אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
פרופ' משה שטרנפלד
רפואה סינית מסורתית.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) רפואה משלימה > הומוטוקסיקולוגיה

הומוטוקסיקולוגיהההומוטוקסיקולוגיה מבוססת על מחקרים מדעיים מעודכנים ברפואה הקונבנציונלית יחד עם הידע והניסיון רב השנים של ההומיאופתיה הקלאסית
ההומוטוקסיקולוגיה היא שיטת טיפול המתבססת על ההומיאופתיה. היא פותחה על ידי ד"ר רייקביק בגרמניה אשר רצה לאחד בין המדע הקונבנציונלי לבין ההומאופתיה.
 
ההומיאופתיה הקלאסית דוגלת בעיקרון "הרמדי האחת". עיקרון זה אומר שלכל אדם יש תרופה אחת ויחידה המתאימה לכל הסימפטומים שלו. ההומיאופתיה המתקדמת, המודרנית (הומוטוקסיקולוגיה) הרחיבה עקרון זה והיא דוגלת בשימוש במספר תרופות רמדי ביחד או באופן עוקב.
הומו=אדם, טוקסיקולוגיה=רעילות. שיטה זו מתמקדת בקשר של רעלנים והשפעתם על בריאותינו.
גוף האדם והמערכות השונות נמצאים באיזון תמידי, במצב של הומיאוסטזיס. מערכות ההגנה השונות של הגוף מאפשרות שמירה על מצב זה, על ידי כך שהן מתקנות כל נזק או סטייה כדי כדי להחזיר את הגוף חזרה להומיאוסטזיס.
גורמים המוציאים את המערכת משווי המשקל שלה נקראים רעלנים או טוקסינים. מערכת ההגנה צריכה לנטרל את השפעתו המזיקה של הטוקסין ולאפשר את החזרה של ההומיאוסטזיס התקין. אך בעולם המערבי המודרני ייצור הטוקסינים עולה בקצב מסחרר. מבחינת סביבה, מזון, זני חיידקים ונגיפים וכמובן תרופות וסמים. קצב זה לא מאפשר לגוף להתאים את עצמו על מנת לרכוש כלי הגנה כדי להתמודד עם חומרים אלה.
עיקר הטוקסינים עליהם מדובר הם טוקסינים חיצוניים אך קיימים גם טוקסינים פנימיים שהגוף מייצר כחלק מחילוף החומרים שלו. טוקסינים חיצוניים למשל הם תוספי מזון, כימיקלים, עשן מכוניות, תרופות, חומרי הדברה, אזורי תעשייה ותחנות כוח. הטכנולוגיות המודרניות ממציאות חומרים חדשים כל יום, כך שיש יצירה של טוקסינים חדשים כל הזמן.
גם חיידקים ווירוסים נחשבים לטוקסינים חיצוניים וגם אלמנטים המשפיעים על מצבנו הנפשי כגון מתח, עצבנות בכביש ובעבודה ועוד.

ההומוטוקסיקולוגיה מגדירה את המושג "מחלה" כניסיון של הגוף להתמודד עם הרחקת טוקסינים. מבחינת ההומוטוקסיקולוגיה מחלה היא בעצם ביטוי של ניסיון מערכות ההגנה של הגוף לנטרול טוקסינים (חיצוניים או פנימיים), תיקון הנזקים שנגרמו והחזרת הגוף למצב מאוזן. לכן מחלה היא תהליך ביולוגי חיובי שאין לראות בו את הבעיה אלא תהליך של ריפוי, לכן רצוי שלא לדכא אותו אלא לסייע לגוף לייעל אותו. למחלות יצא שם רע כי הן סימן שמשהו לא בסדר והן עצמן לא נעימות.

העיקרון מאחורי השיטה מבוסס על חומרים הומיאופתיים המסייעים לגוף להתגבר על מחלות על ידי הפעלת מערכות הגנה שונות, על ידי ניקוי, ניקוז ונטרול רעלנים.

בגוף ישנן מערכות הגנה ואיברים המפרישים, מנקזים ומנטרלים רעלנים כגון הכבד, הלימפה, העור, הכליות ועוד. הטיפול ההומוטוקסיקולוגי, בין היתר, מייעל את פעולתם ומעודד את הפרשת הטוקסינים שנכנסו לגוף ובכך מסייע לטיפול במחלות.

מטרות הטיפול ההומוטוקסיקולוגי אינן רק סיוע בסילוק הטוקסינים הקיימים אלא גם הפסקת החשיפה ומניעה מטוקסינים נוספים להמשיך להיכנס ולתקוף את הגוף. על ידי שיפור המודעות והערנות של המטופל והדרכה לשינויים באורח החיים והתזונה ניתן לצמצם משמעותית את כניסת הטוקסינים מהמזון ומהסביבה אל הגוף. מזון מתועש, סוכרים פשוטים וממתקים, מוצרי חלב, חומרי שימור, חומרי טעם וריח, אבקות מרק, חומרים סינתטיים, חוסר בפעילות גופנית, ישיבה ממושכת מול משחקי המחשב או הטלוויזיה כל אלא נחשבים לגורמים המצריכים התייחסות וטיפול.

התרופות ההומוטוקסיקולוגיות משלבות מרכיבים מעולם הצומח, החי והדומם כגון מינרלים, יסודות כימיים, צמחים, חרקים, חלקי בעלי חיים, הפרשות של בעלי חיים, חלקי איברים (סרקודה) או רקמות חולות של בעלי חיים (נוזודה). כולם כמובן עוברים הכנה ודילול על פי הפרמקופיאה הרוקחית ההומיאופתית(GHP). קיימת שיטה מיוחדת לטיפול הומיאופתי הנעשית רק על ידי שימוש בנבטי צמחים והיא נקראת ג'מותרפיה.

אחד הפיתוחים המופלאים בשיטה הוא השימוש באנזימים שונים הקיימים באופן טבעי בגופנו. מתן האנזימים בצורה ההומיאופתית משפר את התפקוד המטבולי אפילו ברמת התא ומסייע בסילוק רעלנים.
ההומוטוקסיקולוגיה משתמשת בפוטנטים (דילולים) מסוימים המקנים לה יתרונות רבים.
הם מקטינים את הרגישות של הרמדי לחשיפה לקפה, מנטה או מזונות חריפים היכולים לנטרל לגמרי את ההשפעה שלה ולכן אפשר להמשיך לצרוך מזונות אלו בזמן הטיפול. בנוסף, הדבר מקטין משמעותית תופעות לוואי, אין לפחד מריאקציות, אין שום בעיה לשלב אותם עם כל טיפול אחר, כולל טיפול קונבנציונלי וניתן לתת את הטיפול גם במצבים מיוחדים כמו הריון והנקה עקב הבטיחות הגבוהה של התרכובות ההומוטוקסיקולוגיות.
 
יתרון חשוב נוסף בהומוטוקסיקולוגיה הוא היכולת הטיפולית רחבת הטווח בכמה מערכות ובעיות יחד.
הומוטוקסיקולוגיה מאפשרת טיפול במגוון מצבים בריאותיים חריפים וכרוניים כאחד, החל מעייפות ואלרגיות וכלה בדלקות חוזרות, מחלות ויראליות, מחלות מפרקים ועוד. ניתן להקל גם במצבים קיצוניים כגון טיפולי כימותרפיה. השלב הראשון הוא הקלה סימפטומטית במקביל ניתן להתחיל את הניקוז והניקוי של המערכת הרצויה, להמשיך בטיפול בנזקים שהותירו מאחוריהם הרעלנים ולסיים עם טיפול שימנע את הופעת הבעיה בעתיד.
טיפול כזה, הוא תהליך, יש שלבים, אין זבנג וגמרנו והוא יכול להמשך אף מספר חודשים.
 
איה הוד נטורופתית מוסמכת Rcp ,R.na

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה