אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
פרופ' משה שטרנפלד
רפואה סינית מסורתית.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) רפואה משלימה > יוגה על כיסא

לומדים יוגה על כיסאיוגה על כיסא, תרגול-טיפולי ייעודי לאנשים המתמודדים עם מחלות מסכנות חיים

נעמעם את האור. נסגור את הנייד. נשב על כיסא, הגב ישר וצמוד למשענת. הראש מורם מעט. כתפיים רפויות, צוואר רפוי, הגב רפוי. כל הגוף רפוי ושקט.

חבר שלי נהג לתרגל יוגה. לאחר שחלה שוב אינו יכול לבצע עם גופו את אשר ביצע בעבר. האם הסתיים הקשר שלו עם היוגה? האם דווקא כעת כשהוא נזקק למלוא הסיוע שדרך היוגה יכולה להושיט, אין הוא יכול עוד לחוות חווית יוגה? למעשה, אם יפנה אל המקומות בהם מלמדים יוגה באזור מגוריו, לא ימצא קבוצת תרגול בה יוכל להשתלב. אנשים המתמודדים עם מחלה או עם קושי ומגבלה גופנית חווים בחייהם מידה רבה של כאב, מצוקה, פחד ודאגה אך אינם חושבים לפנות לעולם היוגה, הנתפס כעולמם של הצעירים החתיכים והגמישים, אף כי היוגה הינה, תרפיה אינטגרטיבית משמעותית עבורם, בהיותה ממוקדת בהפחתת סבל.

אנשים להם מחלה מסכנת חיים; סרטן, מחלות לב וריאה כרוניות, איידס, מחלות נוירולוגיות מתקדמות (טרשת נפוצה, פרקינסון, ניוון שרירי ועוד), מחלת כליה כרוניות, דמנציה, אלצהיימר, חווים התמודדות רב-מימדית. כאבי גוף, סבל נפשי ומצוקה רוחנית, הם רק תיאורים טכניים, המביעים אך מעט מהחוויה הסובייקטיבית המורכבת אותה חווה כל אדם המבחין באיום הנשקף לעצם קיומו בעולם. אף אם האבחנה האובייקטיבית מותירה מרחב גדול וארוך לטיפול זה או אחר, הרי תחושת החרב המונחת על הצוואר, נותרת כחוויות חיים מכוננת, הנותנת אותותיה בנפש האדם, ברוחו ובגופו, עד יומו האחרון.

מארג הקושי, הכאב והסבל עימו מתמודד האדם הופך אותו לא אחת לחפשן, המחפש דרכים שיעזרו, שיהפכו את הסבל לנסבל יותר, עד כמה שאפשר, לו ולנו, החיים לצידו והמנסים להקל, ולו במעט, את מצוקתו. אנו מנסים להציב ולהציע קשת רחבה של הושטות יד, התערבויות, תרופות. וכשהסבל הוא כה רב-תחומי, התרופה היעילה צריכה להיות אף היא כזו. האדם המתמודד עם מחלה מסכנת חיים מחפש הקלה גופנית, נפשית ורוחנית. הקלה שבבסיסה הכלה, שהרי פעמים רבות אין המדובר ב"ריפוי" במשמעותו המקובלת (קרי: הסרתה המוחלטת של הבעיה הרפואית).
אימון ביוגה על כיסא, גישה אימונית-טיפולית, המשלבת גוף-נפש ורוח, מסייע רבות.

חשיבות הפעילות הגופנית לחיוניות, למצב הרוח, לבריאות נתמכת זה שנים רבות בשפע מחקרים ועדויות. דווקא ברגעים בהם אנו זקוקים לה יותר נזנחת באחת אופציה מרכזית זו. בעולמנו המוחלט והחד-משמעי (שחור, לבן...) אין אמצע. או שאתה מזיע בהליכה אינטנסיבית או שאתה נמרח מול הטלוויזיה באפס מעשה. הלך רוח זה אינו מותיר לאדם שמצבו הפיסי קשה ואף מדרדר, שום אפשרות ליהנות ממה שיש להפעלה הגופנית לתת. אנשים שזוכרים עצמם פעילים גופנית רואים את מצבם הרפואי כגזירת גורל, שאינה מאפשרת להם מרחב ליהנות ממה שפעילות גופנית מסוגלת לתת. וזאת, ברגעים בהם הם זקוקים לה במיוחד.
יוגה על כיסא, הינה פעילות גופנית מתונה, המאפשרת ליהנות מהיתרונות של היוגה, ללא מאמץ. עיקרה, הרפיה ושחרור גופני והשקטת-הרגעת הראש-רצף המחשבות הבלתי-פוסק. היכולת לעבוד בעדינות מרבית עם הגוף, תוך התאמה מוחלטת לטווח התנועה האפשרי לאדם, לצרכיו,למאפייניו האישיים ולאופי מחלתו - מסייעת ותומכת.
יוגה על כיסא מקלה באופן ישיר על כאב, עובדה הנתמכת בעדויות של מתרגלים.
כותבת לי אישה שהתאמנה ביוגה בעודה מתמודדת עם כאבים אונקולוגיים (גידולים בריאות): "כשאני עושה יוגה, פשוט לא כואב לי...".

יוגה על כיסא אינה נוגעת רק במימד הגופני. למעשה, עיקר חשיבותו של אימון זה, לטעמי, הינה בתרומתה ההוליסטית, לתשלובת גוף-נפש-רוח. יוגה על כיסא אינה מחוללת שיפור בכושר הגופני או בסיבולת לב ריאה (אף כי היא תורמת להארכת שרירים, שחרור מפרקים, שיפור תפקודם של איברים פנימיים, האצת תהליכי המטבוליזם וכו'). היא מטפלת בגוף בהקשר הנפשי והרוחני.

תיאוריות רבות ומגוונות מנסות להסביר את ההשפעה המופלאה לעיתים שיש ליוגה (וליוגה על כיסא כגישה יוגית מותאמת אישית), על מצבנו הנפשי, על תחושת ה well being של האדם, על איזה סוג של אושר שמפציע לו פתאום, על חווית נוכחות קיומית המורגשת אצל המתרגלים...תיאוריות רבות. חלקן, מטריאליסטיות בבסיסן, מדברות על ההורמונים והנירוטרנסמיטורים המשתחררים למחזור הדם בזמן האימון ועושים את כל הטוב הזה. תיאוריות אחרות, רוחניות יותר, מדברות על המימדים האנרגטיים המטופלים, על טעינת הגוף באנרגית חיים חיונית ועל הקשרים אחרים ברמת הנשמה . תהיינה התיאוריות אשר תהיינה, הן פחות משמעותיות. במבחן החוויתי המעשי, יוגה פשוט עושה טוב.

יוגה על כיסא הינה תרופת הקלה ועזרה לאנשים המתמודדים עם מחלות מסכנות חיים. אף כי הצדדים הפילוסופיים של היוגה ושל תורת הנפש הבודהיסטית, אינן חלק מחייב מהעיסוק בה; ישנם רבים אשר אינם מתחברים לכל זה ומתמקדים, בהגיון רב מבחינתם, בחוויה האישית החיובית שיש להם מהתרגול והאימון ביוגה על כיסא. אולם, כמי שחי ועובד בשני העולמות, אינני יכול שלא להתייחס בקצרה להיבטים אלו.
בבסיסה של פילוסופית היוגה עומדת אי-ההפרדה או האחדות האינהרנטית. אותה מערכת קשרי גומלין, המוטבעת בחוויות הקיום. הנזיר הבודהיסטי, טיך נהאת האן קרא לכך: שלהוביות, interbeing. מחזור החיים, שכולנו חלק ממנו, הוא ההוכחה המובהקת לכך; הרי כולנו נולדים ומתים, כמו הפרחים והעצים, כמו הג'ירפות, האריות והחסידות. בתרגול יוגה אנו נוגעים בחוויות הקיום האוניברסאליות (חלק מתנוחות הגוף מקורן בעולם החי והצומח, אנו "נכנסים לנעלים" או שמא נכנסים לפרווה... של אחינו ואחיותינו). קל לנו לקבל את מחזור החיים של התרנגולת, במיוחד כשאנחנו לועסים אותה כשניצל עסיסי, אך קשה לנו יותר להתחבר לחוויה המקבילה הזו אצלנו. באפשרה התנסות חוויתית בטבע האדם והעולם יש לתרגול היוגה חשיבות רבה. יתרה מזו, היוגה היא סוג של דיבור לא-מילולי עם משהו הגדול מאתנו ושאיננו יכולים לנסח במילים. "משהו" שאנו חווים לא אחת כרחב, גדול ואין סופי. מקום שאנו חשים. בעצמנו? ביקום? ואולי, גם וגם. בסיוע היוגה אנו מבחינים לעיתים בסוג של רצף וקיום פנימיים, נוכחות שאינה נוכחת, קיום שאינו קיים אלא "בתוכנו".
עיצובה של החוויה הרוחנית כחוויה פנימית מוטבעת היא נכס חשוב לחיים, בעבור כל אחד, בריא וחולה, צעיר וזקן. זהו נכס שעשוי לנחם אותנו ברגעים קשים. להקל במעט על פחדינו ולשמש לנו סוג של נקודת התייחסות, בה אנו ממקדים את שפע תקוותינו.

יוגה על כיסא הינה סוג של פסיכותרפיה בהפעלה עצמית. היא אמצעי מוכח וותיק (המדע העתיק בעולם) לשיפור איכות החיים ולעבודה פנימית. בעת התמודדות עם מחלה מסכנת חיים אנו וקרובינו יכולים לראות בה אמצעי-תרופה שכדאי לבחון ברצינות וללא דעות קדומות. כדאי לנסות ולראות האם זה מתאים...לי, ליקירי/יקירתי, למצב... אין צורך להיות בריא כדי לתרגל יוגה על כיסא. ואולי אולי, החיבור לעולם היוגה הוא חזק יותר דווקא בעת מחלה. הפילוסוף היוגי, פטאנג'לי מהרישי, מתחיל את סדרת "סוטרות היוגה" שלו במשפט: "ועכשיו דרך היוגה". ועכשיו, לא קודם. עכשיו. קודם, לא הייתה כל סיבה או כוח או יכולת לגעת בדרך זו. עכשיו זה הזמן. עכשיו, אחרי שניסינו הכול וחווינו כאב וידענו סבל והבנו את הארעיות והזמניות שהיא בבסיס חיינו כאן. עכשיו, ליבנו פתוח. עכשיו מתחיל הריפוי האמיתי שלנו, שהוא רוחני וטהור ויכול להתרחש, אולי, רק אחרי שנוכחנו במגבלותיו או אף באוזלת ידו של הריפוי הפיסי.

יוגה על כיסא אינה "שיטה" או המצאה, אלא גישה לתרגול ולטיפול. גישה המתאימה את תנוחות היוגה הקלאסיות לצרכים וליכולות של המתרגלים.

כדי לתרגל יוגה על כיסא צריך, למעשה, כיסא, מעט זמן ולב פתוח. אסנות יוגיות רבות המוכרות לנו ניתנות לביצוע על כיסא, עם השגת אפקטים דומים לאלו של התנוחה המקורית, ברוח המסורת היוגית.

היות והעבודה ביוגה על כיסא מותאמת לחלוטין לצרכי האדם או קבוצת המתרגלים (צעירים הבאים להירגע ולנוח או מבוגרים תשושי נפש בעלי יכולת תנועה מוגבלת? אנשים החיים עם סרטן או ילדים בסיכון?) – אין שעור אחד דומה למשנהו.

אולם, קיימים קווים מזהים המאפיינים את התרגול ביוגה על כיסא. ראשית, המטרה הגופנית של התרגול היא, על פי רוב, משמרת. נאמנים לעקרון של "מה שלא עובד – אובד", אנו מפעילים ביוגה על כיסא את מפרקי הגוף מכף הרגל ועד הצוואר. בישיבה על כיסא, הגב צמוד למשענת עד כמה שאפשר – אנו מתחילים להניע את אצבעות הרגליים ומטפסים הלאה במעלה הגוף. המפרקים נהנים מאימון מתון שסך אותם, מפעילם בעדינות ומשחרר תקיעויות פיסיות וסטגנציות נפשיות (משום מה משברי חיים וטראומות שלא עובדו מוצאים את ביטויים הגופני גם במערכת השלד ובמפרקים במיוחד). תרגילי צוואר, כתפיים ועיניים, מסיימים בדרך כלל את סדרת שחרור המפרקים. העבודה תמיד קשובה ליכולות המתרגל; מפרקים מודלקים, אי-נוחות כרונית בחגורת הכתפיים ומתח באזור הצוואר, הם מצבים שכיחים ומשותפים לאנשים רבים.

על כיסא ניתן לתרגל כמעט הכול, החל מהברכה אל השמש, כפיפות לפנים, פיתולים, כפיפות לאחור, מתיחות צידיות ועד תנוחות הגיבור השונות.

ברכה אל השמש – בהתאמה לתרגול "יוגה על כיסא".

1. ישיבה על כיסא.

2. ידיים לחזה –נשיפה

3. ידיים למעלה – שאיפה

4. ידיים לרגליים – נשיפה

5. רגל קדימה (שמאל על רגל ימין, ראש מתוח במידת האפשר כלפי מעלה) –שאיפה

6. גוף ישר (מתיחת הגב כלפי מעלה, ראש מעט מורם) – החזקת נשימה

7. יורדים לקוברה (תנועת קימור המתחילה מעצם הזנב לאורך עמוד השדרה עד חולית השדרה האחרונה והרמת הראש לפנים) – נשיפה

8. עולים לכלב ( חלק הגוף העליון קדימה, ידיים נשלחות הרחק החוצה, ראש בין הידיים) – שאיפה

9. רגל קדימה – נשיפה

10. ידיים לרגליים – שאיפה

11. ידיים למעלה– נשיפה

12. ידיים למטה (ישיבת מוצא)- שאיפה.
 
לתרגול ברכה אל השמש בגישת יוגה על כיסא ישנה מנגינה –מנטרה כחול-לבן מתאימה, המסייעת למי שזקוקים להפשטת התרגול ול"שמיעתו"
 
טל רביד, מורה ליוגה. עוסק בליווי ואימון אישי וקבוצתי.

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה