מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין ידוע ומנוסה בתחום תביעות רשלנות רפואית בהריון. בנוסף, חשוב לתעד, לשמור ולאסוף כל מסמך ותיעוד לגבי פעולות רפואית שבוצעו באישה ההרה, כולל אבחונים, הפניות לבדיקות ותוצאותיהן, וכן מסמכים המעידים על הטיפולים הנדרשים לניזוק עד ליום התביעה. עורך הדין יפנה מסמכים אלו לרופא בעל שם אשר יספק חוות דעת מקצועית ומהימנה לבית המשפט אודות נסיבות הנזק שנגרם ליילוד או לאם ומידת חומרתן. חשוב לציין שלא כמו במקרים אחרים של תביעות נזיקין, אשר תקופת ההתיישנות שלהם מסתיימת לאחר שלוש שנים מרגע האירוע, תקופת ההתיישנות של תביעות רשלנות רפואית בהריון ולידה עומדת על שבע שנים לתביעת ההורים, ושבע שנים מרגע שהילוד הניזוק הגיע לגיל שמונה עשרה - הנחשב בחוק הישראלי כגיל בגרות בו הוא יכול לייצג את עצמו בתביעה.

דוגמא לפסק דין בגין רשלנות רפואית במהלך ההיריון

סכרת ההיריון הינה תופעה נפוצה בקרב נשים הרות, הניתנת לאבחון בעזרת מספר בדיקות פשוטות. חוסר אבחון של בעיה זו עלול לגרום לנזקים חמורים במהלך הלידה לאם ולתינוק, כפי שקרה לאישה בעלת היסטוריה סוכרתית במשפחתה אשר לא אובחנה כנדרש וכתוצאה מכך ילדה תינוק גדול שגרם לקרע בנרתיק האם ולקשיים בהולדה. קשיים אלו יצרו מחסור בחמצן ולמעשה הובילו לפיגור שכלי קשה. בית המשפט פסק שמדובר במעשה עוולה חמור של הרופא המטפל וכי ההיריון יכול היה להסתיים ללא כל נזקים אם הסיכונים היו מאובחנים כנדרש.

אל תהססו לבדוק חשד לרשלנות רפואית במהלך היריון

בעשור האחרון מוגשות תביעות רבות בגין רשלנות רפואית בכלל, ובעקבות רשלנות רפואית בהריון ובלידה בפרט. בכל מקרה בו קיים חשד לרשלנות רפואית בהריון חשוב להיוועץ בעורכי דין המתמחים בתחום, אשר יוכלו לקבוע האם קיימת עילה מספקת להגשת תביעת רשלנות רפואית כנגד הצוות או המוסד הרפואי האחראיים לנזקים אשר נגרמו לאם או ליילוד.
 
רפאל אלמוג, עו"ד
אלמוג-שפירא, משרד עורכי דין

תגיות: רשלנות רפואית בהריון
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה