אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עצמות, מפרקים ושרירים > קיפופלסטיה עם בלון BKP

קיפופלסטיה באמצעות בלון ( BKP )


29.06.10
כל מה שרצית לדעת על הטכנולוגיה המילעורית המתקדמת לטיפול בשברי דחיסה בחוליות
  • שבר בחוליות עמוד השדרה עלול להגרם ע"י חבלה חזקה לחוליה נורמלית, אך גם מעומס רגיל ויומיומי על חוליות המוחלשות כתוצאה מתהליכי מחלה שונים כגון מחלות עצם, שימוש בתרופות מסוימות, ואף גרורות סרטניות. שברים בחוליות נפוצים באוכלוסייה המבוגרת, בעיקר כתוצאה מאוסטיאופורוזיס.  
  • קיפופלסטיה באמצעות בלון (BKP) היא פעולה ניתוחית מילעורית לטיפול בחולים הסובלים משברי דחיסה מכאיבים של החוליות בעמוד השדרה. הפעולה מסייעת בהפחתת הכאבים בעמוד השדרה ומשפרת מאוד את איכות החיים. במקרה של שברים חריפים, הפעולה יכולה למנוע את הסיבוכים החמורים של שכיבה ממושכת במיטה – סיבוכים היכולים להוביל למוות באוכלוסיה קשישה.

בשנים הראשונות לחיינו, צפיפות העצמות שלנו הולכת ועולה. הן מגיעות לשיא חוזקן בגיל עשרים לערך, ושומרות על צפיפות העצם המירבית עד סביבות גיל ארבעים. משלב זה מתחילות העצמות לאבד מצפיפותן, והן הולכות ונחלשות באיטיות לאורך החיים. מצב זה יכול להוביל לאוסטאופניה (= חסר עצם) ומתרחש גם בנשים וגם בגברים. אצל נשים בשנים הראשונות לאחר הפסקת המחזור החודשי, כתוצאה משינויים הורמונלים המערערים את שיווי המשקל בין תהליכי הפירוק לבנייתן החדשה של קוריות העצם, יכולה לחול ירידה מהירה מאוד בצפיפות העצם הנקראת אוסטאופורוזיס (= עצם מחוררת). אוסטאופורוזיס היא מחלה בה צפיפות העצם מספיק נמוכה כדי לפגוע בחוזקה ולעיתים מביאה להיווצרות שברים בין אם כתוצאה מחבלה ובין אם מנשיאת מעמסים רגילים ויומיומיים. שברים אלו מסבים לחולה כאב רב ופוגעים משמעותית באיכות חייו. הנפגעות העיקריות מאוסטיאופורוזיס הן נשים לאחר גיל המעבר, אולם גם גברים מבוגרים סובלים מן המחלה. לפי הערכות סטטיסטיות, כ-40% מהנשים יסבלו משבר אוסטאופורוטי אחד לפחות לאחר גיל 55, וכ-10% מן הגברים יסבלו מבעיה זו לאחר גיל 65.

השברים על רקע אוסטאופורוזיס מתרחשים בשלושה אתרים אופייניים בגוף: בשורש כף היד, בצוואר הירך, ובחוליות עמוד השדרה. בניגוד לשני האתרים הראשונים, בהם שבר נגרם כמעט תמיד מנפילה או חבלה, שברים בחוליות יכולים להגרם גם כתוצאה מפעולות יומיומיות רגילות כגון התיישבות בכסא או הרמת משקל רגיל. בניגוד לשברי שורש כף היד שאינם מסכנים את החיים, או שברי צוואר ירך היכולים להוביל למוות רק בחודשים הראשונים לאחר השבר, שברים אוסטאופורוטים בחוליות נמצאו כגורם סיכון משמעותי לקיצור תוחלת החיים לאורך כל החיים, ומכאן החשיבות הרבה שבטיפול נכון בהם.

מהו טיפול קיפופלסטיה באמצעות בלון? פרוצדורה מילעורית לטיפול באוסטיאופורוזיס

קיפופלסטיה באמצעות בלון (BKP) מיועדת לתיקון שבר בחוליות עמוד השדרה, ומספקת לחולה הקלת כאב מהירה וממושכת, משפרת את היכולת לבצע פעילויות יומיומיות ומשפרת את איכות החיים. הניידות המשופרת מאפשרת לחולים לחזור לפעילות יומיומית לרבות הליכה, כפיפה והרמה, תוך רמת כאב פחותה בהרבה מאשר לפני הפעולה.

כיצד מתבצעת הפעולה?

קיפופלסטיה נעשית באמצעות דקירת העור עם מחט מיוחדת והחדרת בלון או שניים לתוך החוליה השבורה. בשלב הבא, המנתח מנפח את הבלונים, וכעבור כמה דקות מרוקן אותם. לאחר ריקון הבלון והוצאתו, נותר בחוליה חלל שאליו מוזרק מלט עצם מיוחד( חומר אקרילי או חומר מדמה-עצם) בלחץ נמוך. כעבור זמן קצר המלט מתקשה, ו"מדביק" את החוליה השבורה מבפנים. כתוצאה מהמילוי החוליה מתחזקת מאוד, ולמעשה "מחוסנת" ברוב המקרים משברים נוספים בעתיד.

האם קיפופלסטיה עם בלון היא תחליף לניתוח גב?

ברוב המקרים התשובה היא לא. מטרת הפעולה היא אך ורק לייצב חוליה עם שבר דחוס, ולמנוע את הכאבים הנובעים ממנו. קיפופלסטיה איננה באה במקום ניתוחים אחרים לטיפול בבעיות אחרות של עמוד השדרה, ויש להתייעץ עם מנתח עמוד שדרה אשר ידע לכוון את החולה לטיפול המתאים ביותר.

האם קיימים סיבוכים או סכנות בביצוע הפעולה?

בוודאי. כל טיפול רפואי כרוך באחוזים מסוימים של סכנה לסיבוכים ותופעות לוואי, חלקן אף מסוכנות וחמורות מאוד, אולם הסיכוי לסיבוך בפעולה זו הוא נמוך ביותר. קיפופלסטיות מבוצעות בארץ ובעולם באופן שגרתי מזה יותר מעשור, והניסיון המצטבר העולמי מדגים שמדובר בפעולה בטוחה ביותר. למעשה, קיימים יותר סיבוכים בטיפול שמרני בעזרת תרופות ושכיבה ממושכת במיטה, מאשר בטיפול ניתוחי בקיפופלסטיה.

האם כל חולה עם שבר דחיסה בגב יכול להנות מהפעולה?

לצערנו לא. ישנם חולים הנוטלים תרופות מסויימות כנגד קרישה שלא ניתן להפסיקן באופן בטוח לפני הפעולה ולכן יאלצו להסתפק בטיפול שמרני. גם חולים עם מחלה זיהומית פעילה מנועים מקיפופלסטיה, וכן חולים בעלי רגישות ידועה ליוד ולחומרים אחרים המשמשים בפעולה.

מאת : ד"ר נמרוד רחמימוב - מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה בית החולים לגליל המערבי, נהריה


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה