אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה > ניתוחים בחולי השמנת יתר וסוכרת

ניתוחים בריאטריים לאחר כישלון טיפול תרופתי בחולי השמנת יתר וסוכרת סוג 2


04.5.11
האגודה הבינלאומית לסוכרת בנייר עמדה חדש: ממליצה על ניתוחים בריאטריים לאחר כישלון טיפול תרופתי בחולי השמנת יתר וסוכרת סוג 2

הניתוחים לטיפול בהשמנת יתר הנעשים כיום בישראל מסייעים להחלים מסוכרת בשיעורים שנעים בין 50 – 100 אחוז

ניסחו: הדיאטנית הקלינית חיה שוויגר ודר' אנדרי קידר, אחראי תחום ניתוחים בריאטרים, מרכז רפואי רבין.

האגודה הבינלאומית לסוכרת (International Diabetes Federation) פרסמה בסוף חודש מארס נייר עמדה חדש, ובו היא מצהירה, כי ניתוחים בריאטרים הם הטיפול המקובל בחולי סוכרת סוג 2 בעלי השמנה חולנית (מדד מסת גוף מעל 35). החדשה היא שיש לשקול ביצוע ניתוח כחלופה טיפולית נוספת בחולים עם סוכרת סוג 2 עם השמנה בלבד (מדד מסת גוף בין 30 ל-35) בנוכחות תחלואת לב וכלי דם.

מספר החולים בסוכרת סוג 2 נמצא בעלייה מתמדת ומגיע בימינו לכדי מגפה. בשנת 2002 בלבד אובחנו בעולם כ-150 מיליון חולי סוכרת חדשים, והעלייה המשמעותית בשכיחותה מוסברת, לפחות בחלקה, על ידי העלייה בשכיחות ההשמנה. הסוכרת גורמת לעלייה ניכרת במספר החולים במחלות לב, כלי הדם ומחלות מסכנות חיים נוספות. הסיכון לתמותה ממחלת הסוכרת נאמדים בכ-5% אחוזים בכל שנת מעקב.

מחלת הסוכרת נחשבת בדרך כלל למחלה כרונית, אך זה למעלה מעשור הולכת ומתבררת העובדה שניתוחים לטיפול בהשמנה יתר חולנית (ניתוחים בריאטריים) גורמים להיעלמות או לשיפור מחלת הסוכרת. במחקר שהתפרסם במגזין הרפואי New England Journal of Medicine הראו החוקרים, כי התמותה מסיבוכי סוכרת הולכת וקטנה באופן משמעותי בעקבות הניתוח. במחקר עקבו במשך יותר משבע שנים, אחר כ-10,000 מנותחי מעקף קיבה והשוו את הסיבוכים ואת שיעורי התמותה לקבוצת ביקורת של אנשים בעלי גיל, מין ומשקל זהים, שטופלו באופן שמרני (דיאטה ופעילות גופנית). התברר שסיכויי התמותה מסוכרת פחתו בקבוצת המנותחים ב- 92% . יתר על כן, פרסומים רבים הראו כי השיפור במחלה נשמר גם בטווח הארוך. השפעותיהם החיוביות של הניתוחים על רמות הסוכר וההמוגלובין המסוכרת ((HbA1c תועדו היטב במחקרי מעקב שארכו 16 שנים .

במטה-אנליזה (מחקר על), שכללה 136 מחקרים בהשתתפות 22,094 חולים, נמצא כי חל שיפור במחלת הסוכרת לאחר כל סוגי הניתוחים הבריאטריים, אך קצב ושיעור היעלמותה של הסוכרת משתנים בין הניתוחים. בניתוח טבעת שיעור היעלמות הסוכרת הוא 47.8 אחוז, במעקף קיבה - 83.6 אחוז ובמעקף תריסריון 97.9 אחוזים.

הניתוחים היעילים ביותר לשיפור הסוכרת הם ניתוחים המשלבים תת ספיגה של מזון ומרכיביו. בניתוח מעקף קיבה ובניתוח מעקף תריסריון ההחלמה מהסוכרת, אשר באה לידי ביטוי בערכי סוכר תקינים, מתרחשת בכ-100-80 אחוז מהמנותחים. השיפור במחלה מתרחש עוד בטרם נצפית ירידה משמעותית במשקל.

בישראל מוצעים כיום לחולים ארבעה סוגים של ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר חולנית: טבעת מתכווננת, מעקף קיבה, שרוול קיבה ומעקף תריסריון. הניתוחים נבדלים ביניהם במידת ההגבלה על כמות המזון הנצרך, בדרך השפעתם על יכולת הספיגה של מרכיבי המזון במערכת העיכול וכן על ההפרשה האנדוקרינית של מערכת העיכול. כמו כן, קיים שוני בין הניתוחים מבחינת הסיכון הניתוחי, בהשפעתם על תחלואה הנלווית להשמנה (סוכרת, יתר לחץ דם, שומנים בדם ועוד) ובתוצאותיהם על הירידה במשקל.

טבעת מתכווננת (AGB- Adjustable Gastric Banding)

ניתוח טבעת הוא ניתוח בו מושתלת טבעת מתכווננת העשויה מסיליקון, שחובקת את הקיבה ויוצרת כיס קיבתי קטן שנפחו כ-15 סמ"ק בחלק העליון של הקיבה. נפחו הקטן והתרוקנותו האיטית של הכיס מקטינים את הצריכה הקלורית באופן משמעותי.

בניתוח זה ניתן לצפות לירידה של כ-50 אחוז מהמשקל העודף בפרק זמן של שנה עד שלוש שנים.

ניתוח טבעת גורם לשיפור או להיעלמות מחלות הנלוות להשמנה באופן הדרגתי ומקביל לתהליך הירידה במשקל. במטה-אנליזה שפורסמה על ידי בוכוולד וחבריו נעלמה מחלת הסוכרת לאחר ניתוח זה בשיעור של 50 אחוז.

מעקף קיבהRoux-en-Y Gastric Bypass - RYGB) )

ניתוח מעקף קיבה משלב הגבלה של צריכת המזון, ספיגת מרכיבי המזון ומשפיע על ההפרשה האנדוקרינית של מערכת העיכול. ניתוח זה מלווה בשינויים בהפרשת ההורמונים ממערכת העיכול אשר, ככל הנראה, תורמים לדיכוי תיאבון, להעלאת קצב חילוף החומרים ולשיפור ברגישות הגוף לאינסולין.

בניתוח יוצרים כיס קיבתי שנפחו כ-15-20 סמ"ק המחובר למעי. לאחר הניתוח ניתן לצפות לירידה של כ-60-70 אחוז מהמשקל העודף בטווח של כשנה ולהתייצבות אובדן המשקל סביב 50 אחוז מהמשקל העודף התחלתי במעקב של 14 שנה.

הניתוח גורם לשיפור משמעותי של יותר מ-80 אחוז במחלת הסוכרת באיזון רמות השומנים בדם ובהפחתת יתר לחץ דם. הניתוח מומלץ לחולים הסובלים מסוכרת ומרמות גבוהות של שומנים בדם, משום שיעורי ההחלמה הגבוהים שלו.

שרוול קיבהSleeve Gastrectomy - SG) )

ניתוח שרוול קיבה משלב אלמנטים מגבילים ואנדוקרינים. בניתוח זה יוצרים שרוול קיבה, שנפחו נע בין 50 ל-100 סמ"ק. הניתוח נחשב ל"פיזיולוגי" יחסית, בהיותו משמר את העצבוב והשוער של הקיבה ואת ההמשכיות האנטומית של מערכת העיכול.

בניתוח זה ניתן לצפות לירידה של כ-60-70 אחוז מהמשקל העודף בתוך שנה אחת. במעקב של שש שנים הירידה המדווחת היא של כ-50 אחוז מעודף המשקל .

מהמידע המועט הקיים כיום נראה, כי ההשפעה של ניתוח זה על היעלמות מחלת הסוכרת דומה לניתוח מעקף קיבה (כ – 80%). השפעת הניתוח על מחלות אחרות הנלוות להשמנה לא נבדקו. ההשערה הרווחת היא כי השיפור יחול באופן הדרגתי לצד תהליך הירידה במשקל.

מעקף תריסריון

בניתוח זה משלבים ניתוח שרוול קיבה, עם מעקף של רוב המעי הדק. . הניתוח גורם להקטנת קיבולת הקיבה ויחד עם זאת להפרדה של מזון ומיצי העיכול עד שלב מאוחר יחסית במערכת העיכול, ועל ידי כך לירידה משמעותית בספיגת השומנים. לאחר הניתוח ניתן לצפות לירידה התחלתית של כ-70-90 אחוז מהמשקל העודף במשך שנה עד שנתיים. בניתוח זה נצפה שיעור של 98 אחוז היעלמות או שיפור במחלת הסוכרת, שיפור משמעותי בשומני הדם, דום נשימה בשינה ויתר לחץ דם.

לאחרונה פורסמו נתונים כי בקרב מנותחים בריאטריים סוכרתיים שעברו מעקף קיבה חלה ירידה של יותר מ-90 אחוז בתמותה הקשורה לסוכרת.

בישראל זכאים להינתח חולים הסובלים מהשמנת יתר חולנית בעלי אינדקס מסת גוף (BMI) מעל 35 הסובלים ממחלות נוספות שמקורן בהשמנה, כמו: סוכרת, לחץ דם גבוה, עודף שומנים בדם ודום נשימה בשינה. כמו כן זכאים להינתח חולים בעלי BMI של 40 ומעלה (Morbid Obese).

מחקר נוסף של חוקרים מאוסטרליה בחן את יעילותם של ניתוחי הטבעת המתכווננת, למול טיפול שגרתי בסוכרת בחולים שה – BMI שלהם נע בין 30 ל-40 )כלומר גם חולי סוכרת שאינם נכללים באינדיקציות שגרתיות לניתוח). החוקרים מצאו כי שיעור ההחלמה מסוכרת בקבוצת המנותחים היה 73 אחוז לעומת 13 אחוז בקבוצת המטופלים הקונבנציונלית.

העתיד כבר כאן!!! בימים אלה ממש, יצאה הפדרציה הבינלאומית לסוכרת בהחלטה על כך שהאינדיקציה לניתוח לחולי סוכרת תתבסס לאו דווקא על ה-BMI אלא על היחס של סיכון ותועלת במועמד ספציפי, תוך התחשבות במצב המחלה ובאופן פרטני לכל מועמד.

לסיכום, טיפול ניתוחי הוא היעיל ביותר כיום לריפוי השמנת יתר חולנית. יש לזכור כי ניתוח בריאטרי הוא כלי עזר אך אינו מטה קסמים. להצלחת הניתוח דרוש שיתוף פעולה בין הצוות המטפל והשקעה מצד המטופל להקפדה על שינויים תזונתיים והתנהגותיים. רק כך תושג הצלחה מירבית וארוכת טווח.


תגיות: ניתוחים בריאטריים, טבעת מתכווננת, מעקף קיבה, שרוול קיבה, מעקף תריסריון
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה