אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > עיצוב אסתטי של הבטן

לא לשמור הכל בבטן (עיצוב אסתטי של הבטן)


25.04.10
כל הדרכים לעיצוב אסתטי של הבטן

הבטן משמשת כמשכנה של הנפש בתרבויות מסוימות. גם אצלנו, הבולטות של אזור גוף זה, גורמת לאנשים למקד בו יתר תשומת לב ורגשות. הבטן היא כעין מראה שדרכה משתקפים לאדם ולסביבתו היבטים שונים: בראש ובראשונה המצב הבריאותי, אך גם איכויות רגשיות כביטחון עצמי, אהבה עצמית, איכות חיים ואפילו אושר, המסתכמות במה שמוגדר: 'דימוי גוף'. לרוב, דווקא הממדים האסתטיים-רגשיים הללו הם שמכריעים את הכף ומובילים אנשים לטיפול בבעיה.

הבטן וההשמנה הנשית

עיצוב אזור הבטן מושפע בעיקר משני גורמים: העור ושכבת השומן שמתחתיו (שומן תת-עורי), ושכבת השריר של דופן הבטן: מספר שרירים המרובדים זה על גבי זה בשכבות.

עם הגיל גוברת אצל כולנו הנטייה להשמנה, שנובעת משינויים ביולוגיים ומהעובדה שבחלוף השנים אנשים הופכים פחות ופחות אקטיביים. גברים ונשים נבדלים בסגנון ההשמנה: בדפוס האנדרואידי (הגברי), השומן מצטבר בעיקר בבטן המרכזית, סגנון שנקרא "השמנת תפוח". בדפוס הגניקואידי (הנשי), השומן מתרכז בעיקר בבטן התחתונה ובאגן הירכיים – "השמנת אגס".

נשים מושפעות גם מפאזות של הריונות ולידות, תהליכים שמשנים מהותית את כל מבנה הבטן והאגן. במהלך ההריון בטן האישה גדלה פי 3-2 מנפחה ובסופו חוזרת פחות או יותר לממדיה המקוריים, אולם בדופן שרירית ובשומן התת-עורי ניכרים רפיון והידללות שלא היו בהם לפני ההריון.

בנוסף, נשים רבות מוטרדות מה'מזכרת' שהותירו בהן הניתוחים הקיסריים – צלקת שקועה ומכווצת בדופן הבטן התחתונה שגורמת לצניחה והתקפלות העור מעליה, בצורה המזכירה ואף נקראת 'סינר' (Apron), "מזכרת" נוספת הם סימני המתיחה המופיעים בעור הבטן, שהם בעצם קרע בשכבת הדרמיס של העור והצטלקות פנימית שלה. לרוע המזל, אין טיפול שביכולתו להעלים סימנים אלו.

כל הדרכים לעיצוב הבטן:

לפני הכול – פעילות ספורטיבית

לכל מי שמגיע אליי לייעוץ, אני ממליץ, לפני הכול, להתחיל בפעילות גופנית. לא משנה באיזו, והעיקר שהעיסוק בה יהיה שגרתי, 5-4 פעמים בשבוע, למשך יותר מחצי שעה בכל פעם. לסובלים מעודף משקל היא מסייעת בעיצוב הגוף בשל הגדלת מסת השריר, אך גם בתהליך ההרזיה משום שרקמת שריר, אפילו במנוחה, היא 'שורפת אנרגיה' יעילה ומהירה יותר מרקמת שומן. פעילות גופנית עוזרת גם לאלה שלהם כן אמליץ בסופו של דבר על ניתוח, מפני היא משפרת ומזרזת את ההחלמה לאחר הניתוח.

כשעוסקים בעיצוב הבטן, אני ממליץ, כמובן, לשלב בפעילות הכללית גם תרגילים שמכוונים לחיזוק דופן הבטן. אך למרות שחלק מהמטופלים יזכו לתוצאה מצוינת, רבים שהחלו בעשיית ספורט רק לאחר הריונות או אחרי הרזיה מאסיבית, ימצאו שזה קצת מאוחר, שכן העור מתקשה לעקוב אחרי התחזקות השרירים ונותר רפוי ועודף, גם סימני המתיחה שעליו (סְטְריות) לא ייעלמו יותר. במקרים בהם פעילות גופנית נמרצת או דיאטה אינן מסייעות לעיצוב העור, יש מקום לשקול התערבות כירורגית.

ניתוח שאיבת שומן – למי הוא מתאים ולמי לא?

שאיבת שומן נחשבת בדרך-כלל להתערבות ניתוחית מינורית יחסית, שאורכת בין 3-1 שעות, ובמקרים קלים ניתן לבצעה גם בהרדמה מקומית. שיטה זו מתאימה במיוחד לבעלי משקל גוף תקין, הסובלים מעודפי שומן תת-עורי חריגים באזורי גוף ספציפיים. הדוגמה הקלאסית היא בלט שומני בירכיים החיצוניים אצל נשים, אך גם באברי גוף אחרים, ובמקרה שלנו – בשיפולי הבטן ובאזורים הסמוכים.

את הבטן ניתן לעצב ולפסל על ידי הקטנת עובי רקמת השומן התת-עורי. האזורים המועדים הם: חגורת השומן שמתחת הטבור ומעליו, ואזור המותניים וזה שמעליהם. בגלל החשש מסיבוכי הפעולה, לא נהוג לשאוב יותר מחמישה ליטרים מכל האזורים יחד בניתוח אחד. אחד מהמנבאים החשובים להצלחה הוא מצב עורו של המטופל, בעלי עור חיוני ואלסטי עשויים להצליח יותר מאלה שעורם גמיש פחות.

חשוב להדגיש: המטרה של שאיבת שומן איננה ירידה במשקל. והוא אינו מיועד למשל, לאנשים עם כרס גדולה המכוסה בשכבה דקה יחסית של שומן תת-עורי. זאת משום שהניתוח מכוון אך ורק אל שכבת השומן התת-עורי ולא אל השומן התוך-בטני (הוויסצרלי), המרוכז בתוך חלל הבטן ועוטף את כל האברים הפנימיים ,שבו מטפלים רק באמצעות דיאטה רגילה או ניתוח בריאטרי.

שאיבת שומן אינה יעילה גם באנשים עם עודפי שומן, שמלווים בעודפי עור גדולים, שכן, גם אם נרוקן את השומן סביר שהעור העודף לא יצליח להתכווץ וישתפל מעל הבטן בצורה בלתי אסתטית.

כאשר שאיבת שומן נעשית מהסיבות הנכונות, כפי שתיארתי לעיל, התוצאות ברוב המקרים מספקות ומשביעות רצון. כשמגיעה אליי אישה צעירה, בריאה ופעילה, ששרירי דופן הבטן שלה תקינים, עורה אלסטי ומפריעה לה רק חגורת שומן באזור – סביר מאוד שפיסול החלק הזה ישפר פלאים את מראיה ואת שביעות רצונה.

לניתוח יתרונות נוספים לשיפור האסתטי: ההחלמה המהירה יחסית, בין שבוע לשבועיים, והסימנים המזעריים שהוא מותיר, צלקות של כ-3 מ"מ כל אחת, המוסתרות מתחת לקו התחתונים או בגד-הים.

מתיחת בטן – מטרת הניתוח, ולמי הוא מתאים?

ניתוח למתיחת בטן (Tummy Tuck או במינוח הרפואי: Abdominoplsaty), הוא אחד מהניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר. זהו ניתוח גדול יחסית, שנמשך בין שעה וחצי לשלוש ומתבצע תמיד בהרדמה כללית.

קיים גם ניתוח למתיחה חלקית, שבו מותחים את הבטן התחתונה בלבד, ללא עירוב של אזור הטבור. זהו ניתוח קצר יותר וגם זמן ההחלמה ואורך הצלקת שהוא מותיר קטנים יותר.

ניתוח מתיחת בטן יתאים לכל האנשים שלהם שאיבת שומן כבר לא תסייע. זוהי אופציה טובה לאנשים שבאזור הבטן שלהם הצטברו עודפים גדולים של עור ושומן, וגם לכאלה הסובלים בנוסף מחולשה ומרפיון שרירי דופן הבטן. הפרופיל האופייני של הזקוקים לניתוח הוא נשים לאחר הריונות או מטופלים שעברו דיאטה קיצונית או ניתוח בריאטרי, שגרם לירידה משמעותית במשקלם. אלה עתידים לשפר את גזרתם ולעצב את דופן הבטן שלהם בצורה משמעותית בעזרת הניתוח.

מטרת הניתוח היא הצרת היקף הבטן ועיצובה מחדש, ולכן, כמו בניתוח שאיבת שומן, הוא איננו מיועד אנשים הסובלים מעודף גדול במשקלם.

מתיחת בטן עם שאיבת שומן – טובים השניים מן האחד

מטופלים רבים סובלים מקפלי עור ושומן לא רק בקדמת הבטן התחתונה, אלא בכל האזורים הסמוכים, כמו: בטן עליונה, מותניים וגב תחתון. במצבים כאלה מתיחה קונבנציונלית לא תניב תוצאה מיטבית. הבטן אומנם עשויה להישאר מתוחה והדוקה, אך מסביבה יוותרו אזורים לא מעוצבים.

במצב כזה, משלבים את שאיבת השומן במתיחה. בניתוח המשולב, נתפס כל פלג הגוף המרכזי והתחתון כיחידה רציפה אחת, כשהמטרה לספק פתרונות אסתטיים מקיפים. בשל הטכניקה המיוחדת של השיטה המשולבת, המפחיתה מאוד את הצורך בהפרדה בין רקמות ובניתוק כלי דם ועצבים, בטיחות הניתוח ותוצאות הריפוי וההחלמה שלו טובות יותר, וכך גם התוצאה האסתטית.

תהליך ההחלמה מניתוח מתיחת בטן מורכב וממושך מעט יותר מניתוח שאיבת שומן. כבר למחרת הניתוח יורדים מהמיטה ומתהלכים בבית, ובמהלך החודש הבא יש ללבוש חגורה אלסטית. בדרך כלל ניתן להתגבר על כאבי הימים הראשונים בעזרת תרופות נוגדות כאב, וכחודש לאחר הניתוח לחזור לפעילות רגילה

מתיחת פלג הגוף המרכזי

אצל מנותחים בריאטריים רבים שהשילו מעליהם משקל רב, העודפים הגדולים אינם מתרכזים רק באזור הבטן, כך שלא ניתן להסתפק אך ורק בניתוחי מתיחה. רבים זקוקים לעיצוב כל הפלג המרכזי של גופם, ניתוח שכבר נכנס להגדרה של מתיחת גוף (Body lift). בניתוח מורכב וארוך זה, העשוי להימשך 7-4 שעות, מעוצבים גם המותניים, הגב התחתון, העכוזים ולפעמים גם הירכיים. הצלקות בו יהיו רבות וארוכות יותר, אם כי אנו משתדלים למקמן במקומות חבויים ולהפחית את בולטותן, ככל שרק ניתן.

ד"ר בני מייליק הוא רופא בכיר, מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר בהסתדרות הרפואית בישראל, ובאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. הוא מנהל את "השירות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף לאחר ירידת משקל" שבמרכז הרפואי סוראסקי (איכילוב) בתל-אביב, מנתח בכיר במלב"י, המרכז להשמנת יתר, מקבוצת אסיא מדיקל


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה