אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) לב וכלי דם > מפרצת אאורטה בטנית

טיפול זעיר פולשני במפרצת בטנית


05.05.08
מפרצת אאורטה בטנית (AAA = Abdominal Aortic Aneurysm) היא בליטה או חולשה של גוף אבי העורקים, שעלולה להיקרע בכל רגע נתון עם תוצאות קטלניות
ה-FDA אישר טיפול זעיר פולשני במפרצת בטנית
 

ה-FDA אישר את השימוש בתומכן ( סטנט) " TALENT" של מדטרוניק לטיפול במפרצת אאורטה בטנית

  • מערכת התומכן "טלנט" מגדילה משמעותית את שיעור החולים שיכולים למצוא תועלת בתיקון זעיר-פולשני. כאלטרנטיבה לניתוח פתוח, מערכת זו תציל את חייהם של חולים רבים עם מפרצת אאורטה הבטנית
  • אעפ"י שמפרצות אאורטה הבטנית מתפתחות לרוב ללא תסמינים עד לקרע, ניתן לזהותן ע"י בדיקת אולטרה-סאונד פשוטה וזולה

חברת מדטרוניק הודיעה כי ה-FDA הודיעה על אישור הסטנט –" טלנט" Talent Abdominal) Stent ( Graft לטיפול זעיר-פולשני בחולים עם מפרצת אאורטה בטנית.

מפרצת אאורטה בטנית (AAA = Abdominal Aortic Aneurysm) היא בליטה או חולשה של גוף אבי העורקים, שעלולה להיקרע בכל רגע נתון עם תוצאות קטלניות ללא-טיפול. השכיחות עומדת על 1.2 מיליון חולים בשנה, עם 15,000 מקרי תמותה כל שנה בארה"ב. קרע של מפרצת אאורטה הבטנית מהווה כיום את הסיבה העשירית בשכיחותה לתמותה של גברים מעל גיל 55 בארה"ב, עם פחות מ-20% הישרדות לאחר קרע. עם זאת, אבחנה מוקדמת ע"י בדיקת אולטרה-סאונד וטיפול זעיר-פולשני עם תיקון אנדווסקולרי (EVAR - Endovascular Repair) הביאו לשיפור משמעותי של שיעורי ההישרדות של חולים בכל הגילאים.
במסגרת טיפולים אנדווסקולרים בארה"ב ניתן כעת להשתמש בשתלי תומכנים בטיפול בחולים עם מפרצת אאורטה הבטנית. מערכת התומכן "טלנט" מגדילה משמעותית את שיעור החולים שיכולים למצוא תועלת בתיקון זעיר-פולשני. כאלטרנטיבה לניתוח פתוח, מערכת זו תציל את חייהם של חולים רבים עם מפרצת אאורטה הבטנית.

למי מתאים הטיפול- הרחבת אינדיקציות

מערכת התומכן " טלנט" הביאה לכך שתיקון אנדווסקולרי מהווה טיפול מתאים בעוד 20% מהחולים עם מפרצת בטנית, מאחר שאורך צוואר אאורטה הנדרש הוא 10 מ"מ בלבד. המערכת מיועדת בעיקר לטיפול אנדווסקולרי של מפרצת אאורטה הבטנית עם או בלי מעורבות של עורקי הכסל.
עם ניסיון של 12 שנים בשימוש בתומכן "טלנט", ולמעלה מ-45,000 שתלים ברחבי העולם, הטיפול במערכת התומכן מתאימה למגוון רחב יותר של חולים, ומאפשרת קיבוע מעל עורקי הכליה ודיוק במיקום. התכונות הרדיו אופקיות של השתל מאפשרות הכוונה ויזואלית בזמן הצבתו ומסייעות במעקב אחר החולים.
לדברי מומחים בתחום, למערכת תוצאות מצוינות בחולים ומניסיונם עם למעלה מ-750 טיפולים, המערכת נמצאה בטוחה ויעילה.

מהם יתרונות בהשוואה לניתוח פתוח

במחקר שנערך נכללו 166 חולים מ-13 מרכזים רפואיים, בין פברואר 2002 ועד אפריל 2003. כל החולים טופלו במערכת התומכן "טלנט". התוצאות הושוו מול התוצאות של 243 חולים לאחר טיפול כירורגי. החוקרים בחנו את התוצאות 30 ימים ושנה לאחר ההשתלה.
מהמחקר עולה כי למערכת התומכן תוצאות טובות יותר מטיפול כירורגי מבחינת תופעות הלוואי לאחר 30 ימים, עם הבדל מובהק סטטיסטית בין שתי הקבוצות, כאשר 89.2% מהחולים בקבוצת Talent לא סבלו מתופעות לוואי, זאת בהשוואה ל-44% מהחולים בקבוצת הטיפול הכירורגי. למרות שחולים בקבוצת התומכן היו מבוגרים יותר, עם שיעור גבוה יותר של מחלות רקע בתחילת המחקר, 30 ימים לאחר ההשתלה הם דיווחו על שיעור נמוך יותר של תופעות לוואי בהשוואה לחולים בקבוצת הטיפול הכירורגי. חשוב לציין כי לא דווח על קרע מפרצות או המרה לניתוח פתוח בקבוצה שטופלה בתומכן, עד שנה לאחר ההשתלה.
לדברי החוקרים, מאחר ומערכת התומכן "טלנט" , היא כבר המערכת העיקרית בטיפול אנדווסקולרי בחולים עם מפרצת בטנית מחוץ לארה"ב, הם מקבלים בברכה את אישור ה-FDA. הם סבורים כי כעת חולים בארה"ב יוכלו ליהנות מיתרונות המערכת שהוכחה כעדיפה על טיפול כירורגי סטנדרטי.
מחקרים קודמים הוכיחו כי טיפול אנדווסקולרי יעיל בחולים עם מפרצת אאורטה הבטנית, עם שיעור נמוך יותר של סיבוכים לאחר ניתוח ומשך החלמה קצר יותר, בהשוואה לניתוח פתוח. לדוגמא, תוצאות מחקר מארה"ב שפורסמו לאחרונה ב-New England Journal of Medicine הצביעו על שיעורי תמותה נמוכים משמעותית לאחר תיקון אנדווסקולרי, בהשוואה לניתוח פתוח (1.2% לעומת 4.8%). בדומה, מחקר שנערך בבריטניה ופורסם ב-Lancet מצא כי שיעורי התמותה 30 ימים לאחר תיקון אנדווסקולרי עמדו על 1.7%, בהשוואה ל-4.7% לאחר ניתוח פתוח.
אעפ"י שמפרצות אאורטה הבטנית מתפתחות לרוב ללא תסמינים עד לקרע, ניתן לזהותן ע"י בדיקת אולטרה-סאונד פשוטה וזולה. במידה ומאבחנים מפרצת לפני קרע, מפרצות אאורטה הבטנית בקוטר גדול מפי שתיים מהקוטר התקין של אאורטה מתחת לעורקי הכליה מטופלות בניתוח פתוח או תיקון אנדווסקולרי.

כיצד מבוצעת השתלת התומכן- טיפול זעיר פולשני

בניגוד לניתוח פתוח, תיקון אנדווסקולרי מבוסס על פרוצדורה זעיר-פולשנית בה שתל תומכן מכווץ מועבר דרך העורק הפמורלי ומתרחב בתוך אאורטה באזור המפרצת. לאחר שמונח במקומו, השתל יוצר מסלול חדש למעבר הדם, תוך הפחתת הלחץ על המפרצת.
חברת מדטרוניק היא חלוצה בפיתוח טיפול אנדווסקולרי, ומזה למעלה מעשור היא החברה המובילה בפיתוח שתלים אנדווסקולרים, עם למעלה מ-130,000 מטופלים משנת 1995.
האיגוד לכירורגיה כלי דם הגיש לאחרונה בקשה להכליל בסל הבריאות את בדיקת האולטראסאונד לגילוי מפרצת אאורטה בטנית בקבוצות הסיכון, כבדיקת סקר. בדיקות סקר כאלה מאושרות במרבית המדינות בעולם המערבי לאחר שנמצאו כבעלות יעילות רפואית/כלכלית גבוהה.

תגיות: מפרצת אאורטה בטנית אנבריזמה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה