אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > ניתוח להסרת עודפי עור

עלים - ניתוח להסרת עודפי עור


17.11.09
על ניתוחים להסרת עודפי עור לאחר ירידה משמעותית במשקל
 
ירידה במשקל של עשרות ק"ג עודפים בקרב אלה המוגדרים כסובלים מהשמנת יתר חולנית, הינה תהליך לא פשוט המלווה בשינוי אורחות חיים ומשמעת עצמית. לעיתים כולל התהליך דיאטה חריפה המלווה בפעילות גופנית ולעיתים ניתוח בריאטרי להצרת קיבה, אשר גם בעקבותיו נדרשים שינוי משמעותי בתפריט ופעילות גופנית.
אלא שעם הירידה המבורכת במשקל, בתהליך בו מצליחים להשיל עשרות ק"ג, חרף הקפדה על תפריט מאוזן ופעילות ספורטיבית, אצל מטופלים רבים נותרים עודפי רקמה ועור שאינם מתכווצים, נותרים תלויים ומעוותים את צורת גופם.
בעיה חדשה זו איננה רק אסתטית, עודפי עור גורמים להזעת יתר, ריח גוף עז, פטרת כרונית, פצעי עור וכיבים עקשניים, אשר אינם מגיבים לטיפול שמרני, מקשים על התפקוד היומיומי ועל ביצוע מטלות פיזיות ופעילות גופנית הנדרשת לשם שמירה על הישג ההפחתה במשקל. כל אלה גורמים לפגיעה רגשית קשה, שיכולה להתבטא בבושה ובמבוכה ממראה הגוף ובעקבותיהם לקושי ביצירת קשרים חברתיים, קושי ביצירת קשרים עם בני המין השני והימנעות מהגעה למצבים אינטימיים.
למקרים הקשים והמטרידים של עודפי עור, פותח תחום חדש בשנים האחרונות של ניתוחים פלסטיים, המכונה ניתוח עלים, שנועד למטרה רפואית-אסתטית כפועל יוצא של מגיפת ההשמנה ושל העלייה במספר הניתוחים הבריאטריים. ניתוח עלים, המתמקד בעיצוב הגוף לאחר ירידה במשקל, מסייע בשיפור מראה הגוף שאיבד צורתו ובשיפור תפקודו של המטופל והרגשתו. בניתוח זה מסולקים מספר ק"ג של עודפי עור. בבטן לדוגמא מסלקים גם עודפי תת עור ולאחר מכן מבצעים מתיחה והידוק של העור.
לא כל מי שמפחית ממשקלו סובל מעודפי רקמה ועור בדרגה כזו המצריכה ניתוח פלסטי, אולם ככל שכמות המשקל העודף גדולה יותר והאחוז היחסי שלו ביחס למשקל הגוף הסופי גבוה יותר, כך גדול הסיכוי שעודפי הרקמה שמהם יסבול המטופל בתום ירידת המשקל יהיו משמעותיים בדרגה שתצריך תיקון.
צעירים בעלי עור אלסטי, שירדו במשקל בשיעור מתון, ניתן לצפות שיסבלו פחות מעודפים מטרידים אולם באופן כללי- לא ניתן לנבא מי יסבול מעודפי רקמה, באיזו מידה ובאילו מחלקי גופו העודפים יתרכזו.
פעילות גופנית עשויה להמריץ חילוף חומרים ולעודד בנייה וחידוש רקמות אולם למרבה הצער, אנו נתקלים במטופלים רבים שלמרות הפעילות הגופנית האינטנסיבית והירידה המשמעותית במשקלם עד להגעה למשקל גוף תקין, נותרים עם עודפי עור מטרידים.

מיקום ופיזור עודפי העור שונה מאדם לאדם אך ישנם מספר אזורי גוף המועדים לצבירתם:

- שיפולי הבטן - נוצר מעין "סינר" התלוי מעל הירכיים ומתחכך בהם
- הזרועות
- השדיים (בנשים ובגברים)- מתרוקנים וצונחים.
-צידי החזה והגב העליון
-המותניים
- גב תחתון ועכוזים
- ירכיים פנימיים וחיצוניים
- הברכיים הפנימיות
- הפנים והצוואר
 
בדרך כלל, אצל מטופל אשר הפחית משקל רב, נותרים עודפי עור בדרגה קשה ומציקה, בכמה אזורים בגוף.
במקרה כזה, בשל אורכם ומורכבותם של הניתוחים הללו, ברוב המרכזים בעולם שבהם הם מבוצעים, כמו גם אצלנו במרכז לטיפול בהשמנת יתר, נהוג שלא לנתח את כל אזורי הגוף בבת אחת אלא לבצעם במספר שלבים.
לדוגמא, ניתוח הרמת פלג הגוף התחתון שבו מבוצעת הסרת עודפים מדופן הבטן התחתונה ומתיחת בטן ובאופן המשכי תיקון העודפים שבאזורי המותניים והגב התחתון והעכוזים. במידת הצורך משולב בניתוח זה גם תיקון העודפים שבירכיים.
במידה ויש צורך להסיר עודפים מהחזה, לעצב מחדש את השדיים ולהסיר עודפים מהידיים- בדרך כלל יבוצע ניתוח אחד שיכלול אזורים אלה של פלג הגוף העליון.
ניתוחים פלסטיים לאחר ירידה משמעותית במשקל, מבוצעים למי שעומד בקריטריונים באמצעות טופס 17 .
הקריטריונים הם: ירידה משמעותית במשקל, עודפי עור בדרגה קשה שגורמת לבעיות פיזיות ונפשיות, בדרך כלל לאחר כחצי שנה של שמירה על יציבות במשקל הגוף הנמוך שאליו מגיע המטופל.
המטופל, המועמד לניתוח מסוג זה, פוגש צוות רב-תחומי ועובר בדיקות על מנת לגלות האם קיימים חסרים של ויטמינים ומינרלים חיוניים עקב הירידה הדרסטית במשקל, האם סובל מסוכרת, כולסטרול ומחלות רקע אחרות. בסיום הבדיקות ותהליך הערכה, מוצעת לו תוכנית טיפול כירורגית אישית המותאמת למצבו הגופני והרפואי ולצרכיו האישיים. תוכנית זו כוללת אחד או שילוב של כמה מהניתוחים המפורטים לעיל'.
בהתאם לתוצאות הבדיקות עוברים המטופלים הכנה מדוקדקת לניתוח הכוללת תוכנית דיאטה מפורטת המתקנת את החסרים במרכיבי הדיאטה השונים כדוגמת חלבונים, ויטמינים ומינרלים שונים ובעזרת יועצים מתחומי הרפואה השונים- מטופלות מחלות הרקע, במטרה להביאם לניתוח כשהם מאוזנים ככל שניתן ובסיכון ניתוחי נמוך.
בסיכומו של דבר המטרה היא לטפל הן בבעיות הפיזיות והן בבעיות הנפשיות על ידי הסרת עודפי העור ועיצובו, על מנת לאפשר למטופל לקיים אורח חיים פעיל, לרבות חיי חברה וזוגיות מספקים.
 
ד"ר בני מייליק, מנהל השירות לכירורגיה פלסטית לאחר ירידת משקל, המרכז הרפואי ת"א

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה