אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר אהרון בני
נטורופתיה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) תזונה ודיאטה > השמנת יתר ואלכוהול ודיכאון

הקשר בין השמנת יתר לאלכוהול ודיכאון


01.12.09
ישנן דרכי טיפול המכוונות לכל שלוש צלעותיו של המשולש הרעיל: אכילה, שתית אלכוהול מופרזת ,נבירת יתר בעבר, ובהן פעילות גופנית, אימון תודעה והורדת לחצים
 
נשים וגברים המריצים שוב ושוב במחשבותיהם אירועי עבר הם דיכאוניים ונוטים יותר לפנות לשתייה או לאכילה בולמוסית כדי להתמודד עם בעיות נפשיות

נראה ששתיית אלכוהול מופרזת, השמנת יתר ודיכאון הולכים יד ביד אצל נשים רבות, לפי המחקר הראשון שבחן איך שלושת אלה קשורים זה לזה באנשים צעירים.

מחקר שמתפרסם בגליון ספטמבר 2009 של הבטאון הרפואי General Hospital Psychiatry מצא כי נשים שהייתה להן בעיית שתייה בגיל 24 היו בסיכון גדול פי ארבעה להשמנת יתר בגיל 27, וכי השמנת יתר בגיל 27 הגדילה פי שניים ויותר את הסיכון לדיכאון בגיל 30

ד"ר קרולין מק'קארתי, מהמכון לחקר ילדים בסיאטל, ועמיתיה מצאו כי כמעט כל הגברים והנשים שהשתתפו במחקר לקו בבעיה אחת לפחות מתוך השלוש בין הגילים 21 ל-30.

"זה גדול," אמרה מק'קארתי, וקרוב לוודאי שזהו רק "קצה הקרחון," מכיוון שהיא ועמיתיה השתמשו במחקרם בהגדרות מחמירות למדי של שתייה מופרזת, דיכאון והשמנת יתר.

הגברים והנשים הצעירים במחקר הנוכחי היו במעקב משנת 1985, כשהיו בכיתה ה'. מק'קארתי וצוותה בחנו נתונים מראיונות שהתקיימו כשמשתתפי המחקר היו בני 24, 27 ו-30, במטרה להבין את הקשר בין הפרעות דיכאון, השמנת יתר ושתיית אלכוהול.

בגיל 21, 8% מהנשים ו-12% מהגברים לקו בשתי בעיות לפחות מתוך השלוש. עם הזמן, עלה מספר הנשים, אך ירד מספר הגברים, שלקו ביותר מבעיה אחת.

בגברים, הממצא היחיד של החוקרים היה שבני 27 הסובלים מהשמנת יתר נטו פחות לדיכאון בגיל 30. אך נשים שהיו בדיכאון בגיל 27 היו בעלות סיכון גבוה פי שלושה לענות על הקריטריונים לבעיית שתייה או להתמכרות לאלכוהול בגיל 30.

לנשים שסבלו מבעיות שתייה בגיל 24 היה סיכוי גבוה פי ארבעה כמעט להשמנת יתר בגיל 27, ואילו השמנת יתר בגיל 27 יותר מהכפילה את הסיכון לדיכאון בגיל 30.

עוד נמצא כי הסיכוי לדיכאון ולהשמנת יתר היה גבוה יותר לשני המינים בקרב בעלי הכנסה נמוכה.

נטייה לנבירה כפייתית באירועים שליליים היא אולי אחת התכונות המקשרות בין שתיית אלכוהול מופרזת, השמנת יתר ודיכאון, אמרה מק'קארתי בראיון.

ד"ר סוזן נולן-הקסמה, פסיכולוגית באוניברסיטת ייל, מכנה את השלושה "משולש רעיל" של "אכילה, שתייה ונבירת יתר בעבר," הוסיפה החוקרת, והראתה שנשים וגברים המריצים שוב ושוב במחשבותיהם אירועי עבר הם דיכאוניים יותר ונוטים יותר לפנות לשתייה או לאכילה בולמוסית כדי להתמודד עם בעיות נפשיות.

ישנן דרכי טיפול המכוונות לכל שלוש צלעותיו של משולש רעיל זה, אמרה מק'קארתי, ובהן פעילות גופנית, אימון תודעה והורדת לחצים. שיטות לטיפול בדיכאון, בבעיות שתייה ובהשמנת יתר – המאופיינים בבעיות עם "מערכת התגמול" של המוח – צריכות גם לעזור למטופלים למצוא לעצמם חלופות לתגמול באוכל או באלכוהול, הוסיפה.

לדבריה, "עלינו לחשוב כיצד אנשים יכולים להתחיל להבנות לתוך חייהם חוויות תגמול טבעיות".

מאת: ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית מומחית בניתוחי הרזייה, המנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת אסיא מדיקל בביה"ח אסותא

מלב"י- המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר מקבוצת אסיא מדיקל , ביה"ח אסותא החדש, ת"א http://www.hashmana.co.il/

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה