אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > כיצד להפטר מכתמי עור?

כיצד להעלים ולהפטר מכתמי עור?


13.1.9
כל השיטות והטיפולים חדשניים להעלמת כתמים והצערת העור
  • מהם כתמי העור הנפוצים? מהם הגורמים להיווצרותם? אילו כתמים קלים לטיפול ואילו בעייתיים? מהם כתמי כבד, כתמי קפה בחלב, כתמי הריון, כיצד מתאימים טיפול לכל סוג של כתם?

עור חלק ונטול כתמים, שאינו מסגיר את הגיל הינו משאת נפשם של רבים ומהווה אתגר לעולם הרפואה האסתטית בארצנו שטופת השמש בפרט. עם התקדמות הגיל סובלים נשים וגברים רבים מבעיה אסתטית, המתבטאת בשינויי גוון בעור ומהיווצרות כתמים בעור הפנים, הידיים ומחשוף החזה.עונת החורף מהווה זמן אידיאלי לביצוע טיפולים לא חודרניים להסרת הכתמים ולהצערת העור .כשהטמפרטורות צונחות וקיימת פחות חשיפה לשמש, ריפוי העור נעשה בצורה טובה ומהירה יותר וקיים פחות סיכון להופעתם או חזרתם של פיגמנטים שונים . כדי לטפל ביעילות בבעיות כתמים חשוב לזהות את מקורם.הסיבות לכתמים יכולות לנוע מחשיפה לשמש, עישון , ועד לגורמים גנטיים המשפיעים על צבע העור והיווצרות הכתמים.

מהם סוגי הכתמים הנפוצים:

1.כתמים שסיבתם תורשתית. כגון: כתמים חומים ( "ע"ש בקר"), המופיעים אצל נערים בגיל ההתבגרות, בעיקר על הכתפיים, על קדמת החזה או על השכמות, וכתמי 'קפה בחלב': כתמים בצבע חום בהיר שיכולים להופיע בכל גיל ובכל חלקי הגוף.

2. כתמי שמש וגיל: נמשים הם הכתמים השטחיים ביותר, והם נוצרים מעלייה בפיגמנטציה בתאי האפידרמיס, השכבה העליונה של העור. לעומתם, כתמי הגיל , המכונים גם 'כתמי כבד', הם עמוקים יותר ונוצרים באזורים שנחשפו במשך שנים לשמש. הכתמים הללו מבטאים לרוב נזקים מצטברים של העור עקב חשיפה ממושכת לשמש.

3."כתמי הריון, הקרויים גם 'מלזמה', הם כתמים רחבים המופיעים בעיקר באזור הלחיים ומרכז המצח אצל נשים צעירות בזמן הריון או עקב נטילת גלולות. גם כאן יש עלייה בפעילות המלנוציטים וייצור עודף מלנין. כתמים אלו, ללא קשר לסיבת ההופעה, מחמירים בחשיפה לשמש.

מהי השיטה האידאלית להסרת כתמים?

אין שיטה אחת להסרת כל הכתמים, ובעצם השיטה להסרת הכתם תהיה תלויה בהרבה גורמים, בין השאר- סוג הכתם, גוון העור ועוד. לשם כך חשוב מאוד לאבחן במדויק את סוג הכתם כיוון שאותו טיפול טאנו מתאים לכל סוגי הכתמים. חשוב לדעת שטיפול לא נכון בכתם עלול לגרום להתכהות שלו במקום להעלמתו.

השיטות והטיפולים להסרת כתמי עור:

קיימים טיפולים מתקדמים ולא חודרניים במרפאות "כללית אסתטיקה" להסרת הכתמים , כולל העלמת נימים בצידי האף ,בפנים ובמחשוף והצערת עור הפנים.

הטיפולים כוללים מגוון טיפולי פילינג (קל, בינוני) וכן טיפולים חדשניים בעזרת טכנולוגיות חדשניות המבוססות על קרן אור.

הסרת כתמי עור באמצעות פילינג: הטיפול בפילינג מתבצע באזורים נרחבים ולא נקודתיים (לדוגמא כל הפנים, ידיים או חזה), בשלוש דרגות עומק: שטחי, בינוני ועמוק. הפילינג גורם לכוויות מבוקרות בעור, בדומה לכוויות שמש, על פי סוג החומר הכימי וריכוזו. בעור הפנים ניתן לעשות פילינג עמוק יותר מאשר בעור הידיים, המחשוף והצוואר- שם העור עדין יותר, החלמתו מורכבת יותר וכרוכה ביותר תופעות לוואי.

פילינג קל - גורם לקילוף שכבת העור העליונה (האפידרמיס) בלבד, באמצעות חומצה חלשה כגון חומצת פירות או חומצה לקטית (חומצת חלב). חומצות אלו מסירות את השכבות העליונות של האפידרמיס, שהן למעשה שכבת התאים המתים ובמקומן צןמחת שכבה רעננה של תאים. פילינג קל מבוצע במרפאה על ידי רופא וכרוך בצריבה קלה בלבד ועל כן אינו דורש הרדמה או חומרים משככי כאב. זמן ההחלמה מהיר ביותר. לשם השגת התוצאה הרצויה, יש צורך בסדרה של 4-5 קילופים בהפרשי זמן של 2-4 שבועות. יש להדגיש שפילינג זה שונה מפילינג המבוצע על ידי קוסמטיקאית בכך שהוא מבוצע על ידי חומרים חזקים יותר. בנוסף כיוון שהפילינג קל, הוא אינו כרוך בתופעות לוואי ובסיכונים, וכן ניתן לבצעו גם בבעלות עור כהה.

פילינג בינוני- הנפוץ ביותר. פילינג זה מתאים להעלמת כתמי שמש למיניהם, כולל כתמי גיל, וכן להעלמת נזקי שמש אחרים כגון נגעים טרום-סרטניים. בפילינג בינוני מבצעים קילוף של שכבת הדרמיס העליונה. הקילוף מיועד לנשים וגברים מגיל 40 ונועד לשפר את נזקי השמש , את סימני ההזדקנות בעור כגון כתמים וקמטוטים. הפילינג גורם לקילוף של כל האפידרמיס ומגיע עד לדרמיס (שכבת העור השניה) הפילינג מבוצע במרפאות כללית אסתטיקה על ידי רופא עור או כירורג פלסטי. בתוך שבוע עד עשרה ימים צומח עור חדש ללא כתמים. העור נראה רענו יותר וכן יש שיפור במרקם העור וטשטוש קמטוטים.לרוב מספיק טיפול אחד של פילינג לשם השגת התוצאה הרצויה. אולם לעיתים מבוצע טיפול נוסף לצורך שיפור התוצאה.

פילינג עמוק - הפילינג מתאים לכל סוגי הכתמים, פרט לכתמי לידה, שבהם הפיגמנט נמצא בשכבת העור העמוקה ביותר. טיפול זה טוב גם לקמטים עמוקים יותר מאשר הפילינג הבינוני וכן משפר צלקות אקנה ונגעים טרום-סרטניים. הטיפול מיועד לנשים וגברים לרוב בגילאי 45 פלוס. בפילינג עמוק מבוצע קילוף שכבת הדרמיס התחתונה של העור היוצר גם אפקט מתיחה.הטיפול מתבצע בחדר ניתוח תחת טשטשו שאו הרדמה ומבוצע על ידי כירורג פלסטי או דרמטולוג אסתטי. הפילינג נעשה בעזרת חומצה בריכוז גבוה הנקראת "פנול". הקילוף העמוק מבטיח הסרה מוחלטת של הכתמים, הפנים נחבשות במסכת פלסטרים במשך 24 שעות. למחרת יום הטיפול מכסים את הפנים בתכשירים מחטאים למשך שבוע נוסף במהלכו בונה העור את עצמו מחדש. ההחלמה מפילינג זה אורכת כשבועיים עד חודש. תוצאות רואים בדרך כלל בתוך עשרה ימים עד שבועיים. חסרונות הפילינג: לבעלי עור כהה תהליך ריפוי הפצע הנגרם מקילוף העור עלול לגרום לצלקת חומה יותר

העלמת כתמים על ידי מכשיר IPL המבוסס על קרן אור:

טכנולוגיה קרינת אור IPL , מהווה טיפול לא פולשני שאינו כואב. הטיפול מבוסס על קרן אור החודרת לשכבות העור באורך גל ארוך ומעבירה אנרגיה בעוצמה נמוכה .האנרגיה "מתבייתת " על הפיגמנטים השונים מחממת ומפרקת אותם.הטיפול יעיל בהעלמתם של כתמי שמש ,כתמי גיל ,נימים ונמשים הקיימים על עור הפנים ,החזה או הידיים . הטיפול במכשיר בעל שיעור הצלחה של כ-90%.

סדרת טיפולים כוללת 3-5 טיפולים, משך הטיפול 10-15 דקות. במהלך הטיפול הקרינה חודרת לכתם ומחממת אותו מה שגורם להיווצרות גלד שטחי כהה אשר מתקלף תוך מספר ימים. לרוב ניתן לראות שיפור כבר לאחר טיפול בודד, אולם לעיתים השיפור ייראה רק לאחר 3 טיפולים. במהלך הטיפול יש צורך למעט מאוד בחשיפה ישירה לשמש .לעיתים יהיה צורך בטיפול תחזוקה אחת למספר שנים. בטיפול נקודתי לכתם או לכלי דם מורחב: ניתן לצפות להיעלמות הכתם/כלי הדם המורחב או לטשטושו. טיפול בכל הפנים יגרום פרט להעלמת הכתמים, לחידוש העור ולקבלת עור רענן ונקי יותר.

מהם יתרונות הטיפול ? הטיפול אינו כואב, אינו גורם לפגיעה בתפקוד היום-יומי (זמן החלמה מינימאלי) ומשך טיפול קצר. כמו כן הטיפול אידאלי לכתמים בודדים על הפנים וכן טוב מאוד להעלמת כתמי שמש בגב הידיים והמחשוף (שם לא ניתן כאמור לבצע פיליהג בינוני ועמוק).

הסרת כתמים בטכנולוגיית ה SHR : טכנולוגיית SHR החדשנית עובדת על אנרגיות נמוכות יותר ואינה מגיעה לחימום רב ומיידי של העור. לכן אחד מיתרונותיה הבולטים הוא שהיא מפחיתה את הסיכון לכוויות .

בנוסף, החימום ההדרגתי ,הייחודי לשיטה זו, גורם לכך שהטיפול באמצעותה נעשה ללא כאב משמעותי ואף ללא כל צורך במשחות אלחוש וזאת בשונה מן השיטות האחרות. בשיטה זו קיים סיכוי מופחת לפגיעה בעור המטופל . לאחר הטיפול בשיטת ה SHR קיימת גם פחות הגבלה בחשיפה לשמש .מספר הטיפולים הממוצע בטכנולוגיה זו עד לקבלת תוצאות משביעות רצון נע בין3-5 במרווחים של 4 שבועות זה מזה.

מאת: ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור, ברשת מרפאות "כללית אסתטיקה"

אודות " כללית אסתטיקה": הינה רשת מרפאות לרפואה אסתטית בפריסה ארצית, הודות לגב הרפואי הרחב של "כללית", נעשים כל הטיפולים על ידי מיטב הרופאים והמומחים, ועל ידי צוות רפואי מקצועי, מנוסה ומהימן, המקנה שירותי רפואה אסתטית, מקצועית וחדשנית, ברמה הגבוהה ביותר."כללית אסתטיקה" נהנה מן היציבות והחוזק הכלכלי של "כללית", תכונות המקנות ללקוחות בטחון כלכלי, שלווה ושקט נפשי לאורך הטיפול ולאחריו. "לכללית אסתטיקה" סניפים ברמת אביב,חדרה, פתח תקווה, נס ציונה, חולון, ירושלים, באר שבע, עפולה, נתניה וקריית ביאליק. לפרטים: 2829٭

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה