אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > השתלות שיניים ביום אחד

השתלות שיניים ביום אחד


15.03.10
שיקום הפה: השתלות שיניים ביום אחד

מטופלים מבוגרים מחוסרי שיניים, או כאלו אשר איבדו את מרבית שיניהם, עלולים לסבול מתחושת תסכול הנובעת ממצבם, מקשיים בתפקודי הלעיסה, הפרעה בהגייה והדיבור (פונטיקה), פגיעה אסתטית במראה הפנים והחיוך, וכן הפחתה בתחושת הטעם והטמפרטורה של המזון - מה שמביא לפגיעה באיכות החיים, המלווה בחלק מן המקרים גם בפגיעה בביטחון העצמי.

הטיפול באמצעות תותבות הניתנות להסרה מן הפה, מספק פתרון שיקומי לא יקר, ובזכות זאת הוא נגיש לקהל מטופלים רחב. עם זאת, שימוש בתותבות נשלפות מלווה בפשרות רבות הנובעות מן הצורך להסתגל פיסית ופסיכולוגית לגוף זר גדול מימדים, המורכב ללא עיגון טוב וחד משמעי בפה, ויש להסירו מעת לעת על מנת לשמור על ניקיונו. חוסר היציבות של התותבת הנשלפת יוצר קשיים תפקודיים, המתבטאים ביעילות לעיסה ירודה והיווצרות פצעים, עקב חיכוך התותבת ופציעת רקמת החניכיים העדינה.

בעשורים האחרונים, עם הופעת אמצעי טיפול חדשים, ובכללם השתלים הדנטליים, הפתרונות הנשלפים הופכים להיות מקובלים פחות ופחות על המתרפאים והרופאים, וכמות השתלים המבוצעים בעולם בכלל, ובישראל בפרט, עולה בעשרות אחוזים מידי שנה בעקביות.

השימוש בשתלים לעיגון ותמיכה של שחזורים נשלפים או קבועים (תותבות או כתרים), מסייע בפתרון הבעיות שנלוו לתותבות הנשלפות, אך לא ניתן להתעלם מכך שיתכן צורך בביצוע כמה ניתוחים, העלולים לגרום להתארכות הטיפול לתקופה של כ-9 חודשים ויותר.

בגישות השמרניות המכוונות לקבלת אחוזי הצלחה מירביים, נדרש ניתוח להחדרת השתלים (וזאת בהנחה שאין צורך בפרוצדורות כירורגיות נוספות לביצוע העקירות ובניית עצם), המתנה של 3-6 חודשים לקליטת השתלים בעצם הלסת, ניתוח נוסף לחשיפתם, ומספר ישיבות נוספות לשם השלמת ההכנה וההתאמה של הטיפול המשקם. במהלך כל תקופה זו על המתרפאים לתפקד, בדרך כלל, עם תותבות נשלפות.

בשנים האחרונות נבנתה שיטה התואמת את הרוח החדשה של דורנו, אשר התרגל לבקש, ולקבל, הכל באופן מיידי. הנוקטים בשיטה זו מבטיחים שיחזור קבוע של המשנן, בתהליך מהיר ופחות מכאיב. פרוצדורה זו כונתה "שיניים בתוך שעה" (Teeth in an hour).

ביצוע השתלים בשעה, מתייחס למשך הזמן הנדרש לביצוע פעולת הניתוח עצמו, אך מאחורי הקלעים נדרש זמן רב נוסף לצורך הערכת מצב הפה, ניתוח צילומי הרנטגן, תכנון וירטואלי, והכנת אמצעי ההכוונה להתקנת השתלים במהלך הניתוח.

תחילתו של התהליך בצילום CT, ממנו תוכן הדמייה תלת מימדית של הפה. על גבי צילום זה יתוכנן דיגיטלית ביצוע השתלים, תוך הערכת איכות העצם והאזורים בהם נכון ונוח ביותר לבצע את השתלים. מבלי לבצע כל פעולה בפה המטופלים.

ביום ביצוע הפעולה הכירורגית של התקנת השתלים, יעשה שימוש במתקן המנחה את הרופא במיקום השתלים ובשיחזור המעבר, אשר הוכן מראש עבור המטופל.

ביצוע הפעולה פשוט באופן יחסי, ואינו מלווה בחתכים נרחבים בחניכיים. השתלים מוחדרים בעד לחניכיים ע"פ ההכוונה הממוחשבת, ויש הטוענים כי הכאב והנפיחויות שלאחר הטיפול, פחותים בהשוואה לניתוחי ההשתלה האחרים, בהם הכירורג חושף את העצם ומכוון את השתל באופן ידני. יתרון נוסף לגישה זו מתבטא בכך שבגמר אותה הישיבה המטופל מקבל מיידית שיניים קבועות, ונמנע ממנו הצורך לתפקד עם תותבת נשלפת.

מערכת השתלה נוספת העושה שימוש בהנחיה ממוחשבת הינה שיטת All on 4 (הכל על 4) – בה קשת שיניים שלמה נסמכת על 4 שתלים בלבד. בגישה זו שני השתלים האחוריים יותר, ממוקמים קדמית לאלמנטים אנטומיים אשר אינם מאפשרים ביצוע שתלים (סינוס מקסילרי בלסת העליונה, או תעלת העצב בלסת התחתונה), או קדמית לפגמים גרמיים שנוצרו בחלקים האחוריים של הלסתות עקב פתולוגיות שהיו בשיניים שהיו שם, קודם לעקירתן. המערכת מאפשרת התקנת השתלים בעמדות מוטות עד לזווית של כ-45 מעלות, וזאת בכדי להימנע מן הצורך מביצוע ניתוחי השתלת עצם, אשר מלבד מורכבותם, מחייבים המתנה של 6-9 חודשים לקליטת שתלי העצם.

בשיטת All on 4, נמסר שיחזור שאינו נשלף בסמוך למועד ביצוע הניתוח, ובמהלך החודשיים הראשונים על המתרפאים לצרוך מזון רך. בתום 6 חודשים יימסר השחזור הסופי הבנוי לעמוד טוב יותר בעומסי הלעיסה. בשחזורים אלו עומס הלעיסה מועבר אל ארבעה שתלים בלבד, עובדה העלולה להשפיע על שיעור כשלי שתלים גבוה יותר מן השיטות הרגילות. במידה וחל כשל בשתל בודד, תפקוד המערכת יועמס כולו על 3 השתלים הנותרים, וברוב המקרים השחזור כולו יכשל. במקרים רבים כישלון השתל אינו מורגש ע"י המטופל, ולא ניתן לאתר את הכישלון בשלביו המוקדמים. כתוצאה מכך מועמסים השתלים האחרים בעומסי יתר, ובהמשך עלולים הם להצטרף לתהליך הכשל, אשר ילווה באיבוד שתלים נוספים , ואיבוד עצם הלסת החיונית מאוד לעיגון שתלים וייצוב ואחיזת השחזור הפרותטי.

בעיה נוספת בשיטות אלו, קיימת במקרים בהם נעקרות שיניים עם נגעים גרמיים מזוהמים, אשר אינם נרפאים במלואם, ועלולים להשפיע לרעה על הצלחת קליטת השתלים.

למרות ההנחיה הממוחשבת, עדיין קיים מרכיב שליטה בידי הכירורג המתקין את השתל, וביצוע לא מדויק על ידיו , יוביל לאי התאמה, אשר בעטייה לא ניתן יהיה למסור את השחזור הפרותטי מיידית.

עקב חדשנותן והעלויות הכרוכות בביצוען, המחיר לפרוצדורות אלו יקר מאוד. עדיין לפנינו דרך ארוכה עד להשגת הבנה מלאה של תהליכי הכשל והכרה של סף העומס המותר על גבי שתלים, במקביל לשיפורים טכנולוגיים אשר יאפשרו ביצוע קל יותר, עם סיכויי הצלחה גבוהים יותר. בדרך זו נוכל בעתיד לשפר זמינות פרוצדורות אלו הן מבחינה רפואית והן מבחינה כלכלית, לכלל האוכלוסייה.
 
מאת: ד"ר דוד סודאי –מומחה בשיקום הפה, יועץ ומבקר ברשת מרפאות השיניים "כללית סמייל"


תגיות: שיניים, השתלת שיניים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה