אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת העצבים, נוירולוגיה >

חודש המודעות לטרשת נפוצה


22.5.20
עידן מבטיח להתמודדות עם מחלת הטרשת הנפוצה

הטרשת הנפוצה מוגדרת כמחלה כרונית הפוגעת בתפקוד של מערכת העצבים המרכזית אינה מאפשרת מעבר של זרם חשמלי בצורה תקינה בין תאי העצב ובכך גם פוגעת בתפקודו של המוח ובהעברה של פקודות מהמוח לשאר חלקי הגוף.

אמנם כל מחלה פיסית בה לוקה אדם היא בעלת תסמינים והתמודדויות אחרות, אך לחולים בהתמודדות עם מחלה כרונית- מחלה ממושכת שלעיתים נמשכת לאורך כל חייו של החולה, ישנו מכנה משותף. חולים אלה נמצאים בקבוצת סיכון לפתח דיכאון או התקפי חרדה עקב מחלתם.

הגוף והנפש קשורים זה בזה

ככל שמתקדמת הרפואה וככל שמתרבים המחקרים כך גוברת ההבנה שישנו קשר הדוק ובלתי ניתן להפרה בין הגוף לנפש- ולהיפך. מצבו הפיסי של אדם משפיע על מצבו הנפשי ומצבו הנפשי של אדם משפיע על מצבו הפיזי. כאשר אדם חולה במחלה, בעיקר במחלה כרונית הנמשכת לאורך זמן ועלולה גם לכלול התקפים אקוטיים מעבר להתמודדות היום יומית, המצב הפיסי שלו עלול לגרום לו להגיע למצבים של דיכאון ואף חרדה קשה.

מחקרים מראים שלא קיים קשר בין חומרת המחלה או המצב הפיסי בו נמצא החולה לבין העוצמה של הקשיים הרגשיים שהוא חווה בעקבותיה, אך רוב החולים מפתחים תגובות דיכאוניות או סובלים מהתקפי חרדה, קשיים בשינה ושינויים במצב הרוח בעיקר לאחר קבלת האבחון או בהחמרה משמעותית של המחלה שפוגעת ישירות בחיי היום יום שלהם.

במקרים מסוימים עצם האבחון עלול להוות טריגר להתפרצות או החמרה של מצב נפשי קיים, ובחלק מהמקרים מדובר בתופעת לוואי של נטילת תרופות או טיפולים שהחולה מקבל שגורמים לו להתקפי עצבות, עצבים , זעם ופחד.

התמודדות יום יומית:

ההתמודדות עם מחלת הטרשת הנפוצה היא יום יומית. התמודדות תמידית עם כאב, עם טיפולים שונים , נטילת תרופות ותופעות הלוואי שבאות בעקבות אותן תרופות, הירידה בתפקוד הפיסי, השכחה הפתאומית והצורך להיות תלויים באדם אחר. כל אלה מהווים מספיק בשביל להכניס כל אדם מן המניין למצב של דיכאון, שלא כן אדם הסובל ממחלה ומתמודד בין כה וכה עם פגיעה בדימוי הגוף שלו, ביכולת ובכושר התפקוד שלו.

התמודדות אישית, זוגית ומשפחתית:

המחלה פוגעת קודם כל באדם החולה אך גם משפיעה על הסביבה הקרובה שלו ולכן חשוב שלא רק החולה יקבל טיפול אלא גם בן/בת הזוג ובני משפחה נוספים.

טיפול רגשי לחולה בטרשת נפוצה הוא חשוב ביותר שכן הוא מסייע להתגבר על הקשיים הרגשיים הנלווים למחלה ולהתמודד עם כל שלב של התנוונות פיסית אותה או חובה ואף להכין אותו ואת משפחתו לעתיד לבוא.

חולים אשר אינם מקבלים טיפול פסיכולוגי או ליווי רגשי מרגע האבחון בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח דיכאון וחרדה ולכן גם אם החולה נמצא בשלב של הכחשה או מסרב לקבל טיפול, חשוב שבני משפחתו הקרובה יקבלו הדרכה כיצד להתמודד עם המחלה וכיצד לתמוך בחולה.

חשוב לזכור שאותה התמודדות שוות ערך עבור אותם חולים לתחושה של אובדן ואבל. הם מתאבלים על החיים שהכירו עד כה והשתנו ללא היכר, על החיים שחלמו שיהיו להם וכבר לא יזכו לחוות, על כך שהם מהווים מעמסה על המשפחה הקרובה והחברים שלהם ולא יכולים למנוע את המצב.

ניתן לראות בבירור אצל חולים אשר נמצאים בטיפול נפשי במקביל לטיפול הפיסי שככל שהם מתמודדים רגשית בצורה טובה יותר עם המצב וככל שהם שומרים על חוסן נפשי כך גם המצב הפיסי שלהם משתפר והם מצליחים להתמודד בצורה קלה, גם אם במעט יותר, עם המחלה.

עידן מבטיח להתמודדות עם מחלת הטרשת הנפוצה:

העידן בו אנו חיים כיום מאפשר לחולים בטרשת נפוצה לחוות התמודדות קלה יותר ולאורך זמן רב יותר. המחקרים הרפואיים פורצי הדרך ופיתוחם של תרופות וטיפולים חדשניים שלא היו קיימים בעבר בהחלט מראים אפשרות לשיפור משמעותי באורח חייהם של החולים ובכך להקל על ההתמודדות הפיסית והנפשית שלהם עם המחלה.

תרופות מהדור החדש שניתנות היום גורמות לשינוי במערכת החיסונית באופן כולל וגורף ולא נקודתי ועל ידי כך לעיכוב משמעותית של התפתחות המחלה. תרופות אלה מאפשרות טיפולים נוחים יותר הניתנים גם לחולים במצב מתקדם של המחלה ולסייע בעיכוב שלה אפילו במספר שנים.

מחקרים פורצי דרך וראשוניים שבוצעו במרכז לטרשת נפוצה בבית החולים הדסה בירושלים הוכיחו שנטילת תוסף תזונה אומגה חמש שהונדס באמצעות 'ננו טכנולוגיה' מאפשר לאותו ניגוד חמצון להגיע למערכת העצבים ביעילות רבה יותר ובכמות שמגיעה למוח ובכך מאטה את ההתדרדרות הקוגניטיבית של החולה. אותם מחקרים הראו שיפור של יותר מ-12% בתפקוד הקוגניטיבי של חולים אשר השתתפו בניסוי, והשיפור נשמר לתקופה של שלושה חודשים ואף יותר.

ניסוי חדשני נוסף שמהווה טיפול ראשוני בעולם כלל בדק את האפשרות של הזרקת תאי גזע לצורך בניה מחדש של חלבון המיאלין, שחוסר שלו או פגיעה בו היא אשר גורמת להתפתחות המחלה.

אמנם עדיין אין תרופה למחלה אך דרכי הטיפול החדשות בנוסף לליווי רגשי, ייעוץ והתמדה בתרגילים ופעולות המחזקות את החוסן הפיסי והנפשי , יאפשרו לחולים במחלה התמודדות קלה יותר עם המחלה הן פיסית ואין נפשית.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה