אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה > ניתוחי טבעת

הרי את מחודשת לי בטבעת זו


4.5.11
מחקר חדש מגלה שגם לרופא המטפל יש השפעה מהותית על מספר הקילוגרמים שתשילו מעצמכם! למעלה מ-12,000 ניתוחי טבעת בוצעו בישראל בשנים האחרונות

לא רק דיאטה וספורט! מחקר חדש מגלה שגם לרופא המטפל יש השפעה מהותית על מספר הקילוגרמים שתשילו מעצמכם !

ניסח: דר' סובחי אבו עביד, מנהל חטיבה כירורגית ב' ומנהל תחום הטיפול

במחקר נמצא, כי חולים שסבלו מהשמנת יתר חולנית, טופלו בניתוח קיצור קיבה בגישת הטבעת המתכוונת וערכו ביקורים סדירים (יותר מ-7 פעמים) אצל הרופא והצוות המטפל בשנתיים הראשונות לאחר הניתוח ירדו קרוב ל- 60% ממשקלם העודף, תודות לטיפול הצמוד שקיבלו. בנוסף, מצביעים ממצאי המחקר כי צעירים ונשים יצליחו יותר מאחרים לרדת בגדול לאחר ניתוח טבעת.

בין השנים 2000 ל-2008 עקבו החוקרים אחר למעלה מ– 2900 חולים שעברו ניתוח קיצור קיבה באמצעות טבעת מתכווננת. המשקל הממוצע של המטופלים, 68% מהן נשים, היה 128 ק"ג. גילם הממוצע היה 44.6 ומדד מסת הגוף הממוצע עמד על 45.

45% מהמנותחים סבלו ממחלות לב וכלי דם. 42% מאוסטיאו-ארטריטיס. 38% מיתר לחץ דם ו-14% מסוכרת סוג 2. כל המחלות הופיעו בעקבות השמנת היתר.

לפני הניתוח עברו המנותחים שתי פגישות הדרכה כלליות, פגישה עם אחות המתמחה בניתוחי קיצורי קיבה, שיחה עם פסיכולוג מומחה מהתחום, תזונאית מומחית מהתחום ושיחת תיאום ציפיות על החיים לאחר הניתוח עם המנתח.

לאחר הניתוח נערכו עם המטופלים פגישות ייעוץ בנושאים שונים, בהם שליטה במנגנוני הרעב והשובע, חינוך לאורח חיים בריא ומעקב אחר התאמת הטבעת למטופל עם רופאים, אחות ודיאטנית. החולים התבקשו לבקר במרפאה מידי חודש עד 6 שבועות בשנה הראשונה. ואילו מהשנה השנייה ואילך המליצו הצוותים הרפואיים לחולים לבקר במרפאה אחת לרבעון.

במשך שלוש שנים לאחר הניתוח נצפתה ירידה הדרגתית עקבית במשקל העודף, והגיעה ללמעלה ממחצית (53%) מהמשקל העודף. כ– 16% מהמנותחים הצליחו להוריד

כ- 20% ממשקלם העודף בלבד ורק אצל אחוז אחד לא ניכרה כלל ירידה במשקל. לאחר 5 שנים, הצליחו רוב הנחקרים להוריד כמחצית ממשקלם העודף.

ההנחה היא כי ביקורים תכופים במרפאה מצביעים על הענות גבוה להוראות, כיוונונים נכונים יותר של הטבעת, התורמים ליצירת רמת שובע אופטימלית וחשיפה גבוהה יותר לחינוך לתזונה נכונה לאחר ניתוח.

נקודת אל - חזור

ניתוחי טבעת הם בין הניתוחים השכיחים ביותר בישראל. 1 מכל 5 ישראלים סובל מעודף משקל, וחוליים נוספים כמו סוכרת מבוגרים, יתר לחץ דם, מחלות פרקים, תסמונת דום נשימה לילי, בעיות עקרות ועוד. רוב הסובלים מהשמנת יתר חולנית יגיעו בחייהם, גם בגלל הדיאטות הרבות שעשו והמעברים החדים בין זלילת יתר לצומות כפויים, לנקודת 'אל חזור'. ממנה כ- 95% מהם לא יוכלו לרזות באמצעי הרזייה מסורתיים ויחוו מפחי נפש חוזרים ונשנים.

בשנים האחרונות נאסרו לשימוש רוב התרופות שהיו מקובלות לטיפול בהשמנת יתר. עבור רוב השמנים, שבשבילם דיאטה בלבד היא גזירה קשה מנשוא. שלא יכולים אפילו לשקול פעילות גופנית מפאת משקלם, ממליצים ארגוני בריאות בעולם ובארץ על הפתרון הניתוחי, שהיא הדרך היחידה לרזות לאורך זמן ולמנוע את הופעתן של מחלות חדשות הקשורות בהשמנה.

למעלה מ-12,000 ניתוחי טבעת בוצעו בישראל בשנים האחרונות

בישראל בוצעו עד היום למעלה מ- 12,000 ניתוחים טבעת מתכווננת. ניתוח זה, המבוצע בגישה זעיר פולשנית, באמצעות מספר נקבים בגוף, הוא הפיך ואינו משנה כלל את האנטומיה הטבעית של הגוף. אבל, הקטנת נפח הקיבה ע''י הטבעת המתכווננת, מכחצי ליטר לכמה עשרות בודדות (15-30 מ''ל) היא רק השלב הראשון בתהליך. הניתוח אמנם גורם למטופל להרגיש שבע כתוצאה משדר הנשלח מקצות עצבי הקיבה למוח. אבל כדי להצליח אורח חיים שונה בתכלית משהיה לפני הניתוח ניכרת חשיבות לתמיכה בחולה. תפקידנו לאמן את החולה לצרוך מעט מזון. לצרוך מזון שמתאים לו. לכווון את מידת הלחץ של הטבעת על הקיבה ולהתאים אותה לנוחות כל חולה וחולה.

מחקרים נוספים שבוצעו במרכזים רפואיים באירופה מעידים כי רוב החולים המנתחים מצליחים להשיל בפרק זמן של 3 – 5 שנים למעלה ממחצית ממשקלם העודף. גם לאחר למעלה מ- 14 שנה מטופלים "אדוקים" שומרים על ירידה של50-60% בממוצע מהמשקל העודף.

הבונוס? במרבית הבעיות הרפואיות הקשורות להשמנת יתר חל שיפור ניכר או שהבעיה נעלמת לחלוטין.


תגיות: ניתוחי טבעת, טבעת מתכווננת, מעקף קיבה, שרוול קיבה, מעקף תריסריון
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה