אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה > תחליף מעולה לניתוח הורידים

טיפול חדשני בדליות ורידי הרגליים בסיוע אולטרהסאונד


03/10/08
ULTRASOUND GUIDED SCLEROTHERAPY - טיפול חדשני בדליות ורידי הרגליים בסיוע אולטרהסאונד מהווה תחליף מעולה לניתוח הורידים שהיה מקובל עד כה
כל אחד מכיר את מראה הרגליים מהם בולטים כלי דם כחלחלים הנראים לעיתים כחבלים מפותלים תחת העור. אלה הם דליות ורידי הרגליים (Varicose Veins).

בעולם המערבי כ -50% עד 30% מהנשים ו כ10% עד 25% מהגברים סובלים מבעיה זו במהלך ימי חייהם, אולם רק 10% מגיעים לניתוח בשל חשש או בעיות רפואיות (למשל, מחלת לב) או גופניות (למשל השמנת יתר) המונעות אפשרות לניתוח.

דליות הן ורידים שטחיים נפוחים מדם שמצטבר בהם בזמן עמידה בהשפעת כוח המשיכה. תופעה זו מתרחשת בשל נזק בלתי הפיך לשסתומים חד כיווניים המצויים בורידים (אי ספיקת השסתומים), שאמורים למנוע תופעה זו כאשר הם תקינים.

בזמן עמידה ממושכת עולה הלחץ בורידי הרגליים פי 10 באותם חולים ובשל כך מתרחשת דליפת נוזלים מכלי הדם לרקמות ונוצרת נפיחות ברגליים. נשים סובלות מבעיה זו פי ארבעה מגברים. גם אנשים בעלי משקל עודף סובלים יותר ממחלת דליות. קיים גם גורם תורשתי. הבעיה מוחמרת בהריון, תרופות מכילות אסטרוגן כגון גלולות למניעת הריון, עמידה ממושכת, או פציעות בגפיים התחתונות. במידה ולא מטפלים בבעיה, עלולה מחלת הדליות להחמיר ולגרום לכאבים, נפיחות, דלקות קשות, כיבים בעור, ויצירת קרישי דם מסכני חיים.

ישנן שלוש סיבות עיקריות לטיפול במחלת הורידים:
1. אסתטית
2. הופעת תלונות נלוות כגון כאבים, כבדות, עייפות, צריבה.
3. הופעת סיבוכים כגון בצקות, כיבים, ודלקות של הרקמות הרכות (צלוליטיס).

עד כה, הטיפול המקובל היחידי לטיפול במחלת הדליות היה התערבות ניתוחית בה שולפים דרך מספר חתכים החל מהמפשעה את הוריד החולה ואת סעיפיו.
לניתוח חסרונות רבים הכוללים שיעורי כישלון גבוהים – עד 50%, זמן החלמה ממושך יחסית, סיבוכים הקשורים לניתוח ולהרדמה כגון זיהומים, ובעיה מטרידה במיוחד והיא פגיעה בעצבים תחושתיים הגורמת לכאב כרוני ברגל בקרוב לשליש מהמנותחים. בנוסף נוצרות צלקות קבועות בעקבות מס´ רב יחסית של חתכים. ישנם חולים לא מועטים שבשל מחלות רקע קשות כגון מחלת לב או גילם המתקדם אינם מסוגלים לעבור ניתוח כל שהוא ובשל כך לא מקבלים את הטיפול למחלת הורידים ממנה הם סובלים.

לפני (ימין)-אחרי (שמאל)

תודות להתפתחויות במיכשור האולטרהסאונד בעשור האחרון, ניתן כיום לטפל ברוב החולים בטיפול יעיל המהווה חלופה מצוינת לניתוח – סקלרוטרפיה. בטיפול זה, במקום להוציא את הוריד החולה באמצעות ניתוח, גורמים לו להעלם ולהיספג ע"י הגוף בלי הרדמה, חתכים, וכאבים. הפעולה מבוססת על הזרקת חומר מוקצף באמצעות מחט עדינה באופן ישיר לתוך כלי הדם. כאשר החומר בא במגע עם דפנות הכלי נוצרת תגובה מידית של כווץ, יחד עם תחילת תהליך דמוי דלקת המוגבלת לדופן הפנימית, הגורם לבסוף להידבקות דפנות הכלי, לספיגתו ע"י הגוף ולבסוף להיעלמותו. (אין צורך לדאוג, ישנם עוד קילומטרים רבים של צינורות כלי דם ורידיים ברגל הממשיכים לתפקד). ב 2 עד 4 פגישות טיפוליות פותרים את הבעיה לחלוטין.

לאחר הטיפול זרימת הדם מהרגל מתבצעת דרך ורידים עם שסתומים תקינים וכך יורד הלחץ ברקמות הרגלים.

הניסיון המצטבר בסקלרוטרפיה הוכיח כי מדובר בטיפול בטוח ויעיל עם תופעות לוואי מועטות. טיפול זה מבוצע בהנחיית מכשיר האולטרהסאונד המאפשר למקם במדויק את הוריד הגדול החולה המוסתר עמוק מתחת לעור ואת סעיפיו שלא תמיד נראים לעין. באופן זה ניתן להזריק באופן בטוח מהימן ומדויק את החומר המוקצף ישירות לתוך הוריד הפגום, וזאת בלי כל סיכון לפגיעה בכלי דם אחרים או ברקמות שכנות.
הניסיון המצטבר הראה שטיפול זה הוכח כיעיל בהרבה מאשר הניתוח המקובל כיון שמכשיר האולטרהסאונד מאפשר את מה שהעין האנושית אינה מסוגלת לעשות, כלומר להבחין ולטפל בכל וריד פגום המסתתר עמוק מתחת לפני העור מה שלא התאפשר עד כה בניתוח המקובל שכאמור אינו פותר את הבעיה לטווח הארוך בקרוב לחצי מהמנותחים. כאמור, שיטת הטיפול הזו יעילה ובטוחה מאד, נוחה למטופל, כמעט נטולת תופעות לוואי המאפיינות פעולות ניתוחיות, ומתאימה אף לקשישים עם מחלות רקע שמנעו מהם עד כה לעבור ניתוח בשל הסיכון הרב שבהרדמה ובניתוח עצמו. החומרים הפעילים נמצאים בשימוש שנים רבות ומאושרים ע"י מנהל התרופות האמריקאי (FDA).

אין כל צורך בהרדמה כללית או אזורית, ובמרבית המקרים המטופל יכול לשוב לפעילות מלאה כעבור יממה לאחר הטיפול הראשון, ומייד לאחר הטיפולים הבאים..

ד"ר יאיר גלילי  כלי דם - טיפולים במחלות ורידים - אי ספיקה ודליות ברגליים (טיפול לא ניתוחי ויעיל מאד) מנהל יחידת טיפולי הורידים במכון מור, רח´ ירושלים 9, בני ברק, טל:1700703031

תגיות: כירורגיה, טחורים, ניתוחים, ניתוח, הרדמה

תגיות: כלי דם, נימים, ורידים, עורקים, אוטראסאונד
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה