אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) לב וכלי דם > התקף לב

אמת ומיתוס על התקפי לב


פרופ 'אריאל רוגין / 24.6.12
מידי שנה לוקים כ-17,000 בני אדם בישראל בהתקף לב, הגיע הזמן לעשות קצת סדר ולהפריך מספר מיתוסים על המחלה הנפוצה
 
התקף לב נגרם בשל קריש דם הסותם עורק כלילי, כתוצאה מכך תאי שריר הלב באזור המקבל דם מעורק זה נפגעים, שריר הלב ניזוק ונפגע תפקודו. עוצמת הפגיעה תלויה במשך זמן החסימה - ככל שהחסימה ממושכת יותר, הנזק לשריר הלב גדול יותר, עד כדי אי ספיקת לב, או מוות.

בין גורמי הסיכון להתפתחות טרשת עורקים או חסימות העורקים: גיל - ככל שאדם מבוגר יותר עולה הסיכון לאירועי לב, ומין - בגברים מחלת לב מופיעה בגיל צעיר יותר. גורם סיכון נוסף הוא רקע משפחתי, כאשר אב מתחת לגיל 45 או אם מתחת לגיל 55 לקו בבעיות לב, עולה סיכון הילדים לחוות אירוע לב.

בנוסף, ישנם גורמי סיכון הניתנים לשינוי, כגון: עישון, יתר לחץ דם, השמנה, חוסר פעילות גופנית, סוכרת והפרעות בשומני הדם, בעיקר רמות גבוהות של כולסטרול 'רע' (LDL). ככל שגורמי הסיכון רבים יותר, כך גדל הסיכון ללקות במחלות לב, בכללן להתקף לב. מידי שנה לוקים כ-17,000 בני אדם בישראל בהתקף לב, הגיע הזמן לעשות קצת סדר ולהפריך מספר מיתוסים על המחלה הנפוצה:

נשים כמעט ולא לוקות בהתקפי לב.

לא נכון. המודעות למחלת לב כגורם תחלואה ותמותה בנשים היא נמוכה בציבור הרחב. ההערכה היא כי רוב הנשים חוששות כיום מסרטן, אולם אחד מגורמי המוות המרכזיים בנשים בישראל היא מחלת לב עקב היצרויות בעורקים הכלילים. לצורך ההשוואה, בעולם וגם בישראל מספר הנשים הנפטרות ממחלות לב, זהה למספר הנשים הנפטרות מכל סוגי הסרטן גם יחד - אחת משתי נשים מתה כתוצאה מבעיה הקשורה בלב. עם זאת, נשים לוקות באירועי לב בגיל מבוגר יותר לעמת גברים, וחשוב לציין כי התסמינים שלהן פחות מאפיינים תסמינים טיפוסיים של אירועי לב.

הטיפול בנשים ובגברים באירוע לב הוא זהה.

לא נכון. הטיפול באירוע לב בקרב נשים שונה מזה שגברים. נשים לוקות בליבן באופן יחסי בגיל מאוחר יותר לעומת גברים, ולרוב הן סובלות ממחלות רקע נוספות, יותר מגברים. לפיכך, נשים מטופלות פחות בפעולות פולשניות כגון צנתורים, השתלת תומכנים (סטנטים) וניתוחי מעקפים, גם מכיוון שלנשים עורקים קטנים יותר מאלו של גברים. לאור זאת, לרוב הטיפול באירועי לב בקרב נשים מורכב בעיקרו מטיפולים תרופתיים.

התקף לב ראשון מעלה את הסיכון להתקף לב שני.

נכון. מידי שנה לוקים כ-17,000 בני אדם בישראל בהתקף לב. מספר אירועי הלב החוזרים בתוך שנה הוא גבוה משמעותית ועומד על כ- 1,800 אירועי לב בחודש הראשון לאחר התקף הלב, ובסה"כ כ- 3,500 מטופלים לוקים בהתקף לב חוזר בתוך שנה מהאירוע הקודם.

כ- 80% מהלוקים באירוע לב מקבלים המלצות להמשך טיפול תרופתי. חולים שלא מקפידים על ההוראות, נחשפים לסיכון מוגבר לחוות התקף לב נוסף ואף לתמותה.

ההנחיות החדשות מדגישות את הצורך בטיפול מהיר ככל שניתן בתכשירים נוגדי טסיות דם. עד השנה הטיפול הסטנדרטי היה על ידי תכשיר בשם פלוויקס, אך השנה אושרו לטיפול בזמן התקף לב תכשירים חדשים הפועלים מהר ובאופן יעיל יותר - ברילינטה ואפיינט. יעילותם של שני תכשירים אלה הוכחה בעבודות גדולות שהתפרסמו לאחרונה, כשבברילינטה הוכח יתרון גם בהפחתת תמותה לאחר האירוע. חשוב להמשיך לקחת תכשירים אלה בין 3 עד – 12 חודשים לאחר אירוע הלב, על-מנת למנוע אירוע חוזר עקב חסימת התומכן ע"י קריש דם. בכל מקרה יש להיוועץ עם הקרדיולוג המטפל.

מאכלים ירוקים מעלים סיכון להתקפי לב.

לא נכון. לאכילת ירקות ירוקים יש השפעה על ספיגה של טיפולים מדללי דם בגוף, ומכאן המיתוס. אם שומרים על תזונה קבועה הכוללת אכילה במידה קבועה של ירקות ירוקים, ואיזון הטיפול במדדלי דם בהתאם, לא אמורה להיות השפעה על ספיגת התרופה בגוף. במילים אחרות - אין למנוע אכילת מאכלים לפי צבעם ממטופל המקבל תרופות לדילול הדם.

אנו עלולים ללקות בהתקף לב בעיקר בערב.

לא נכון. רוב התקפי הלב מתרחשים דווקא בשעות הבוקר, כאשר הגוף מפריש באופן טבעי סטרואידים. הסטרואידים גורמים למספר פעולות בגוף, ביניהן, קרישיות יתר והדבר עלול להשרות התכווצות של כלי הדם. שני תהליכים אלו עלולים להפחית זרימת דם בעורק וכך להגדיל הסיכון לחוסר חמצן לשריר הלב.

ניתן לאבחן התקף לב לפי מדידת הדופק.

לא נכון. התקף לב מאובחן על ידי תסמינים המתבטאים בלחץ מורגש בבית החזה, עם או ללא הקרנה ללסת התחתונה, ליד שמאל או לגב, עם או ללא קוצר נשימה, הזעה או בחילה. האבחנה נעשית בעזרת איתור שינויים בפעילות החשמלית של הלב בעזרת מכשיר אק"ג, שכן כאשר נחסם עורק מופיעים שינויים בפעילות החשמלית של שריר הלב.

פעילות גופנית לאחר התקף לב מסוכנת.

לא נכון. פעילות גופנית מביאה לשיפור הכושר הגופני ואיכות החיים, ועוזרת לנו להישאר עצמאיים ובריאים יותר ומאטה את התקדמות טרשת העורקים. שיפור בכושר הגופני מביא לירידה בדופק הלב ולירידה בצורך הלב בצריכת חמצן מוגברת בזמן ביצוע מאמצים קשים בחיי היום-יום.

מחקרים מראים שבקרב חולים המשתתפים בתוכנית שיקום לב הכוללת פעילות גופנית, ישנה ירידה משמעותית בתמותה הכללית ובתמותה הלבבית, בהשוואה לחולים המקבלים את הטיפול הרפואי הרגיל.
 
פרופ 'אריאל רוגין, מנהל היחידה לקרדיולוגיה פולשנית , במרכז הרפואי רמב"ם חיפה
 
שרית ליבנה

תגיות: לב, התקף לב, גורמי סיכון להתקף לב
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה