אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > חבלות בספורט

חבלות בספורט: כך תשמרו על שיני הילדים


ד'ר ברקוביץ רולי / 31.5.12
העלייה בפעילות הספורטיבית במהלך הקיץ - בטיולים, בחוגים וגם בבית, מעלה גם את הסיכוי לפגיעה בשיני הילדים אפשר לנסות ולהימנע מפגיעות באמצעות הגברת המודעות אולם אם הפגיעה כבר התרחשה – מהרו לרופא השיניים והתחילו במעקב ובטיפול המתאים
 
בקיץ קיימת נטייה מוגברת לחבלות במהלך פעילות ספורטיבית. הילדים יוצאים יותר מהבית למשחקים בחוץ, הם עוסקים יותר בספורט ויוצאים לטבע - ועל כן גם עלולים להיחבל יותר. החבלות יכולות להתרחש כתוצאה מעיסוק בכל סוגי הספורט, בחוגים, בקייטנות, או סתם במשחק עם חברים – טיפוס על קיר, משחקי כדור למיניהם כמו גם כדורגל וכדורסל או פגיעה מכדור ואף ממחבט טניס, ממשחק "מחניים", מרכיבה על אופניים, גלישה בגלשנים, החלקות על משטחים רטובים לתוך מים (מגלשות) ומשחקי בריכה בכלל, וכגודל העיסוקים – גודל האפשרויות להפגע.

למרבה ההפתעה, חלק ניכר מהחבלות בשיניים מתרחשות בבית: ילדים מחליקים באמבטיה, נחבטים בארונות, בשולחנות, במגירות, נופלים מסולמות וכסאות, וכן הלאה. למעשה, כאשר מדובר בשיניים נשירות (חלביות) כמחצית מהחבלות מתרחשות בבית וכאשר מדובר בשיניים קבועות הנתון מצטמצם לכשליש. שאר החבלות מתרחשות בחוגים, משחקים, תאונות דרכים או חפצים הפוגעים בשיניים. תאונות אלה או לפחות חלק מהן, אפשר למנוע עם קצת יותר שימת לב וזהירות מצד ההורים ועם הסבר מפורט מה אסור או אפילו הצבת גבולות לילדים שימנעו מהם להשתולל ולהיפצע.

באותם מקרי חבלה – הפנים, מן הסתם, מועדות לספוג יותר. מחקרים מעלים כי חלק ניכר מהפגיעות בשיניים, מתרחשים כתוצאה מפעילות ספורטיבית וכי חלק ניכר מהנפגעים הם ספורטאים מקצועיים או ילדים. בארצות הברית לדוגמה, נמצא כי מתוך כ- 30 מיליון ילדים הנמצאים באופן קבוע בחוגי ספורט, לפחות רבע נחבלים בשיניים הקבועות.

פגיעות ספורטיביות בשיניים עלולות להסתיים במקרים הקלים בשפשוף קל בשפתיים ובחזרה של הילד לשגרה תוך פרק זמן קצר. במקרים היותר קשים, עלולה חבלה לגרום שטפי דם בפה, שברים של יותר משן אחת, תזוזת שיניים מהמקום, חתכים בחניכיים ובלשון ועוד. כל אלה עשויים להצריך טיפול שיניים אינטנסיבי שאורך מספר פגישות וכולל עזרים לחיזוק השן, תרופות הרגעה, ואולי גם תפרים, עקירות, טיפול תחת הרדמה וכדומה. במישור הרגשי – מדובר בחוויה לא נעימה וכואבת שעשויה לעיתים להתבטא גם בטראומה, כעס או חרדות לילד ועל כן חשוב הליווי שלכם, ההורים, באופן שיהיה תומך, מרגיע ומכיל.

איך נמנעים מפגיעות "ספורטיביות" בשיניים?

· שיחה מקדימה: אי אפשר לעצור את החיים ולהימנע מפגיעה בשיניים, על אחת כמה וכמה כשהילד אקטיבי. דרך המניעה הטובה ביותר היא לשוחח עם הילדים לפני יציאה למשחק בחצר ולהסביר להם את החשיבות שבשמירה על השיניים בעת המשחק. שיחה כזו, תאפשר להם להתייחס ברצינות רבה יותר לסכנה בפגיעת ראש (למשל, לא להטיח כדור בראשו של חבר), לשחק וליהנות אך במקביל גם להיזהר.

· שיחה מסייעת: כשאתם מגיעים עם הילד לבדיקה שגרתית אצל רופא השיניים שלו – אפשרו לרופא להוסיף ולהסביר לילד את אותה נקודה חשובה. הרופא ישתמש בידע המקצועי שלו וירחיב עד כמה הפגיעה עלולה להיות מסוכנת ולא נעימה.

· ילדים בסיכון: מדובר באותם ילדים ששיניהם בולטות או שמבנה הפה שלהם נוטה לבלוט בגלל מבנה גנטי, מציצת אצבע או מוצץ עד גיל מאוחר. מצב זה עלול לגרום לסגר לקוי - מצב בו השפתיים לא יכסו את השיניים כהלכה והן בולטות וללא כיסוי והגנה. במקרים קיצוניים, שוקלים במקרים אלה יישור שיניים ראשוני התחלתי בגילאים מוקדמים (אפילו בגילאי 6-7) כדי למנוע מצבי פגיעה בשיניים. הילד נשאר במעקב ואת עיקר יישור השיניים עושים מספר שנים אחרי כן, בערך סביב גיל 12.

· סדי מגן: ילדיכם אקטיביים במיוחד או לוקחים חלק בחוגי ספורט שונים? בדומה להגנה על איברי גוף אחרים כגון מגיני ברכיים ומפרקים או קסדות לראש, כדאי לצייד את הילדים בחוגים שונים בסדי מגן לשיניים, בדומה לסד המגן של מתאגרפים. מדובר בעיקר בחוגים כמו כדורסל, הוקי, בייסבול וכמובן גם אגרוף. הדבר נהוג בעיקר בחו"ל בעוד שבישראל המודעות לכך עדיין נמוכה. שימוש בסד מגן בחוגי ספורט ימנע את הפגיעות בשיניים לפחות בשליש מהמקרים.

כיצד מטפלים במקרי פציעה?

· עזרה ראשונה: השתדלו להעניק לילד עזרה ראשונה – שטפו פניו בזהירות מהדם, הניחו דבר מה קר על מקום הפגיעה ומהרו ליצור קשר עם רופא שיניים לילדים.

· במקרה שבו שן יצאה מהמקום: מצאו את השן שנפלה במידה ויצאה לחלוטין מהפה, יש לנסות להחזיר את השן למקומה במהירות האפשרית לתוך המכתשית. אם זה לא מאפשר יש להניח אותה בתוך כלי עם חלב קר ולהגיע לרופא השיניים מוקדם ככל האפשר. במקרים אלו הזמן השעון מתקתק והזמן משחק תפקיד מאוד קריטי.

· תשאול ובדיקה: הרופא יתשאל את הילד לגבי אופן הפציעה - תמונה רחבה ככל האפשר תאפשר טיפול טוב יותר ותפחית את חרדת הילד – איך ומתי ארעה החבלה, איפה כואב, האם ירד דם? הרופא יבדוק ביסודיות - לא רק את השיניים אלא את כל הרקמות הרכות והפנים. בעת הצורך המקום יצולם כדי לוודא את עומק הפגיעה ובהתאם לתוצאות, ייקבע הטיפול המתאים.

· האם לטפל במיידי? בהתאם למצב ולתוצאות הצילום יחליט הרופא האם יש צורך לטפל ואם כן, באיזו דחיפות. לעתים עדיף לחכות שהילד יהיה יותר רגוע ולדחות את הטיפול בכמה ימים. הילד ירגיש טוב יותר כשיבין שהמצב לא חמור והמקום יהיה פחות רגיש.

· סדקים: לרוב אין צורך בטיפול אלא אם מדובר בסדקים מרובים או רגישות ניכרת. במקרים אלו השן תכוסה ע"י חומר שחזור נוזלי הממלא את הסדקים.

· שברים, שן שיצאה מהמקום: בחבלות קשות, רקמת השן עלולה להישבר והילד עלול לסבול אף משברים שיחשפו את מוך השן (החלק הפנימי המכיל כלי דם ועצבים) ואף ממצב של שן או שיניים שהוזזו ממקומן או שיצאו ממקומן. במקרים כאלה מטפלים, כל מקרה לגופו – במקרה של שברים השן תשוחזר ע"י חומר המשלים את השן למצב תפקודי ואסתטי ובמקרה של תזוזה מקבעים את השן לכמה ימים. במקרים הדורשים טיפול שורש או עקירה, יקבל הילד טיפול ראשוני או יטופל במקום, בהתאם לחומרת הפגיעה.

· שן נשירה, חלבית: בערך בשליש מהמקרים עשויה פגיעה בשיניים נשירות (חלביות) לפגוע גם בשיניים הקבועות שיבואו במקומן. מצב זה קורה בעיקר כי בקרב ילדים קטנים, הרקמות התומכות רכות ורוב החבלות גורמות לתזוזת השן מהמקום. אל תוותרו על מעקב רופא!

· שן משוחזרת: במקרים בהם שוחזרה שן, ובעיקר בשיניים קדמיות - יש ללמד את הילד כיצד לאכול ולנקוט ביתר זהירות כדי שהשיניים "יחזיקו מעמד". שחזורים וכתרים מחזיקים בדרך כלל 5-10 שנים.

· יישור שיניים: במקרים של תזוזת שיניים או יציאת שן מהמקום, יתקיים מעקב ארוך טווח על ידי רופא ילדים ואורתודונט על מנת לוודא שהשיניים נשארו במקומן, ובעת הצורך – כדי להחזיר את המצב לקדמותו, "לשמור מקום" לשן קבועה או יותר כדי שאלה יצמחו כהלכה.

· ביטוח: כל ילד מגיל 5 ועד גיל 18 מבוטח מפני פגיעות כלליות בכלל ופגיעות שיניים בפרט, במסגרת ביטוח תאונות בית הספר של משרד החינוך. ביטוח זה תקף גם בסופי שבוע ובחופשים.

· מעקב: בתום הטיפול, אל תוותרו על מעקב מדי מספר חודשים, או לפי המלצת רופא השיניים. כך הילד יחוש רגוע ואתם תהיו סמוכים ובטוחים כי הוא יצמח עם שיניים בריאות – גם אחרי חבלה או פגיעה.
 
מאת: ד"ר ברקוביץ רולי, מומחית ברפואת שיניים לילדים, רשת מרפאות כללית סמייל
 
ימימה

תגיות: שיניים, בריאות השיניים, חבלות ספורט
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה